Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz, sağlıklı bir vücut için en faydalı besinlerden birisidir. Bol miktarda omega 3, omega 6, omega 9, potasyum, protein ve magnezyum açısından oldukça zengin bir yağ olan ceviz yağı da, doğal olarak çok faydalıdır.

  Ceviz Yağının Faydaları 

Ceviz yağı, hem ağız yoluyla hem de masaj yoluyla kullanılabilen bir yağdır. Bu sayede, vücut sağlığı ile  saç ve cilt sağlığı açısından mucizevi etkilere sahiptir.

  -Kalp sağlığını korur: İçerdiği omega 3, manganez ve bakır sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır. Kan dolaşımını düzenleyerek damar sertliği ve tıkanıklığını önleyen ceviz yağı, kalp hastalıklarını önler veya tedavisinde hızlı iyileşme sağlar.

  -Kolesterolü dengeler: Omega- 3 haricinde omega-6 ve omega 9 da içeren ceviz yağı, kolesterolün dengelenmesini sağlar.

  -Zihin üzerinde olumlu etkileri vardır: Güçlü bir hafıza için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Ceviz yağı, protein açısından zengindir. Üstelik sadece protein değil farklı vitaminler de içermektedir. İçerdiği vitaminlerin faydalı etkileri, hafızayı güçlendirir, zihin karışıklığını giderir.

 -Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır: Vücuttaaki tüm organların yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için içinde bulunan güçlü vitaminler, başta baş ağrısı olmak üzere, çeşitli ağrıların şiddetinin hafifletilmesinde etkilidir.

   -Kansere karşı koruyudur: Ceviz yağı, bir antioksidan deposudur. Antioksidan özelliği, kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.

 -Kanı temizler: Antibakteriyel ve antioksidan özelliği sayesinde ceviz yağı, kanı temizler, kan dolaşımını düzenler ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

   -Bakterilerin gelişmesini önler: Vücuttaki bazı hastalıkların sebebi, bakteri ve parazitlerdir. Parazitlerin gelişmesi veya çoğalması, tüm vücut işleyişini alt üst edecek hastalıklara sebep olmaktadır. Her gün, bir tatı kaşığı kadar ceviz yağı tüketimi, bakterilerin yayılmasını önler, hatta yok ederek hayati tehlikesi bulunan birçok hastalığın oluşma riskini ortadan kaldırır.

   -Ağız ve diş sağlığını korur: Bir miktar ceviz yağı, ağıza alınarak gargara yapılırsa, diş etlerini güçlendirir ve ağız sağlığını korur.

   -Tansiyonu dengeler: Amino asitler açısından zengin yapısı, yüksek tansiyonun düşürülmesini ve dengede tutulmasını sağlar. Yüksek tansiyon, beyin kanaması ve felç gibi yaşamsal tehlike doğuran hastalıklara sebep olur. Bu nedenle dengede tutulması önemlidir. Tansiyonu dengelemek için en doğal ve faydalı yol ise ceviz yağıdır.

  -İdrar söktürücüdür: İçeriğindeki antioksidan, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağladığından, idrar üretimini hızlandırır ve yabancı maddeleri safra yoluyla vücuttan atar.

 -Hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını düzenler: Beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için protein ve omega-3’e ihtiyacı vardır. B iki vitamin de, ceviz yağında bol miktarda bulunur. Ceviz yağının her gün tüketilmesi, zihni kuvvetlendirir, dikkat dağınıklığını önler.

  -Yaraların iyileşmesini sağlar: Haricen kullanımı, güçlü etkisiyle, yaraların daha çabuk iyileşmesinde etkilidir.

   -Mantara iyi gelir: Birçok kişide bulunan mantar hastalığının tedavisi için, tıbbi ilaçlar kadar etkilidir. Mantarın bulunduğu bölgeye sürülürse, belirli bir süre sonra, iyileşme sağlar.

   -Bağışıklık sistemini güçlendirir: Omega-3, bitkisel protein, kalsiyum, selenyum ve magnezyum vitaminleri, vücudun hastalıklara karşı dirençli olması için gereklidir. Ceviz yağında bu vitaminlerin hepsinden bulunmaktadır. Bu nedenle ceviz yağı, bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kış hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırır.

  -Zayıflama sağlar: Güçlü etkisinden dolayı, iştah kesici özelliği bulunmaktadır. İştahı azaltmasına bağlı olarak zayıflama sağlar.

 – Cildi güzelleştirir: Çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde etkilidir. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, siyah noktalar ile akneler ve çeşitli cilt lekelerinin tedavisinde mucizevi sonuç vermektedir.

-Romatizmal hastalıkların doğal şekilde tedavi edilmesini sağlar: Sağlıklı bir vücutta bulunması gereken amino asitlerden fazlaca bulunmasından dolayı, romatizmal ağrılara iyi gelir ve hastalıkların zamanla tedavi edilmesini sağlar.

 -Saç bakımı için idealdir: Ceviz yağı, saçları besler, nemlendirir ve yıpranmasını önler.

 -Öksürük için faydalıdır: Vücutta ortaya çıkan her hastalık, gerekli vitaminlerin eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanmaktadır. Ceviz yağı, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile, omega 3, omega 6, omega 9, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bakır ve çinko vitaminlerini içermesinden dolayı, vücut direncini arttırır. Daha çok, gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğü bastırır.

  -Hormon dengesini sağlar: Vücut işleyişinin düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Hormonların çalışma düzeyinin normal dengelerde tutulmasında etkilidir.

Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır: Yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan ve estetik açıdan kötü görünüme sahip olan bazı yaşlanma etkilerini zayıflatır, daha zinde ve genç görünmeyi sağlar.

   -Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarını önler: Ciltte hem kaşıntı ve ağrı yapan hem de zaman içinde iltihaplı yaralara dönüşen cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır. Besleyici, tazeleyici ve nemlendirici etkisiyle ceviz yağı, çeşitli cilt hastalıklarının oluşmasını engeller veya oluşanları tedavi eder.

 Ceviz Yağının Etkili Olabilmesi İçin Kullanımı

Ceviz yağı hem ağız yoluyla hem de harici olarak kullanılabilen bir yağdır. Her gün, bir tatlı kaşığı içilebileceği gibi, salata ve soslara çiğ olarak ilave edilerek de tüketilebilir. Harici olarak, vücuda masaj yaparak uygulanabilir. Çeşitli hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilebilmesi için ağız yoluyla alınması daha etkilidir. Cilt içinse masaj yoluyla uygulanmalıdır. Saç için, saç derisine masaj yaparak uygulanması gerekmektedir.

Ceviz yağının kullanım şekilleri oldukça farklıdır. Uygulama şekli, kullanım amacına bağlı olarak değişmektedir. İçeriğinde, vücut sağlığı için her biri ayrı bir öneme sahip birçok vitamin bulunan ceviz yağı, her gün gereken miktarda tüketilirse, kişinin basit hastalıklardan dolayı bile olsa, doktora gitme sıklığının azaldığı görülür.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir