Buğday Ruşeyminin Faydaları

Buğday ruşeymi nedir diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Basitçe, buğdayın embriyosudur. Yani buğday aslında bir tohumdur ve bu tohumun canlı olan kısmı ruşeymdir ve en değerli kısmıdır. Çünkü vitamin ve mineral deposudur çok sağlıklı yağ asitleri içerir ve inanılmaz sağlık faydaları vardır.

Buğday Ruşeyminin Sağlığımız İçin Faydaları

 • Yaşlanmayı geciktirir, uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamanıza yardımcı olur
 • Kalp hastalıklarına karşı çok etkildir. Kalbinizin ömrünü uzatır
 • Damar sertleşmesini engeller..
 • Kanserden korumaya yardımcı olur

Buğday embriyosu olan ruşeym, buğday çekirdeğinin ve çekirdek ağırlığının yaklaşık % 2.5 unu oluşturan, besleyici maddeleri içeren küçük bir merkezdir, fakat faydaları çoktur.

Buğday Rüşeyminin Besin Değerine Bir Bakalım..

 • Folik asit
 • E Vitamini
 • B grubu vitaminleri
 • Niasin
 • Thiamin
 • B6 vitamini
 • Potasyum
 • Demir
 • Çinko
 • Kalsiyum
 • Fosfor
 • Selenyum
 • Omega-3 yağ asitleri

Gördüğünüz gibi besin içeriği oldukça zengin.. Neredeyse her çeşit vitamin ve mineralden bol miktarda bulunmaktadır.

Buğday Ruşeyminin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Vücudumuzda bizi hastalıklara karşı koruyan harika bir savunma sistemi var ve biz ona bağışıklık sistemi diyoruz. Bağışıklık sisteminin korunması herşeyden daha önemlidir. Çünkü kanserden, basit bir nezleye kadar her çeşit hastalığın arkasında zayıflamış bir bağışıklık sistemi yatar. Buğday ruşeymi içerdiği güçlü antioksidanlar ve zengin besin profili sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direncinizi artırır.

Kalp ve Damar Sağlığına Çok Faydalıdır: Buğday ruşeymi, kalbinizi güçlendirir.. Kalp krizi riskinizi önemli ölçüde azaltır. Çünkü, damarların tıkanmasını engelleyen ve kan basıncını düşüren değerli vitamin ve mineraller içermektedir. Bazı çalışmalar, günde 3-4 yemek kaşığı buğday ruşeymi yemenin kalp krizine bağlı ölüm riskini hatırı sayılır şekilde düşürdüğünü ve ortalama yaşam süresini artırdığını göstermektedir.

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olur: Yapılan araştırmalar, buğday ruşeyminin Glukoz metabolizmasını temel seviyede kesen ve hücrelerdeki kanserli aktiviteyi uyarabilen çeşitli kinazların ekspresyonunu inhibe ettiği göstermiştir. Çalışmalarda, diyetlerinde buğday özü ekstraktı bulunan deneklerin, makrofajlar tarafından TNF salınımını arttırdığını ve NK hücresi aktivitesini (Doğal kanser öldürücü hücreler) uyardığını gösteriyor. Sonuç olarak buğday ruşeyminin tümör küçültücü ve kanser hücrelerini öldürücü etkileri üzerinde durulmaktadır.

Yaşlanmayı Geciktirmektedir: Buğday ruşeyminin yaşlanmayı geciktirme, saç dökülmesini engelleme gibi özellikleri olan bir dünya faydalı besin maddesi içerdiği bilinmektedir. Bunlardan biri olan E vitamini tam bir anti-aging dir. Ciltte oluşan kırışıklıkların giderilmesinden, cildin genç ve taze görünmesine kadar bir dizi faydası bulunur. Ayrıca buğday rüşeyminde bulunan B grubu vitaminler kolajen sentezini uyarır bu madde de deri altındaki kasların esnekliğini artırır, cildin çökmesini ve yaşlı görünmesini engellemeye yardımcı olur.

Buğday Ruşeymi Atletik Performansı Artırabilir: Buğday ruşeyminin, belirli ergojenik niteliklere sahip, olan oktakozanol seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu gösterilmiştir. Bu, düzenli bir beslenme planının parçası olarak değerlendirildiğinde, enerji üreten biyokimyasal yolları düzenleyerek dayanıklılığı ve performansı artırabilir ve bu da vücuttaki enerji rezervlerinin daha verimli kullanılmasına yardımcı olur.

Buğday Ruşeymi Ortalama Yaşam Sürenizi Uzatır: Buğday ruşeyminde bulunan çok değerli aminoasitler ve vitaminler ortalama ömrünüzü uzatarak yaşam kalitenizi artırır. Yaşlılıkta bile akıl ve beden sağlığı bakımından son derece sağlıklı bir görünümünüz olur.

Hamileler İçin Faydalıdır: Gebelikte en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden biri olan Folik asit ve yine en çok ihtiyaç duyulan minerallerden olan demir ve çinko buğday ruşeyminde bolca bulunmaktadır. Gebelik sürecinde günde 4 yemek kaşığı buğday ruşeymi tüketmek bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok faydalı olabilir.

Şeker Hastalığına Karşı Etkilidir:  Buğday ruşeyminde folik asidin fazla olması diyabet riski altındaki insanlar için önemli etkiye sahiptir. Folik asit vücutta homosistein adı verilen ve vasküler hastalık, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi bazı zararlı koşullarla yakından ilişkili bir bileşikle negatif olarak ilişkilidir. Folik asit birçok tam tahıl içinde bir miktar bulunmasına rağmen buğday ruşeyminde çok yüksek seviyelerde bulunur. Dolayısıyla normal ve sağlıklı dozda buğday tohumu diyetinize eklerseniz, vücudunuzdaki homosistein düzeyi düşer ve şeker hastalığına yakalanma şansınız da önemli ölçüde azalır.

Buğday Ruşeyminin Zararları

Buğday ruşeymi gluten içerdiğinden dolayı çölyak hastalarının tüketimi için uygun değildir. Ayrıca kalori değeri biraz yüksektir bu nedenle yediğiniz buğday ruşeymi miktarının kalorisini hesaba katmanız gerekebilir (kilo problemi olanlar için)

Bunlar dışında buğday ruşeyminin bilinen hiçbir zararı yoktur, tam tersine tam bir şifa deposudur ve pek çok faydası üzerinde henüz çalışmalar ve araştırmalar devam etmektedir.


Kaynak: https://www.organicfacts.net/health-benefits/cereal/health-benefits-of-wheat-germ.html

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir