Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye, ince ve sivri çam yaprağına benzeyen şifalı bir bitki. Saç dökülmesinin durdurulmasından mide ve bağırsak problemlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunmakta. Bu yazımızda biberiye çayının müthiş sağlık faydaları konusunda sizi bilgilendireceğiz.

1) Biberiye Çayı Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

Biberiye çayı sindirim sistemine iyi gelmesi ile bilinen bir çaydır. Eğer midenizde yanma veya ağrı varsa, hazımsızlık problemi çekiyorsanız bir iki tutam biberiye çayı yapıp sıcak sıcak içmenizde büyük fayda olacaktır. Bu harika çayda bulunan bitkisel bileşenler sindirim sistemini iyileştirir, mide kaslarını güçlendirir ve kabızlık – ishal gibi kalın barsak düzensizliklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

2) Bağışıklık Sistemine İyi Gelir

Biberiye çayı C vitamini deposudur, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarla mücadele yeteneğinizi geliştirir. Günde 2 fincan biberiye çayı içmek kanser, kolesterol, enfeksiyonlar ve çeşitli hastalıklara karşı sizi koruyacaktır.

3) Sivilce ve Cilt Problemleri İçin Biberiye Çayı Faydalıdır

Bir miktar soğutulmuş biberiye çayını alıp sivilce ve akne problemlerinin görüldüğü kısma sürerseniz bir süre sonra iyileşme olacaktır. Biberiye çayı, içerdiği bitkisel bileşikler ve diğer komponentler sayesinde cilt problemlerinin çözülmesinde etkilidir.

4) Biberiye Çayı Saç Dökülmesini Önlemeye Yardımcı Olur

Biberiye çayını durulama suyu olarak kullanırsanız özellikle kelllik olan bölgelerde daha çok saç çıkmasını, mevcut saçlarınızın korunmasını ve kalınlaşmasını sağlarsınız. Biberiye çayı genel olarak saç sağlığı için çok faydalıdır.

5) Biberiye Çayı Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Biberiye çayının soğuk algınlığı, grip, nezle, bronşit ve kronik baş ağrısına iyi geldiği uzun süredir bilinmektedir. İçerdiği bitkisel flavanonlar, antioksidanlar ve bağılıklık sistemini güçlendiren diğer vitaminler sayesinde biberiye çayı enfeksiyonlara karşı direncimizi artırabilir. Düzenli olarak, günde sadece 1 fincan biberiye çayı içmeniz bu yüzden çok önemlidir.

6) Meme Kanseri Riskinizi Azaltır

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserine karşı biberiye çayı çok etkilidir. Yapılan bir araştırmaya göre günde 1 veya iki fincan yeşil çay veya biberiye çayı içmek göğüs kanseri riskini %30 ‘a varan oranlarda azaltmaktadır.

7) Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Bu harika çay, cildi gerginleştirir ve sıkılaşma sağlayarak zamanından önce yaşlanmanızın önüne geçer. Cilt tonunu açarak daha genç ve sağlıklı görünmenize de yardımcı olur. Biberiye çayının bu etkilerini görebilmek için düzenli olarak içilmesi gerekmektedir.

8) Biberiye Çayı Yağ Yakımını Hızlandırır

Bu güzel ve şifalı çay, metabolizma hızınızı artırarak daha çok yağ yakmanıza yardımcı olur. Kilo vermek için kullanılabilecek en faydalı çaylardan biri olan biberiye çayını günde 1-2 fincan içmeniz durumunda ayda 2-3 kiloya kadar yağ yakabilirsiniz. Tabi ki bunu diyet ve sporla desteklemeniz gerekmektedir. Hemen hemen bütün bitkisel zayıflama formüllerinde bir iktar biberiye çayı bulunmasının nedeni budur, gerçekten zayıtlatıcı etkisi vardır.

SONUÇ: Biberiye çayının sağlık için faydalarını ele aldığımız bu yazımızda, bağışıklık sistemi, sindirim, kalp damar ve kansere karşı koruyucu özelliklerinden bahsettik. Sağlığımız için her gün en azından bir fincan biberiye çayı içmeye özen gösterelim.

Kaynak

  • http://www.stylecraze.com/articles/health-benefits-of-rosemary-tea/

 

Check Also

Gülsuyunun Faydaları Nelerdir? Gülsuyu Neye İyi Gelir?

Hoş görüntüsü ve kokusu ile dikkat çeken gül en çok kullanılan süs bitkilerinden birisidir. Gülün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir