Böğürtlenin Faydaları Nelerdir? Böğürtlen Neye İyi Gelir?

Yol kenarlarında sıklıkla görülen bir bitki olan böğürtlen gülgiller familyasındandır. 2-3 metre boyu ile çalılık görüntüsünü andıran böğürtlen bitkisinin meyveleri oldukça lezzetli ve iyi bir vitamin kaynağıdır.

Böğürtlen bitkisi mayıs ayında yeşillenmeye başlar ve haziran ayında taze yaprakları ortaya çıkar. Özellikle yapraklarından faydalanmak isteyenler haziran ayında yapraklarını toplayarak kurutmaya başlayabilirler. Haziran ayından sonra çiçek açmaya başlar ve sonbahara kadar olgunlaşır. Çiçek açtıktan sonra böğürtlen meyvesi yeşillenir. Daha sonra kırmızı bir renge dönüşür ve en sonunda ise olgunlaşarak siyah bir renge döner. Siyah renge döndüğünde ise tadı tatlıdır ve rahatlıkla tüketilebilir.

Böğürtlen meyve olarak faydalı olduğu gibi böğürtlenin yaprakları ve kökleri de çok faydalıdır. Böğürtlenin faydalarından yararlanmak için güneşte kurutularak tüketilebilir. Bunun dışına yaprakları da kurutulup çay olarak içildiğinde sağlık açısından çok faydalıdır. Ayrıca böğürtlenin kökleri de sağlık açısından faydalıdır. Sonbahar aylarında çıkarılan kökleri kurutularak faydalarından yararlanılmaktadır.

Böğürtlenin faydaları hakkında bilgi vermeden önce böğürtlenin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller hakkında bilgi verelim.

Böğürtlenin İçerisinde Bulunan Maddeler

Böğürtlen birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyvedir. Özellikle folik asit ve E, C, B1 B2 ve K vitaminleri bakımından çok zengindir. İçerisinde doğal şeker miktarı oldukça yüksektir. Tanen ve organik asit miktarı da oldukça yüksektir. Antioksidan özelliği oldukça fazla olan böğürtlen potasyum bakımından da çok zengindir. Ayrıca içerisinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri de bulunmaktadır.

Böğürtlenin Faydaları

Antioksidan özelliği oldukça yüksektir: Böğürtlen antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu için vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

C vitamini bakımından zengindir: İyi bir C vitamini kaynağı olan böğürtlen tüketilerek vücudun C vitamini ihtiyacı karşılanabildiği gibi kış aylarında meyvesinden yapılan çayları da vücut için faydalı olup hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Kansere karşı koruma sağlar: Özellikle Özefagus ve kolon kanserine karşı koruyucu özellik göstermektedir. Böğürtlen içerisinde bulunan siyanidin maddesi tümör oluşumunu engeller.

Şeker hastalığına karşı koruyucu etki gösterir: İçerisinde bulunan antosiyaninler şeker hastalığına karşı koruma sağlarken hastalığın belirtilerini azaltıcı etki gösterir.

Tansiyon hastalarına iyi gelir: Özellikle yüksek tansiyon hastaları düzenli olarak böğürtleni tükettiklerinde tansiyon düşürücü etkisinden faydalanabilirler.

Kan basıncını düzenler, kan şekerini dengeler: İçeriğinde bulunan yüksek miktarda potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeleyici özelliği de bulunan böğürtlen özellikle diyet yapanların listelerine ekleyebileceği yeme ataklarını düzenleyeme yardımcı olacak bir meyvedir.

İdrar söktürücüdür: Böğürtlenin en çok bilinen faydalarından birisi idrar söktürücü özelliğinin olmasıdır. Bu sayede bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur.

Kabızlığı giderir, ishali keser: İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile kabızlığa oldukça faydalıdır. Tam olgunlaşmadan kırmızı iken tüketildiğinde ise ishal kesici özelliği bulunmaktadır.

Boğaz ağrısına iyi gelir: Boğaz ağrısı yaşandığında yapılan böğürtlen çayı içilerek ağrı dindirilebilir.

Ağız içi yaralarına iyi gelir: Ağız içinde oluşan yaralarda ve ağız kokularını gidermede gargara olarak kullanılabilir. Bu gargara diş eti rahatsızlıklarında da oldukça etkilidir.

Gözler için faydalıdır: Böğürtlen içerisindeki vitamin ve mineraller gözlerin görme kalitesini arttırır.

Vücut direncini arttırır: Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin olan böğürtlen tüketildiğinde vücut direncini arttırmaya yardımcı olur. Yorgunluğu ve halsizliği ortadan kaldırarak kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.

Basura iyi gelir: Basur rahatsızlığı olanlar böğürtlenin faydalarından yararlanabilirler.

Böbreklerdeki kum ve taşın düşmesine ayrıca mesanedeki taşların düşmesine yardımcı olur: Böğürtlenden hazırlanan çay tüketilerek mesane taşları, böbreklerdeki kum ve taşların düşmesine yardımcı olur.

Yaraların geçmesinde etkilidir: Yaraların üzerine sürülen böğürtlenin meyvesi yaraları iyileştirici özellik göstermektedir ve kısa sürede yaranın kapanmasına yardımcı olur.

Göğüs ve solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir: Şurup haline getirilerek tüketilen böğürtlen göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarının geçmesine yardımcı olur.

Sinir sitemi üzerimde faydalıdır: Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin olan böğürtlen hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Sinir sistemini onarır ve depresyona karşı koruyucu özellik gösterir.

Yaşlanmayı geciktirir: Antioksidan bakımından zengin olan böğürtlen cildin tazelenmesini sağlayarak cildin yapısını korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Böğürtlen Yaprağının Faydaları

·         Böğürtlen yaprağı özellikle hemoroit tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Yaprakları ezilerek yaralar üzerinde kullanılır.

·         Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanan çay oldukça faydalıdır.

·         Basur tedavisi için böğürtlen yaprakları lapa yapılarak basurlu bölgeye uygulanır.

·         Böğürtlen yaprağı ile böğürtlen çayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak suda kaynatıldıktan sonra 10-15 dakika demlendirilir ve süzüldükten sonra tüketilebilir.

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir