Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Böcek sokması, böceklerin vücuttan kan emerek deriye zehir enjekte etmesiyle meydana gelir. Böcek soktuğunda deride kabarcıklara, tahrişe ve iltihaplanmaya yol açan zehirli bir sıvı salgılar. Bu zehir, kaşıntıya, iltihaba, deride tahrişe, mide bulantısına ve ağrıya neden olur. Zehir, saatler boyunca deride kalarak birçok hastalığa neden olabilir.

Ekvatora yakın, sıcak ülkelerde sıtma, uyku hastalığı, sarıhumma, Batı Nil virüsü gibi hastalıklar böcek ve sivrisinek sokmalarından bulaşıp yayılmaktadır. Eğer çok sıcak bir bölgede yaşamıyorsanız çoğu böcek ısırığı ciddi hastalıklara neden olmaz.

Böcek Sokması Belirtileri

Böcek sokması belirtileri, böcek türüne ve kişinin hassasiyetine göre değişir. Böcek sokması bir kişide, birkaç günde geçen kaşıntılı, küçük kabarcıklara neden olurken, aynı böcek sokması diğer bir kişide ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

İnsanların büyük bir çoğunluğunda böcek sokması sadece önemsiz belirtiler göstererek birkaç gün içinde geçer. Böcek sokmasının ilk belirtileri keskin bir acı ve yanmadır. Deride kırmızılık, kaşıntı ve kabarcıklar meydana gelir.

* Kaşıntı
* Kırmızı noktalar
* Kabarcıklar
* Mide bulantısı
* Kusma
* İshal
* Nefes almada güçlük
* Mide sancıları
* Kan basıncının düşmesi
* Bilinç kaybı

Normal Belirtiler

Bölgesel semptomlara yol açan sokmalarda ısırığın böceğin ısırdığı yerde küçük, beyaz bir iz bulunur. Bu tür böcek sokmalarında genellikle ağrı ve kabarcıklar ısırıldıktan birkaç saat sonra geçer. Eğer alerjiniz yoksa çeşitli bitkisel çözümlerle kısa sürede tedavi edilebilir.

Alerjik Belirtiler

Genellikle eşek arısı ve arıların yol açtığı belirtilerdir. Alerjik belirtiler böcekten veya kişinin metabolizmasından kaynaklanabilir. Alerjik belirtilere yol açan böcek sokmaları, ısırıldıktan iki-üç gün boyunca vücudun her yerinde kırmızı kabarcıklara neden olur. Mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Bazı insanlarda böcek sokmaları “anaflaktik şok” denilen ciddi reaksiyonlara da yol açabilir. Bu tür böcek sokmalarında acilen tıbbi yardım almak gerekir.  Belirtilerin hafif olduğu alerjiye yol açan böcek ısırmalarında genellikle antihistamin ilaçlar kullanılır.

Böcek Sokmalarında En Yaygın Görülen Böcek Türleri

* Sivrisinekler

* Tahtakurusu

* Pire

* Tatarcık sineği

* Kene

* Örümcek

Kene

Dünyanın her yerinde keneler, çağımızın en tehlikeli salgın hastalığı olan Lyme hastalığının en büyük nedenidir. Bu yüzden kenelerden korunmak için özellikle ormanlık alanlara gittiğinizde kapalı ayakkabılar giyin, şapka takın ve çoraplarınızı ayakkabılarınızın üzerine geçirin.

Sivrisinek

Böcek sokmaları söz konusu olduğunda en yaygın sokmalar sivrisinek sokmasıdır. Dünyada yaklaşık 3,000 farklı sivrisinek türü vardır. Sivrisinek sokmasını önlemenin en iyi yolu onlarla temastan kaçınmaktır.

Sivrisinekler en fazla çalılık bölgelerde ve su birikintilerinde yaşar. Gün doğumunda ve gece yarısı sivrisineklerin en aktif zamanlarıdır. Bu zamanlarda dışarı çıkmayarak sivrisinek sokmalarını önleyebilirsiniz. Eğer dışarı çıkacaksanız uzun kollu, açık renk kıyafetler giyin ve şapka takın.

Vücut ısısı ve laktik asit içeren deri kimyasalları sivrisinekleri çeker. Terlemeyi önlemek, serin ve kuru kalmak onların bir dereceye kadar size yaklaşmalarını önleyecektir.

Böcek Sokması için Doğal Tedavi Yöntemleri

Tarçın, aloe vera, papatya, lavanta, nane, limon, fesleğen ve çay ağacı gibi bitkiler kaşıntılı böcek sokmasına iyi gelen doğal çözümlerdir. Böcek sokmasına ilk müdahalede ısırılan yere buz koymak da şişmeyi önler ve ağrıyı dindirir.

Buz

Isırılan bölgeye 10-15 dakika boyunca buz koyun. Buz, kabarcıkları ve ağrıyı giderecektir. Ancak buzu cildinize 15 dakikadan fazla uygulamayın.

Elma Sirkesi

Bir parça pamuğu elma sirkesine batırıp ısırılan bölgeye sürün. Kaşıntıyı ve acıyı hızlıca giderecektir.

Aspirin

Bir aspirin tabletini suda ezip macun haline getirin ve ısırılan bölgeye sürün. Kaşıntıyı, iltihabı ve kabarcıkları giderir.

Kabartma Tozu

Cilt losyonunuza veya suya bir parça kabartma tozu ekleyip ısırılan bölgeye sürdüğünüzde kaşıntıyı hızlı bir şekilde giderir.

Çay Ağacı Yağı

Zeytinyağına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyip böceğin soktuğu bölgeye sürün. Böceğin tüm zehrini etkisiz hale getirerek hızla iyileşmenizi sağlayacaktır.

Nane Yağı

Böcek sokmalarında nane yağı bölgeyi soğutarak iyileşmeyi hızlandırır. Antiseptik bir yağ olan nane yağı, aynı zamanda ısırılan bölgenin enfeksiyon kapmasını da önler.

Limon

Bir limonu ikiye kesip etkilenen bölgeye bastırın. İltihabı ve ağrıyı dindirir.

Soğan veya Sarımsak

Kaşıntıyı ve kabarcıkların giderilmesinde soğan ve sarımsak çok faydalıdır. Etkilenen bölgeye soğan veya sarımsağı keserek iç kısımlarını etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera doğal bir antiseptiktir. Aloe vera jelini etkilenen bölgelere sürdüğünüzde kabarcıkları, iltihabı ve kaşıntıyı giderir.

Fesleğen Yaprağı

Ögenol maddesi içeren fesleğen yaprakları özellikle kaşıntının giderilmesinde etkilidir. Bunun için fesleğen yaprakları suda haşlanıp süzüldükten sonra bölgeye sürülür.

Bal

Antibakteriyel ve mikrop öldürücü özellikte olan bal, böcek sokmalarının tedavisinde oldukça etkilidir. Etkilenen bölgeye bir miktar sürüldüğünde kısa sürede iyileşme sağlar.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir