Beyine İyi Gelen Besinler

Beyin sağlığımız için faydalı olan yiyecekler hangileridir? Hangi yiyecekler hafızayı güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını destekler?

1) Tam Tahıllar Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelir

Tam buğday, kinoa, çavdar, yulaf gibi tam tahıllar grubu beyin fonksiyonlarını destekler. Hafızayı güçelndirir. Ayrıca tahıllar, kolesterolü düşürür ve ortalama yaşam süresini de artırır.

2) Yağlı Balıklar Beyin Fonksiyonları İçin Faydalıdır

Balık zekayı geliştiren çok değerli yağ asitleri ve vitaminler ile yüklüdür. Özellikle, somon, torik, palamut ve uskumru gibi çok yağlı balıklar beyin için ekstradan faydalıdır. Eğer gebelik dönemindeyseniz mutlaka bol miktarda balık tüketerek bebeğinizin zeka gelişimi için beslenme düzeninize dikkat edin.

Beyine İyi Gelen ve Zekayı Geliştiren Balıklar

 • Palamut
 • Somon
 • Uskumru
 • Sardalya
 • Mezgit
 • İstavrit
 • Çinekop
 • Hamsi
 • Alabalık

3) Yaban Mersini Zekayı Geliştirir

Beyin damarlarını açan, zekayı geliştiren ve hafıza loblarını güçlendiren harika bir meyve olan yaban mersini, mutlaka tüketilmesi gereken harika meyvelerden biridir. Özellikle hamilelik döneminde bebeğinizin zeka gelişimini desteklemek veya yaşlılıkta beyin hasarlarından kendinizi korumak için yaban mersini tüketmeniz faydalı olabilir.

4) Domateste Bulunan Likopen Beyine İyi Gelir

Likopen çok güçlü bir antioksidandır ve beyinde serbest radikallerin neden olduğu hasardan korunmaya yardımcı olur. Domates ve domates salçasında yüksek miktarda likopen bulunur. Günde 2-3 taze ve doğal domates tüketmek bunama, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara karşı sizi koruyabilir.

5) Ceviz Beyin İçin Çok Faydalıdır

Cevizin beyine benzediğini biliyorsunuzdur. Bu çok da şaşılacak bir durum değil, çünkü ceviz sanki sadece beyin için yaratılmış bir yiyecektir. Omega 3 ve diğer tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, beyin ve zeka gelişimi için son derece faydalıdır.

6) Kabak Çekirdeği Zeka Gelişimi İçin Faydalıdır

Kabak çekirdeği, içerdiği çinko sayesinde düşünme ve hafıza merkezlerinin sağlıklı çalışmasında etkili olabilmektedir. Günde 1-2 avuç kabak çekirdeği yiyerek hem beyin sağlığınızı hem de genel sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

7) Avokado Beyine İyi Gelir

Avokado harika bir meyvedir, beyini çeşitli hastalıklardan ve ciddi sağlık problemlerinden korur. Aslında avokado yağlı bir meyve olduğu için herkes bu meyveye mesafeli yaklaşıyor ama gerçekte beyin için son derece faydalıdır. K vitamini ve Folik asit içeriği beyin damarlarında pıhtı oluşumu ve tıkanmayı engelleyici etkiye sahiptir. Diğer yandan, kalp damar sağlığı ve kanserden koruma gibi güçlü sağlık faydaları da bulunmaktadır.

Ayrıca Avokado çok zengin bir C vitamini kaynağıdır, C vitamini günlük olarak alınması gereken ve fazlasının vücutta depolanmadığı bir vitamin türüdür. C vitamini beyin sağlığı için koruyucu olarak çalışır. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.

8) Brokoli Beyin ve Merkezi Sinir Sistemi İçin Faydalıdır

Brokoli, belki de beyine iyi gelen en iyi sebzelerden biridir. Kolin ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan brokoli hafızayı güçlendirir. Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içeren bu müthiş sebze, kanserden kalp krizine kadar pek çok ölümcül hastalığın riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

9) Kereviz Beyin Sağlığı İçin Faydalıdır

Kereviz tam bir antioksidan, vitamin ve mineral deposu harika bir yiyecektir. Beyin sağlığı için inanılmaz faydalıdır, düşünme ve hafıza loblarını destekler, yaşlanmaya bağlı nörodejeneratif bozuklukların önlenmesine yardımcı olur, ayrıca kilo vermede de etkilidir.

10) Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının faydasının olmadığı çok az şey var sanırım. Bu harika bitkisel yağ, cilt için ve kilo vermek için olduğu kadar beyin hücrelerinin sağlığı için de son derece faydalıdır. Hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmak yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını engeller, beynin ömrünü uzatır ve genel sağlığınızı iyileştirir. Bu harika yağın, kolesterolü düşürdüğü, damarların esnekliğini artırdığı ve tansiyonu dengeleyerek felç ve kalp krizi riskini düşürdüğü bilinmektedir.

11) Siyah Bitter Çikolata

Bitter çikolata, içerdiği yüksek miktarda kafein ve diğer antioksidanlar ile beyin hücrelerini uyarır, hafızayı güçlendirir ve beyin hücrelerinin ömrünü uzatır. Her gün bir parça siyah çikolata tüketmek yaşlanmaya bağlı beyin hasarını azaltır (veya yok eder) ve kendinizi daha zinde hissetmenize yardımcı olur. Burada dikkat etmeniz gereken şey, siyah çikolatanın miktarını iyi ayarlamak.. Sadece küçük bir parça 25 – 30 gr çikolata tüketmek yeterlidir.  Siyah çikolatanın kakao oranının %70 ve üzerinde olması hem daha sağlıklı olduğunu hem de şeker oranının düşük olduğunun göstergesidir.

12) Yumurta Sarısı

Yumurta sarısında hemen hemen ihtiyacınız olan her türlü vitamin ve mineral bulunmaktadır. Özellikle beyin hücreleri için faydalı olan çinko gibi değerli mineraller bakımından zengin olan bu harika yiyeceği kahvaltı sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

13) Saf ve Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları elbette beyin ile sınırlı değil. Kolesterol, kalp, böbrek, tansiyon, kanser.. Zeytinyağının sayısız sağlık faydası bulunmaktadır. Fakat, her zeytinyağı aynı değil.. Özellikle soğuk sıkım ve natürel olan ve ilk hasat meyvelerinden elde edilen yağlar en değerli olanlar.. Zeytinyağı beyin hücrelerinin ömrünü uzatır, yaşlanmanın neden olduğu olumsuz durumların önüne geçerek ileri yaşlarda bile düşünme, hafıza ve 5 duyu merkezlerinin müthiş bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kaynaklar:

 • https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-foods-boost-your-brainpower
 • https://draxe.com/15-brain-foods-to-boost-focus-and-memory/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir