C Vitamininin 16 Faydası!

C vitamini deyince aklınıza portakal, limon ve mandalina geldiğini biliyoruz. Fakat bu değerli vtamin sadece turunçgillerde bulunmaz. Örneğin yeşil biberde de bol miktarda c vitamini bulunmaktadır.

Bu yazımızıda C Vitamininin Faydaları, C Vitamini Neye İyi Gelir Sorularına Cevap Bulabilirsiniz

C vitamininin diğer adı askorbik asittir ve çok güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserli dokuları (tümör küçültme özelliği ile bilinmektedir) küçültür, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Ayrıca bunlar dışında da sayısız faydası bulunan harika bir vitamindir.

C vitamini kan damarları ve kaslara esneklik ve dayanıklılık kazandıran ayrıca yaşlanmayı geciktiren kolajenin sentezi için gerekli harika bir vitamindir.

Vücudumuz kendi kendine C vitamini sentezleyememektedir. C vitamini dışarıdan genellikle bitkisel kaynaklı olarak alınır ve günlük olarak kullanılıp fazlası idrar yoluyla atılır.

C Vitamini İçin Önemli Besin Kaynakları Nelerdir?

 • Portakal
 • Limon
 • Mandalina
 • Greyfurt
 • Koyu Yeşil Biber
 • Çilek
 • Ahududu
 • Maydanoz
 • Brokoli
 • Kara Lahana
 • Kırmızı Biber
 • Kivi

Yukarıdaki meyve ve sebzeler C vitamini açısından en zengin olanlardır. Fakat C vitamini neredeyse her meyve ve sebzede az çok bulunur.

1) Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi veya dilş eti kaybı genellikle C vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bağ doku zayıflar, kolajen kaybına bağlı olarak diş eti miktarı azalır. C  vitamini kolajen üretimini artırarak diş eti çekilmesinin ve buna bağlı diş kaybının önlenmesinde etkilidir.

2) C Vitamini Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Bunu bilmeyen yoktur. Turunçgiller ve ıhlamur çayı gibi zengin C vitamini kaynakları grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı en iyi bitkisel tedavidir. Bunun yanında yeşilliklerle dolu bir salata yemek de gribe iyi gelecektir.

C vitamini genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudumuzu soğuk algınlığı ve öksürükten korur. Demir emilimini kolaylaştırır ve vücudu enfeksiyonlara karşı destekler.

3) C Vitamini Yüksek Tansiyonun Düşürülmesini Sağlar

Yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıklarının önemli nedenlerinden biridir. Bu hastalık çoğunlukla aşırı tuz tüketimi, obezite ve hareketsiz bir yaşamdan kaynaklanır. Yeterli C vitamini alımı damarların yumuşatılması ve plak oluşumunun önlenmesinde etkilidir, bu da hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olur. C vitamininin kan damarlarını genişlettiği ve tıkanıklıkların giderilmesine katkı sağlayarak felç ve kalp krizine karşı koruma sağladığı da bilinmektedir.

4) C Vitamini Kurşun Zehirlenmesine İyi Gelir

Kurşun zehirlenmesi daha çok sanayileşmenin yaygın olduğu bölgelerde görülebilen ciddi bir sağlık tehtididir. Kurşun zehirlenmesine bağlı olarak çocuklarda zeka geriliği, büyüme ve gelişmede çeşitli anormallikler görülebilmektedir. Ayrıca böbreklerde hasar ve yetişkinlerde yükek tansiyona neden olan kurşun zehirlenmesine karşı C vitamini çok etkilidir.

5) C Vitamini Katarakta İyi Gelir

Katarakt, en sık görülen göz bozukluğu problemlerinden biridir. İnsanın gözünde, göz merceğindeki C vitamini oranının düşmesi ile katarakt oluşumu arasında bir bağlantı olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar mevcuttur. Yeterli C vitamini alımının yaşlanmaya bağlı oluşan katarakt gibi görme problemlerini azaltacağına inanılmaktadır.

6) C Vitamini Kanserin Tedavisinde Etkilidir

Araştırmalar, yüksek miktarda C vitamini tüketimi ile akciğer, rektum, kolon, mide ve yemek borusu kanserlerinin görülme riskinin düşmesi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gerçekten de C vitamini çok güçlü bir antioksidan olduğundan, kanser oluşumuna neden olan serbest radikallerin bağlanarak uzaklaştırılmasını sağlar.

7) C Vitamini Felce Karşı Koruma Sağlar

Felç, damar tıkanıklığı ve diğer kalp damar sağlığı problemleriyle bağlantılı olabilen çok ciddi bir sağlık problemidir. Konuşma ve yutkunma güçlüğü, vücudun bir veya iki tarafının birden tamamen ya da kısmen fonksiyonunu kaybetmesi gibi durumlarla kendini gösterir. Felcin temel nedeni beyin damarlarının fonksiyonunu kaybetmesi sonucunda beyin hücrelerinin ölmeye başlmasıdır. C vitamini damar sağlığı için çok etkili ve faydalı bir vitamindir, kolesterolü düşürür, kan basıncını dengeler ve olası bir felce karşı kişiyi koruma altına alır.

8) C Vitamini Yaraların Kısa Sürede İyileşmesine Yardımcı Olur

C vitamini yaraların hızla kabuk bağlayıp iyileşmesini destekler, kolajen ve bağ doku oluşumunu hızlandırır ve yara izi oluşma olasılığını da düşürür.

9) C Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bunu da herkes biliyor belki ama tekrar etmekte fayda var. C vitamini vücudun bağışıklık sisteminde görev yapan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır. Beyaz kan hücreleri mikroorganizmaları yok eder, virüslerin çoğalmasını engeller ve enfeksiyonlara karşı vücudun saldırıcı gücü olarak çalışır.

10) C Vitamini Sizi Mutlu Eder

C vitamini, nörepinefrin gibi nörotransmitter maddelerin üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Nörotransmitterler ruh halinizi etkiler, sizi mutlu veya mutsuz yapabilir.

11) C Vitamini Astıma İyi Gelir

Askorbik asit (C vitamini) Astım rahatsızlığına karşı çok etkili bir vitamindir. Astıma neden olan faktörlerin azaltılmasını destekler ve semptomların azalmasına yardımcı olur.

12) C Vitamini Diyabet Hastalarına İyi Gelir

Yapılan araştırmalar C vitamininin, insülinin etkinliğini artırdığını ve şeker düzeyinin kontrolüne yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. C vitamini açısından zengin bir diyet, diyabetin olumsuz etkilerine karşı kalp, karaciğer ve böbrekleri koruyacaktır.

13) C Vitamini Kalbe İyi Gelir

Yeterli miktarda C vitamini alımı, kan damarlarının, serbest radikallere neden olabilecek hasardan korunması için gereklidir. C vitamini yetersizliği, ateroskleroz adı verilen kalp hastalığının önemli bir nedeni olabilir. C vitamini bu kalp hastalığının önleyici bir ajanı olarak çalışır ve  diğer kalp hastalığı çeşitlerinin de riskinin azalmasına yardımcı olur.

14) C Vitamini Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Diyetisyenlerin, c vitamini bakımından zengin besinleri diyet listelerine eklemesinin bir nedeni var. C vitamini, kilo vermeye yardımcı olan harika bir vitamindir. Yağ depolarının erimesine yardımcı olur, obezite ile savaşır ve kilo kontrolünü sağlar.

15) C Vitamini Cildi Güzelleştirir

C vitamininde bir anti-aging özellik vardır, kolajen üretimini uyarır ve cildin erken bozulmasının önüne geçer. Ayrıca, C vitamini kırışıklıkların azalmasına, cilt altında oluşan doku kaybının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Eğer E vitamini ve A vitamini ile birlikte kullanırsanız bebeksi bir cilde sahip olursunuz.

16) Saç Gelişimini Hızlandırır

Hücrelere kanın daha çok ulaşmasını sağlayan C vitamini saç foliküllerini uyarır ve saçların daha hızlı uzamasına yardım eder. Ayrıca saçların incelmesinin önüne geçer ve saç dökülmesine karşı da etkili olur.

Kaynaklar:

 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/vitamins/health-benefits-of-vitamin-c-or-ascorbic-acid.html
 • http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-vitamin-c-for-skin-hair-and-health/#gref

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir