Çavdar Ekmeğinin Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Çavdar ekmeği sağlık açısından oldukça faydalı vitamin ve mineralleri içeren besin değeri ve lif oranı yüksek olan bir ekmek çeşididir. Diyet listeleri içerisinde tam buğday ekmeği sonrası en çok kullanılan ekmek çeşitlerinden birisidir.

Çavdar ekmeği; çavdarın öğütülerek un haline getirilmesi sonucu içerisine eklenen buğday unu ile birlikte ekmek haline getirilmektedir. Çavdarın içerisindeki rüşeymi ve kepek ayrılmadan ekmek yapıldığı için besin değeri çok yüksektir.

Çavdar Ekmeğinin Kalori Miktarı ve Besin Değeri

Çavdar ekmeğinin 1 dilimi yani 30 gramının kalori miktarı 63’tür. Çavdar ekmeği de tüketilirken dilim ekmek olarak tüketilir ve kalorisi buna göre hesaplanır. Diyet listeleri içerisine eklenen çavdar ekmeği kalori miktarı hesaplanırken günlük kalori alım miktarına göre dilim sayısı belirlenir.

Çavdar ekmeğinin besin değeri ise şu şekildedir

1 dilim yani 30 gram çavdar ekmeğinin besin değeri

 • Karbonhidrat 13.15 gr
 • Protein 1,8 g
 • Yağ 0,3 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Sodyum 128,4 mg
 • Potasyum 65,1 mg
 • Kalsiyum 5,7 lt
 • Demir 0,6 g

Çavdar Ekmeğinin Faydaları

Besin değeri açısından çok zengindir: Çavdar ekmeğinin üretimi sırasında kullanılan çavdar ununun içerisinde rüşeymi ve kepek bulunmaktadır. Çavdar un haline getirilirken rüşeymi ve kepek ayrılmadığı için besin değeri açısından çok yüksektir. İçerisinde lif, potasyum, protein, demir, kalsiyum, fosfor, folik asit, magnezyum, tiamin, mangan, niasin, B1 vitamini ve antioksidanlar bulunmaktadır.

Çavdar ekmeğinin besin değerinin bu kadar yüksek olması kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Ayrıca kanser ve diyabetin önlenmesini ve tedavisi sırasında sağlıklı beslenmeyi sağlar.

Sindirim sistemi üzerinde etkilidir: Lif bakımından zengin olan çavdar ekmeği sindirim sistemi sorunlarının azaltılmasında yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin iyileşmesini sağlayarak kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarını ortadan kaldırır.

Vücuttaki yağ dağılımını düzenler: Çavdar ekmeğinde bulunan yüksek miktardaki lif oranı bu ekmeğin kolesterol üzerinde etkili olmasının yanında vücuttaki yağın dağılımı konusunda da etkilidir. Düzenli olarak tüketilen çavdar ekmeği kolesterol oluşma riskini azaltırken, var olan kolesterolünde düşürülmesine yardımcı olur.

Özellikle karın bölgesinde yağ oluşumunu engelleyerek vücutta yağın daha iyi dağılmasını sağlar. Bu açıdan da karın bölgesinde kilo sorunu olanlar için oldukça faydalı bir besindir.

Doygunluk hissi vererek uzun süre tok kalınmasını sağlar: Çavdar ekmeği içerisinde bulunan lif diğer lifli gıdalarda olduğu gibi kişiye doygunluk hissi vererek uzun süre tok kalınmasını sağlar. Öğünlerde veya öğün aralarında tüketilecek çavdar ekmeği ile doygunluk hissi arttırılıp, fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. Ama belirtilen ölçülerin dışında tüketilmemelidir.

Kan şekerinin sağlıklı bir düzeyde olmasını sağlar: Çavdar ekmeği lif bakımından zengindir. Ayrıca içerisinde daha az miktarda işlenmiş tahıl bulunur bu sayede de kan şekerinin aniden yükselmesini önler. Bu sayede de vücudun daha az yağ depolamasını sağlayarak kilonun kontrol altına alınmasında da yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur: Çavdar ekmeğinin besin değerinin yüksek olmasının yanında içeriğinde bulunan lif miktarı çavdar ekmeğinin kilo vermeyi kolaylaştırmasını sağlamaktadır. Çavdar ekmeğinin kalori miktarı da oldukça düşüktür. Bunun yanında lif bakımından zengin olduğu için de diyet sırasında sindirim sistemi problemlerinin yaşanmasının da önüne geçmektedir. Beslenme uzmanları tarafından diyet listeleri içlerine eklenen çavdar ekmeğini belirtilen ölçülerde tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kanseri Önlemeye yardımcı olur: Birçok kanser çeşidini önlemeye yardımcı olan çavdar ekmeği özellikle göğüs kanserinin etkilerini azaltmakta oldukça etkilidir. Kanserin vücut içerisinde tutunmasını engelleyerek kısa sürede kanser tedavisine yardımcı olur.

Kan dolaşımı üzerinde etkilidir: Çavdar ekmeği içerisinde bulunan yüksek miktarda lif oranı kan dolaşımının daha rahat gerçekleşmesine yardımcı olur. Bununla birlikte kan şekerini dengelerken, kalp hastalıkları ve kalp ritim bozuklukları oluşma riskini azaltır.

Çavdar Ekmeğinin Diğer Faydaları

 1. Safra kesesinde taş oluşumunu önler.
 2. Damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.
 3. Kanın damarlarda daha rahat hareket etmesini sağlar.
 4. İçerisindeki lifin bağırsakları rahatlatmasının yanında, çavdar ekmeği bağırsaklardaki zararlı maddelerin ve mikropların dışarı atılmasını sağlar.
 5. Çavdar ekmeği içerisinde bulunan ligamanlar birçok kanser çeşidine karşı koruyucu görevi görürler.

Çavdar Ekmeğinin Zararları

 • Çavdar ekmeğinin yeteri kadar tüketilmesi gerekir. Fazla tüketimi hazımsızlık sorunlarının yaşanmasına neden olur.
 • Vücutta demir, kalsiyum ve çinko emilimini azaltır.
 • Çavdar ekmeğinin iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Nem oranı oldukça yüksek bir besindir. Kısa sürede tüketilmez ve iyi bir şekilde muhafaza edilmez ise küflenebilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir