Bezelyenin Faydaları

Bezelye, yuvarlak yeşil taneleriyle bilinen çok lezzetli bir sebzedir. Etli bezelye yemeğini sevmeyen yoktur. Aslında bezelye genelde yemekleri süslemek için garnitür olarak kullanılır. İnsan sağlığı için faydaları da pek bilinmez.

Bezelye, sağlığımız için çok faydalı olan fito kimyasallar, mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bakımından çok zengin ve besleyici sebzelerden biridir.

Taze yumuşak yeşil bezelye, fasulye ve börülce ile karşılaştırıldığında kalorisi nispeten daha düşüktür. 100 g yeşil bezelye yalnızca 81 kaloridir ayrıca kolesterol değeri sıfırdır. Bezelyede bol miktarda çözünebilir ve çözünmez diyet lifi de bulunur.

Taze bezelyenin dış kabuğu folik asit bakımından çok zengindir. 100 g, kabuklu bezelye günlük folik asit ihtiyacınızın %16 sını karşılamaya yeter.

Folik asit, DNA’nın kendini eşleyebilmesi için gerekli olan B grubu vitaminlerinden biridir ve hamile bayanların yeterli miktarda folik asit alması bebeklerinin sağlığı için son derece önemlidir.

Yeşil bezelye C vitamini deposudur, 100 gram taze bezelye 40 mg C vitamini içerir. Bu da günlük almamız gereken C vitamini miktarının yaklaşık %70 ine denk gelir.

C vitamini en güçlü suda çözünebilir antioksidanlardan biridir. Bezelye gibi C vitamini bakımından zengin sebzeler, insan vücudunun bulaşıcı ajanlara karşı direnç kazanmasına ve vücudun zararlı, proinflamatuar serbest radikalleri uzaklaştırmasına yardımcı olur.

Bezelye iyi bir K vitamini kaynağıdır. 100 gram taze bezelye günlük K vitamini ihtiyacımızın %20 sini karşılar. K vitamini kalsiyumun emilimini artırarak kemiklerin sertleşmesini ve kemik yoğunluğunun artırılmasını sağlamaktadır (mineralizasyon da denir.) Ayrıca K vitamini beyin hücrelerinde yaşlanmayla beraber görülen hasarı da en aza indirerek olası bir Alzheimer hastalığının önüne geçer.

Bezelyede  beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidan flavonoidlerin yanında bol miktarda A vitamini de bulunur. 100 gram bezelye günlük A vitamini ihtiyacımızın %25 ini karşılar. A vitamini görme kusurlarının önlenmesinde ve cilt sağlığının korunmasında kritik öneme sahip bir vitamindir. Ayrıca bezelye gibi flavanoidler bakımından zengin sebzelerle beslenmek pek çok kanser çeşidine karşı son derece etkili bir zırhtır.

Follik asite ek olarak; bezelye, pantotenik asit, niasin, tiamin ve piridoksin gibi birçok temel B-kompleks vitaminini de içerir. Ayrıca bezelyede; kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez gibi önemli mineraller bulunmaktadır.

Bezelye Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bezelye düşük kalorili bir sebzedir. Nişasta deposu olmasına rağmen kan şekerini aniden yükseltmez. Bu nedenle glisemik indeksi de düşüktür. Bezelye lifli bir sebze olduğundan uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve kilo kontrolünde size yardımcı olur. Fakat bezelyeyi çok fazla tüketirseniz neticede bir nişasta deposu olduğundan kilo vermenize de neden olabilir, kalori sınırlarına dikkat ederek tüketmeye özen gösterin.

Bezelye Mide Kanserinden Korur

Tabağımdaki bu minik yeşil taneler beni mide kanserinden nasıl koruyabilir mi diyorsunuz? Bezelyede kombestrol olarak adlandırılan etkili bir kanser önleyicinin bol miktarda bulunduğunu bilseniz iyi olur.

Bezelye Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bezelyedeki yüksek antioksidan miktarı, vücutta ciddi hastalıklara neden olabilecek çeşitli serbest radikalleri bağlayarak etkisiz hale getirir. Ayrıca bezelye; kalsiyum, çinko, bakır, manganez gibi bağışıklık sistemini destekleyen minerallerin zengin bir kaynağıdır.

Bezelye Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

Bezelyede bulunan flavonoidler ve kateşin, epikateşin, karotenoid, alfa karoten gibi güçlü antioksidanlar cildinizin yaşlanmasını geciktirir, cildi parlatır ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Ciltteki Kırışıklıklar ve Kemik Erimesi

Bezelyelerin anti-inflamatuar özellikleri, antioksidanların etkisiyle ciltte oluşan kırışıklıkların ve kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

Bezelye Alzheimer ve Artrite İyi Gelir

Bezelye en iyi K vitamini kaynaklarından biridir. K vitamini, Alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalarında, düzenli bezelye tüketimi beyinde gerçekleşen nöron hasarını sınırlandırır.

Bezelye Kan Şekerini Dengeler

Bezelyede bulunan yüksek orandaki lif ve protein içeriği şekerin kana geçişini yavaşlatır. Bezelye, beyaz şeker veya kimyasal tatlandırıcılar gibi doğal olmayan şekerler içermez, bu nedenle vücutta kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Bezelye, Hamile Anneler için Harika Bir Besindir

Bezelye harika bir folik asit kaynağıdır. Folik asit (folat) B grubu vitaminlerden biridir ve hücrenin kendini yenilemesi, DNA sentezi, gelişme ve büyüme için kritik öneme sahiptir. Yapılan araştırmalarda, bebek bekleyen anne adaylarının yeterli folik asit alımının bebeklerde zeka geriliği, fonksiyon bozukluğu ve bazı kusurları engelleyebileceği gösterilmiştir. 

Bezelye Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır

Bezelye lifli bir sebzedir, hazmı kolaylaştırır ve bağırsaklardaki emilimi yavaşlatarak sindirimin zamana yayılmasını sağlar. Böylece sindirim organları daha efektif çalışır.

Gözler İçin Faydalıdır

Bezelye, lutein, karotenler, zea-ksantin, A vitamini gibi antioksidanlar ve  flavonoidler bakımından zengin bir sebzedir. A vitamini, mukus zarlarının, cildin ve göz sağlığının korunması için gerekli olan besleyici maddelerden biridir.

Bezelye Cilde İyi Gelir

Sağlıklı bir beden ile sağlıklı bir cilt arasında güçlü bir ilişki vardır. Her ne yerseniz yeyin mutlaka derinize yansır. Bu nedenle, cilt sağlığı için besin, vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması hayati öneme sahiptir.

Bezelye , cilde esneklik ve genç bir görünüm kazandıran kolajenin üretiminde rol oynayan C vitamini için çok iyi bir kaynaktır Ayrıca güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücreleri, serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Dolayısıyla bezelye gibi C vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmek cildinizi oksidatif hasarlardan koruyacaktır.

Bezelye İltihaplanmayla Savaşır

Bezelye, B6 vitamini, C vitamini ve folat (folik asit) gibi cilt dostu besinler içerir.  Bunlar cildi sıkılaştıran ve esneklik kazandıran kolajenin iltihaplanmalar nedeniyle hasar görmesini engeller.

Bezelye Cildi Parlatır

Bir miktar taze bezelyeyi püre haline getirerek cildinize sürün. Bu şekilde 15 – 20 dakika beklesin. Bu uygulamayı haftada en az iki kez yaptığınızda cilt tonunuzun açıldığını, parlak ve taze bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

Bezelye Yanıkları İyileştirir

Yanma hissinden kurtulmak için yanık olan bölgeye püre haline getirilmiş bezelye uygulayın.

Bezelye Saçlarımız İçin De Çok Faydalıdır

Vücudunuzun geri kalanı gibi, saç foliküllerine de hayati besin maddeleri sağlamak, saçın optimal büyümesi ve sağlığı için gereklidir. Bezelyeler, saçınıza aşağıdaki faydaları sağlayan bu besin maddelerinin iyi bir kaynağıdır.

Bezelye, B Grubu Vitamin Deposudur

Bezelye daha önce belirttiğimiz gibi, folat, B6 vitamini ve B12 vitamini gibi B vitaminlerinin çok iyi bir kaynağıdır. Bu vitaminler, saç derinizin ve saç foliküllerinin beslenmesini sağlayarak saç dökülmesini durdurur. Ayrıca bu bölgedeki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak ölmek üzere olan saç foliküllerini hayata döndürür.

Bezelyede bulunan C vitamini, saç derisinde kolajen sentezini artırır ve saç derisinin saçları taşımasını kolaylaştırır. Böylece koparak dökülen saçların önüne geçilmiş olunur.

SONUÇ: Bezelye özellikle K vitamini bakımından çok zengin bir sebzedir. Yapısındaki değerli mineraller ve B grubu vitaminleri ile genel sağlığımızı iyileştirir, kalp ve damar hastalıklarının, Alzheimer ve parkinsonun önlenmesine yardım eder.

Kaynaklar

  • http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-peas/#gref
  • http://www.nutrition-and-you.com/green-peas.html

 

 

Check Also

Kabağın Faydaları: Balkabağının 18 Faydası!

Kabak çok hayati antioksidanlar içeren ve vitamin içeriği oldukça zengin olan harika bir sebzedir. Hızla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir