Çakşır Otunun Faydaları

Çakşır otu, doğal yollarla şifa dağıtan bitkilerden birisidir. Kokusu pek beğenilmese de faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. En önemli özelliği, yüksek miktarda tanen içermesidir.

Ülkemizde, yaygın şekilde üretilen ve tüketilen çakşır otu ayrıca, C, E ve D3 vitaminleri ile, kalsiyum, fosfor, nişasta ve uçucu yağlar içermektedir.

Çakşır otu, faydaları bilimsel olarak kanıtlandığı için, tedavi edici birçok ilacın üretiminde kullanılmaktadır.

Çakşır Otunun Faydaları

1) Cinsel gücü arttırır: Çakşır otunun bilinen en temel faydasıdır. Erkeklerde, cinsel isteği ve gücü arttırıcı özellikte olan çakşır otu, kısırlık tedavisinde de etkilidir. Kısırlık için tıbbi tedavi yöntemlerinin ve bilimsel ilaçların henüz kullanılmadığı dönemlerde, doğurganlığı arttırmak için kullanılan doğal ilaçlardandır.

2) Kan şekerini dengeler: Çakşır otu, çeşitli sebeplere bağlı olarak yükselen kan şekerini düşürür ve dengede tutar.

3) İştah açıcı özelliktedir: Herkes, yaşamının bazı dönemlerinde iştahsızlık sorunuyla karşılaşabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hastalıklar, iştah kaybına neden olur. Çakşır otu, iştah açıcı özelliktedir. Düzenli olarak kullanıldığında, yeme problemlerinin üstesinden gelmek için, etkili bir çözümdür.

4) Toksin attırır: Vücut metabolizmasının yavaş çalışmasına bağlı olarak vücutta biriken toksinler, insan yaşamını her yönden olumsuz etkilemektedir. Çakşır otu, toksin attırıcı özelliğiyle, vücudu zararlı madderlerden arındırır. Metabolizmanın gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

5) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Çakşır otunun faydaları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi de vardır. Yeterli miktarlarda tüketimiyle çakşır otu, vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Çalışma performansını arttırır. Zinde ve sağlıklı yaşamın kapılarını aralar.

6) Sindirim sistemi rahatsızlıkları için faydalıdır: Sindirim sistemi hastalıkları, sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Bağırsak hareketlerinin düzensiz olmasına bağlı olarak yaşanan sindirim sorunları, şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şikayetlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Ayrıca, sindirim sisteminin fonksiyonel şekilde çalışmamasından dolayı da, vücutta biriken ödem nedeniyle zaman zaman el ve ayaklarda şişmeler görülür. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek için, her gün gereken ölçülerde çakşır otunun tüketilmesi yeterlidir.

Çakşır otu, bünyesinde birçok vitamini barındırmasından dolayı, sindirim faaliyetlerinin gerektiği gibi yerine getirilmesini sağlayarak birçok mide hastalığının oluşumunu önler.

7) Solunum sistemi için faydalıdır: Astım ve tübörküloz gibi solunum problemleri, günlük yaşamda sıkıntı yaratan sağlık sorunlarındandır. Çakşır otunun, solunum hastalıklarına mucizevi nitelikte iyi geldiği söylenmektedir.

8) Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır: Çakşır otu, sakinleştirici ve yatıştırıcı niteliktedir. Bu özelliğiyle, hafıza problemlerini önler, alzheimer ve epilepsi gibi pskilolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.

9) Karaciğer için faydalıdır: Çakşır otu, çeşitli vitamin ve minerallerden bol miktarda içermesinden dolayı, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Safra üreterek toksin attrıma görevi bulunan karaciğerin, bu görevini yerine getiriken fonksiyonlarının zayıflaması sonucunda, idrar yollarında kalsiyum çökmesi sonucu taş oluşumunu engeller.

10) Böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir: Çakşır otu, faydalı vitaminleri ile doğal ve zararsız yapısı sayesinde, böbrek dostu bir bitkidir. Bazı böbrek hastalıklarının oluşumunu engellediği gibi, var olan hastalıkların tedavisine de olumlu yönde yardımcı olmaktadır.

11) Kansızlığa iyi gelmektedir: Kansızlık, çoğu insanda görülen bir hastalıktır. Bazı kişilerde basit ilaç tedavisiyle giderilebilen kansızlık, bazı kişilerde ilaç ve besin takviyesine rağmen sürekli tekrarlayan bir hastalıktır.

Bu kişiler, kan düşüklüğü nedeniyle kendini sürekli yorgun hissetmekte ve pskilojik sıkıntılar yaşamaktadır. Çakşır otunun, kansızlığı tedavi edici özelliği vardır. Etkisini gösterebilmesi için, düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Her gün kullanıldığında, belirli bir süre sonra, kan değerlerinde yükselme görülecektir. Kansızlığın sebep olduğu yorgunluk da ortadan kalkmaktadır.

12) Kas gevşetici özelliği vardır: Kas gevşetici özelliğiyle çakşır otu, kas ve eklem ağrılarını azaltır, rahatlama sağlar.

13) Kan dolaşımını düzenler: Çakşır otu, toksin birikmesine bağlı olarak oluşan tıkanıklıkları önler ve kan dolaşımını düzenler.

13) Enfeksiyonlardan korur: Çakşır otunun bir diğer faydası da, vücudu enfeksiyonlardan korumasıdır. Bünyeyi kuvvetlendirdiği için, kış hastalıkları başta olmak üzere birçok enfeksiyonel hastalığa karşı vücudu korumakta ve direnç sağlamaktadır.

14) Ciğer hastalıklarının tedavisinde etkilidir: Akciğerlerde balgam birikmesine bağlı olarak oluşan ciğer hastalıkları, çakşır otu ile tedavi edilebilir. Balgam söktürücü ve iltihap kurutucu özelliğiyle çakşır otu, bronşit başta olmak üzere bazı ciğer hastalıklarının oluşmasını önler veya tedavisini destekler.

Çakşır Otunun Kullanımı

Zindelik verici özelliğinden cinsel gücü arttırıcı özelliğine kadar insan sağlığı için birçok açıdan faydaları bulunan çakşır otu, farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Hem macun hem de çay olarak tüketilebilecek özellikte olan çakşır otunun hazırlanması oldukça kolaydır.

Cinsel performans açısından daha çok macun şekline tüketilmektedir. Macunu, bitki toz haline getirilip balla karıştırılarak hazırlanır. Günde bir kez, herhangi bir öğünden sonra tüketilmesi yeterlidir. Sağlık açısından diğer faydaları içinse çakşır otu, çay şeklinde tüketilebilir.

Çay olarak hazırlanması için, beş bardak kaynayan suya dört yemek kaşığı çakşır otu eklenir ve bir saat kadar demlenmeye bırakılır. Sonrasında süzülür ve günde bir fincan olmak şartıyla tüketime hazır hale getirilir.

Çakşır Otunun Yan Etkileri

Çakşır otu, genel olarak insan sağlığına faydalı olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan bir bitkidir. Ancak, günlük kullanım için önerilen miktarların üzerine çıkılması durumunda, bazı yan etkiler gösterebilir.

Değişik hastalıkları bulunanlarda ve cerrahi operasyon geçirmiş olanlarda, dikkatsiz kullanılması ciddi sorunlara sebep olabilir. Hamilelerin de, doktoruna danışmadan kullanması sakıncalıdır.

Çakşır otunun sağlığa faydalı olabilmesi için, düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir .

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir