Böbrek Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Böbrek kanseri, böbreklerden kaynaklanan kanserdir.Böbrekleriniz her biri yumruğunuzun büyüklüğündeki iki fasulye şeklindeki organlardır. Karın organlarınızın arkasında, omurganızın her iki yanında bir böbrek var.

Yetişkinlerde en yaygın böbrek kanseri türü renal hücreli karsinomdur. Diğer daha az yaygın böbrek kanseri türleri ortaya çıkabilir. Küçük çocuklar, Wilms tümörü adı verilen böbrek kanseri türlerini geliştirme olasılıkları daha yüksektir.

Böbrek kanseri insidansı artmaktadır. Bunun bir nedeni, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanılmakta olması olabilir. Bu testler, kaza sonucu daha fazla böbrek kanseri keşfine neden olabilir.

Böbrek Kanserinin Belirtileri

Böbrek kanseri erken safhalarında nadiren belirti veya semptomlara neden olur. Daha sonraki aşamalarda, böbrek kanseri bulguları ve belirtileri şunları içerebilir:

 • İdrarınızdaki kan, pembe, kırmızı veya kola renkli görünebilir
 • Kaburgaların hemen altındaki sırt ağrısı gitmez
 • Kilo kaybı
 • yorgunluk
 • Aralıklı ateş

Böbrek Kanserinin Nedenleri

Böbrek hücreli karsinoma neyin sebep olduğu açık değildir.

Doktorlar, bazı böbrek hücreleri DNA’larında mutasyona girdikçe böbrek kanseri başladığını bilirler. Mutasyonlar, hücrelere hızla büyümelerini ve bölmelerini söyler. Biriken anormal hücreler böbrek ötesine uzanan bir tümör oluştururlar. Bazı hücreler ayrılabilir ve vücudun uzak kısımlarına yayılabilir (metastaz yapar).

Böbrek Kanseri Risk Faktörleri

 • Yaşlılık. Yaş ilerledikçe böbrek kanseri riskiniz artar.
 • Sigara içmek. Sigara içenler, sigara içmeyenlerden daha fazla böbrek kanseri riski taşıyor. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra risk azalır.
 • Obezite. Obez olan insanlar böbrek kanseri riski taşırlar ve bu risk normal insanlardan çok daha yüksektir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Yüksek tansiyon böbrek kanseri riskinizi arttırır.
 • Böbrek yetmezliği tedavisi. Kronik böbrek yetmezliğini tedavi etmek için uzun vadeli diyaliz alan kişilerde böbrek kanseri gelişme riski daha yüksektir.
 • Belirli kalıtsal sendromlar. Bazı kalıtsal sendromlarla doğan insanlar, von Hippel-Lindau hastalığı, Birt-Hogg-Dube sendromu, tuberoz skleroz ve ailesel papiller renal hücreli karsinom olan kişiler de dahil olmak üzere böbrek kanseri riski taşıyor olabilir.

Böbrek kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

 • Kan ve idrar testleri.Kanınız ve idrardaki testler doktorunuza belirtilerinize ve belirtilerinize neden olanlarla ilgili ipucu verebilir.
 • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri doktorunuzun böbrek tümörünü veya anormalliklerini görselleştirmesini sağlar. Görüntüleme testleri arasında ultrason, bilgisayarlı tomografi (BT) tarama veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) olabilir.
 • Böbrek dokusunun bir numunesinin çıkarılması (biyopsi). Nadiren de olsa, doktorunuz böbrekinizin şüpheli bir bölgesinden küçük bir hücre numunesinin (biyopsi) çıkarılması için bir prosedür önerebilir. Numune, kanser belirtileri aramak için bir laboratuarda test edildi.

Böbrek Kanseri Evrelemesi

Doktorunuz böbrek kanseri olabilecek bir böbrek lezyonunu tanımladığında, bir sonraki adım kanserin kapsamını (sahne) belirlemektir. Böbrek kanseri için evreleme testleri, doktorunuzun uygun bulduğu ilave CT taramaları veya diğer görüntüleme testlerini içerebilir.

Ardından doktorunuz kanserin evresini belirleyecektir. Böbrek kanseri aşamaları şunlardır.

 • Evre I. Bu aşamada, tümör çapı 2 3/4 inç (7 santimetre) kadar olabilir. Tümör böbrek ile sınırlıdır.
 • Evre II. Evre II böbrek kanseri, evre I tümörden daha büyük, ancak hala böbrekle sınırlı.
 • Evre III. Bu aşamada, tümör böbrek ötesinde çevresindeki dokuya kadar uzanır ve yakındaki bir lenf düğümüne de yayılabilir.
 • Evre IV. Kanser, böbreğin dışına, birden fazla lenf noduna veya vücudun kemik, karaciğer veya akciğer gibi uzak kısımlarına yayılır.

Böbrek Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi, böbrek kanserlerinin çoğunluğu için standart tedavi yöntemidir. Böbrek kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler arasında şunlar bulunur:

Etkilenen böbreklerin alınması (nefrektomi). Radikal nefrektomi, böbrek, sağlıklı dokunun sınırı ve bitişik lenf nodlarının çıkarılmasını içerir. Adrenal bez de çıkarılabilir.

Nefrektomi açık bir işlem olabilir, yani cerrah böbreğinize erişmek için büyük bir kesi yapar. Veya nefrektomi laparoskopik olarak, bir video kamera ve minik cerrahi aletler eklemek için birkaç küçük insizyon kullanılarak yapılabilir. Cerrah nefrektomiyi gerçekleştirmek için bir video monitörünü izlemektedir.

Bazı durumlarda, bu ameliyat robotik olarak yapılabilir, yani cerrah bir robota ameliyatı gerçekleştirmek için cerrahi aletlerin nasıl manevra yapacağını söyleyen el kumandalarını kullanır.

Tümörün böbrekten çıkarılması (nefron koruyucu cerrahi). Kısmi nefrektomi olarak da adlandırılan bu işlem sırasında cerrah, tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir marjını tüm böbrekleri çıkarmak yerine çıkarır.

Nefron koruyucu cerrahi açık bir prosedür olabilir veya laparoskopik veya robotik yardımla yapılabilir.

Nefron koruyucu cerrahi, küçük böbrek kanseri için ortak bir tedavidir. Tek bir böbrekiniz varsa bir seçenek olabilir.

Nefron koruyucu cerrahi mümkün olduğunda radyasyon nefrektomisine göre genellikle tercih edilir, böbrek dokusu mümkün olduğunca fazla tutulması böbrek hastalığı ve diyaliz ihtiyacı gibi daha sonraki komplikasyon riskini azaltabilir.

Doktorunuzun önerdiği ameliyatın türü, kanseriniz ve hastalığınızın yanı sıra sağlık durumunuza da bağlı olacaktır.Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Ameliyat Mümkün Olmadığında Uygulanacak Tedaviler

Bazı insanlar için cerrahi bir seçenek değildir. Bu durumlarda böbrek kanseri tedavileri aşağıdakileri içerebilir:

Kanser hücrelerini dondurma tedavisi (kriyoablasyon). Kriyoablasyon sırasında, özel bir iğne, cildinize ve böbrek tümörünüze X-ışını kılavuzunu kullanarak sokulur. İğnede bulunan gaz, kanser hücrelerini soğutmak veya dondurmak için kullanılır.

Böbrek kanseri için kriyoablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun süreli birkaç veri bulunmaktadır. Genellikle diğer cerrahi prosedürlerden geçemeyen ve küçük böbrek tümörleri olan insanlar için saklıdır.

Kanser hücrelerinin ısıtılmasına yönelik tedavi (radyofrekans ablasyon). Radyofrekans ablasyon sırasında, özel bir iğne, cildinize ve böbrek tümörünüze X-ışını kılavuzunu kullanarak yerleştirilir. İğne boyunca ve kanser hücrelerinde bir elektrik akımı oluşur, bu da hücrelerin ısınmasına veya yanmasına neden olacaktır.

Böbrek kanseri için radyofrekans ablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun süreli birkaç veri bulunmaktadır. Radyofrekans ablasyon diğer cerrahi prosedürlerden geçemeyen ve küçük böbrek tümörü olanlar için bir seçenek olabilir.

İlerlemiş ve Tekrarlayan Böbrek Kanseri Tedavileri

Tekrarlayan böbrek kanseri veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış böbrek kanseri tam olarak iyileştirilemeyebilir ancak tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu durumda, aşağıdaki tedavilerin uygulanması mümkündür.

Böbrek tümörü kaldırmak için cerrahi. Ameliyat kanserinizin tümünü kaldıracak olsa bile, bazı durumlarda mümkün olduğu kadarının kaldırılmasına izin verebilir. Cerrahi aynı zamanda vücudun başka bir bölgesine yayılmış kanseri ortadan kaldırmak için de kullanılabilir.

Kansere karşı mücadelede bağışıklık sistemini kullanan ilaçlar (biyolojik terapi). Biyolojik terapi (immünoterapi) kanserle savaşmak için vücudunuzun bağışıklık sistemini kullanır. Bu kategorideki ilaçlar, vücudunuzda üretilen kimyasalların sentetik versiyonları olan interferon ve aldesleukin’i (Proleukin) içerir. Bu ilaçların yan etkileri, titreme, ateş, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybıdır.

Kanserinizin belirli yönlerini hedef alan tedavi (hedefli terapi). Hedeflenen tedaviler, böbrek kanseri hücrelerinde çoğalmasına izin veren spesifik anormal sinyalleri engelliyor. Bu ilaçlar, vücudun diğer alanlarına yayılmış olan böbrek kanseri tedavisinde etkilidir.

Temsirolimus (Torisel) ve everolimus (Afinitor), kanser hücrelerinin büyümesine ve hayatta kalmasına izin veren bir sinyali bloke eden hedef ilaçlardır.

Hedeflenen tedavi ilaçları, ishal ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Radyasyon tedavisi. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili enerji ışınları, örneğin X ışınları kullanılan yöntemdir. Radyasyon tedavisi bazen böbrek kanseri semptomlarını kontrol etmek veya azaltmak için kullanılır; bunlar kemik gibi vücudun diğer alanlarına yayılmasını engelleyebilir.


Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-cancer/ 

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir