Buğday Yağının Faydaları

Buğday yağı, bütün dünyada kabul görmüş ve yetiştirilen buğdaygillerin zirvesindeki otsu bir bitki olan buğday tohumundan elde edilen, sağlık faydaları kanıtlanmış bir bitkisel yağdır. Kalp sağlığından şeker hastalığına, saç bakımından cilt bakımına kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Buğday Yağının Özellikleri

Merkez geni Anadolu, İran ve Kafkasya olarak kabul edilen buğday, karasal iklimde yetişir. Un ve yem üretiminin kaynağı olan buğday, gıda sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır. Sap ve buğday başaklarından oluşan otsu bir bitkidir.

 • Buğday yağı evde de basit bir işlem ile elde edilebilir. Bir kavanoz içine konulan buğdayların iki katı kadar miktarda zeytinyağı ilave edilir. Kapağı hava almayacak şekilde kapatılan kavanoz, bir ay kadar güneş alan bir yerde bekletilir. Kavanozu, 1 ay süresince ara sıra çalkalamak gerekir. Elde edilen karışım 1 ay sonunda süzülerek buğday yağı elde edilmiş olur.
 • Yapısında; sodyum, potasyum, protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, magnezyum, A, B, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri mevcuttur.

Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Kalp sağlığını korur.
 • Saçları güçlendirir.
 • Şeker hastalığını kontrol edici rolü vardır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Baş dönmesini giderir.
 • Ciltteki tahriş ve bozukluklar için kullanılır.
 • Yaşlanma karşıtı görevi vardır, kırışıklık ve sarkmaları giderir.
 • Kolesterol seviyesini düşürür.
 • Antioksidan etkisi vardır.
 • Besleyici ve enerji arttırıcıdır.
 • Sinir sistemine fark edilir bir etkisi vardır.
 • Doğum öncesi ve sonrası verimli bir etkisi vardır.
 • Vücuttaki yağ birikimini engeller.

Yaşlanma Karşıtıdır

Antioksidan içeriği, vücuda yaşlanma karşıtı bir etki bırakır. Kolajen üretimini arttırarak, ciltteki çizgiler, kırışıklıklar için giderici rolü ile yaşlanma belirtilerini azaltır.

Saç derisi için onarıcı bir fayda sağlar. Yapısındaki E vitamini, cildin iltihaplara karşı direnç kazanmasını sağlar, cilt beslenir. Sedef ve egzama cilt rahatsızlıklarını da azaltıcı etkisi, buğday yağının faydaları arasındadır.

Kalp Sağlığına Faydası

Buğday yağının omega-3 ve omega-6 içeriği, kolesterol seviyesini düşürür, kan akışını hızlandırır. Damar sağlığını iyileştirmesinden dolayı, kalp krizi ve felç riskini düşürür.

Enerjiyi Arttırır

Buğday yağı, kas enerjisini arttıran içeriği sayesinde egzersiz sırasında enerji ve güç verir. Bu sebeple, spor yapan kişilere, buğday yağı kullanması önerilir.

Saç Bakımı

Omega-3 ve omega-6 yağ asidi içeriği sayesinde, saç derisinde onarıcı etki verir. Şampuanlara ilave edilerek ve saç maskesi karışımları şeklinde kullanılabilir. Saç derisini onarmasını ardından, kepek sorununu ve saç dökülmesini yok eder.

Obeziteyi Önler

Kilo vermeye çalışan ya da obezite riskinin arttığı bir kiloya sahip kişilerin kullanması halinde, yağların yakılmasını ve metabolizmanın işlevinin güçlenmesini sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında kalori yakmaya yardımcı ve destekleyici bir rol oynar.​

Sinir Sistemi Sağlığı

İçeriğindeki A ve E vitamini sayesinde, beyin fonksiyonlarını güçlendirici, sinir yolları ve sinir hücrelerindeki aktiviteyi ve iletimi canlı tutarak, hafıza ve dikkat fonksiyonlarını destekler.

Şeker Hastalığını Kontrol Altında Tutar

Buğday yağının, şeker hastalığına etkisinin olduğu ve yapısında bulunan magnezyum minerali, kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan güçlü bir özelliğidir. İnsülin ve glikoz seviyelerinin kontrol altına alınması, buğday yağının faydaları arasında, kanıtlanmış ve etkisi hızlı bir şekilde görülen önemli bir özelliktir.

Doğurganlık Etkisi

İktidarsızlık ve düşük riskini önleyen önemli bir faydası vardır. Hem hamilelik öncesi hem de hamilelik döneminde kullanılmasında bir sakıncası olmayan sayılı bitkisel yağlar içinde yer alır. Buğday yağı, hamilelik sonrası cilt dostu etkisi sayesinde, ciltteki hamilelik kusurlarını örter.

Yağlanmayı Önler

Buğday yağı, antioksidan etkisi ile toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Yağlanma karşıtı görevi, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlar. Bu etkisi ile kilo vermeye yardımcı rolü, tercih edildiği bir başka tedavi yöntemidir.

Genel Sağlık Düzeyini Arttırır

Vücuda enerji vermesinin yanı sıra, aksi bir negatif durum olan stres ve yorgunluk için de tedavi edici bir etki bırakmış olur. Birçok hastalığa set olması sağlıklı bir yaşam için buğday yağının faydaları arasındadır. Günlü üç bardak kadar tüketilen buğday yağı, bu yaşam kalitesinin kalıcı olarak yakalanmasını kolaylaştırır.

Buğday Yağı Nasıl Kullanılır?

Mutfakta kullanım alanı oldukça geniş olan buğday yağı, kurabiye, ekmek, çorba, yoğurt ve salatalarda kullanılarak, vücuda fayda vermesi için kullanılan tariflerdir.

Buğday Yağı Ve Bal

Cilt maskesi olarak kullanılan bir karışımdır. Yaşlanma karşıtı bir donanıma sahip olan bu maske, cilt kırışıklıkları gidererek cildi gençleştirir.

 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Karışım elde edildikten sonra, cildin deforme olan bölgelerine ve göz çevresine uygulanabilir. 30 dakika kadar bekletildikten sonra su ile durulanır. Bu cilt maskesinin haftada bir kez uygulanması önerilir. Cildi nemli bir forma kavuşturmak için zeytinyağı ile ayrıca bir maske oluşturulabilir. Göz altı morlukları ve torbaları için, kayısı ve buğday yağı karşımı uygulanabilir.

Buğday Yağı ve Yumurta

Saç derisi ve saç bakımı için etkili bir saç maskesidir. Saç derisinin onarılmasını sağlar.

 • 1 yemek kaşığı buğday yağı
 • 1 adet yumurta

Yumurta, bir kapta çırpılarak için buğday yağı ilave edilir. Elde edilen karışım saç derisinden başlanarak, saç uçlarına doğru masaj şeklinde uygulanır. Saçların tamamına uygulandıktan sonra, saçlar kapatılarak, saç kurutma makinesi ile ısıtılır. Böylece, maskenin saçlara daha verimli nüfuz etmesi sağlanır. Karışımın içine üçüncü bir malzeme olarak bal da ilave edilebilir. Hafta da bir kez uygulanması önerilir.

 • Buğday yağı, hamilelik döneminde de kullanılması nedeniyle oldukça serbest bir kullanıma sahip bitkisel yağdır. Evde yapılması gayet kolay olan buğday yağına, kozmetik ürünler satan mağazalarda ve eczanelerden de ulaşılabilir.

Check Also

Shea Yağının Cilde Faydaları

Shea yağının tarihi, Eski Mısır’a kadar uzanır. Antik Mısır’da cildi ve saçları güneşten ve rüzgârdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir