Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Hemen hemen hepimiz etrafımızda böbrek taşından muzdarip olan kişileri duymuşuzdur. Birçok kişinin yaşadığı bir sorun olan böbrek taşı rahatsızlığı neden olur, böbrek taşına ne iyi gelir bunları sizin için açıklamaya çalışalım.

İdrarda bulunan ürik asit ve kalsiyum seviyesinin fazlalaşması ile birlikte bunların kristalleşmesi böbreklerde kümelenerek böbrek taşını oluşturmalarına neden olur. Kimi zaman böbrek taşları oldukça küçük olup kendiliğinden idrar yolu ile atılabilirken, bazı böbrek taşları büyük olduğu için cerrahi müdahale gerekebilir.

Böbrek taşlarının erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Bunun yanında kimi böbrek taşları bir sefer oluşurken, bazı kişilerde tekrarlayan böbrek taşı sorunları da görülebilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumunda Etkili Olan Faktörler

  • Böbrek taşının oluşumunda idrardaki kalsiyum seviyesinin artması en önemli faktördür.
  • Genetik faktörlerde böbrek taşının oluşmasına neden olmaktadır.
  • Hayvansal proteinlerin fazla tüketimi böbrek taşı oluşumunu etkilemektedir.
  • Yeterince sıvı tüketilmediğinde vücutta bulunan tuz ve mineraller kristalleşip böbrek taşı oluşumuna neden olurlar.
  • Gut, bağırsak rahatsızlıkları veya idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.
  • Bazı ilaçların kullanımı böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.
  • Sofra tuzu, şekerli-unlu gıdalar, gazlı içecekler, fabrika çiftliklerinde üretilen hayvansal ürünler ve musluk suyu tüketimi de böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için taze ve katkı maddesi olmayan, işlenmemiş besinlerin tüketilmesi gerekir. Tuz kullanım miktarı azaltılmalıdır. Hayvansal protein içeren gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ile lifli besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Günlük su tüketim miktarına dikkat edilmeli ve en az günde 2,5 litre su içilmelidir.

Böbrek Taşına İyi Gelen Doğal Çözümler

Limon suyu ve zeytinyağlı karışım: Salatalardan sıklıkla eksik etmediğimiz limon suyu ve zeytinyağı karışımı böbrek taşlarının oluşumunu önlerken, var olan böbrek taşlarının tedavisi ve ağrılarının giderilmesi için kullanılabilecek en etkili ve en basit yöntemlerden birisidir.

4 yemek kaşığı organik zeytinyağı içerisine aynı miktarda organik limon suyu eklenerek karıştırılır ve içilir. Bu karşım içildikten sonra üzerine 2 bardak su içilir. Limon içerisinde bulunan sitrik asit kalsiyum nedeniyle oluşan böbrek taşlarının büyümesini engelleyerek kısa sürede ufalanmasını sağlayacaktır.

Kara hindiba kökü: Böbreklerin temizlenmesini sağlayan en iyi bitkilerden birisidir. Böbrek taşlarının çözülmesini de sağlayarak kısa sürede böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilecek olan karahindiba çayı ile böbrek taşı sorunları ortadan kaldırılabilir.

Ayı Üzümü (Uva Ursi): Birçok kişinin adını pek duymadığı bu bitkinin yaprakları idrardaki asit oranını sınırlamaya yardımcı olur. Ayrıca idrar yollarını temizler ve böbreklerde bulunan enfeksiyonlar ile savaşır. Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrıların azaltılmasında etkili olur.

At kuyruğu: Böbrek taşlarının giderilmesi için kullanılabilecek ve eskilerden beri kullanılan bir ottur. Çayı yapılarak tüketilen at kuyruğu otu böbrek taşlarına iyi gelmektedir. Günde 3-4 bardak at kuyruğu çayı tüketilebilir.

Kırkkilit otu: Vücutta biriken kalsiyum miktarını dengeleyen kırkkilit otu böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Günde birkaç fincan kırkkilit otu çayı yaparak tüketebilirsiniz.

Nar ve nar suyu: Antioksidan bakımından en zengin meyveler içinde yer alan nar böbrekler içinde çok faydalıdır. Nar ve nardan elde edilen nar suyu böbrek taşları için iyi bir doğal tedavi ürünüdür.

Fesleğen: Böbrek taşlarının oluşumunu engellemek için her gün fesleğen çayı tüketilebilir. Ayrıca bir çay kaşığı fesleğen suyu içerisine ham bal eklenerek düzenli olarak tüketilirse böbrek taşı oluşumu engellenebilir.

Elma sirkesi: Böbrek taşlarının çözünüp parçalanmasını sağlayan elma sirkesi ayrıca kan ve idrarda alkalileştirici bir etki gösterir. Böbrek taşları için iki çorba kaşığı organik elma sirkesi bir çay kaşığı ılık su ile karıştırılıp günde üç sefer tüketilebilir.

Isırgan otu: Daha çok idrar söktürücü özelliği ile bilinen ısırgan otu böbrek sağlığı için faydalı olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde de etkilidir. Böbrek taşlarının küçültülmesine yardımcı olur. Isırgan otunun çayı yapılarak düzenli olarak tüketilebilir.

Kereviz: Böbrek taşı oluşumunu engelleyen kereviz ayrıca idrar yolu içinde oldukça faydalı bir bitkidir. Kerevizin çiğ hali ile yapılan kereviz suyu böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrıların hafifletilmesinde yardımcı olur. Düzenli olarak günde bir bardak içilen kereviz suyu böbreklerde fazla taş üretilmesini önlemeye yardımcı olur.

Check Also

Şekerin Zararları ve Kalorisi

Sağlık açısından zararlı olduğunu bilsek de şeker vazgeçilmez besinlerin içerisinde yer alıyor. Meyve ve sebzelerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir