Beyin Tümörü (Kanseri) Neden Olur, Belirtileri Nedir?

Beyin tümörü, beyninizdeki veya beyninize yakın loblarda bulunan anormal hücrelerin (kanserli hücrelerin) bir kütlesidir veya büyümesidir.

Pek çok farklı beyin tümörü tipi mevcuttur. Bazı beyin tümörleri kanserli değildir (iyi huylu) ve bazı beyin tümörleri kanserlidir (habis huylu).

Beyin tümörleri doğrudan beyninizde başlayabilir (primer beyin tümörleri olarak adlandırılırlar) veya kanser vücudunuzun diğer bölgelerinde başlayabilir ve beyninize yayılabilir (sekonder veya metastatik, beyin tümörleri).

Bir beyin tümörünün ne kadar çabuk büyüdüğü çok değişkendir. Büyüme hızı ve beyin tümörünün yeri, sinir sisteminizin işlevini nasıl etkileyeceğini belirler. Beyin tümörü tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz beyin tümörünün türüne, boyutuna ve beyindeki konumuna bağlıdır.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Bir beyin tümörünün belirtileri ve semptomları büyük ölçüde değişir ve beyin tümörünün büyüklüğüne, bulunduğu yere ve büyüme hızına bağlıdır.

Beyin tümörlerinin neden olduğu genel bulgular ve belirtiler şunları içerir:

 • Baş ağrısı modelinde yeni başlangıç ​​veya değişim
 • Baş ağrısı giderek daha sık ve daha şiddetli hale gelir
 • Açıklanamayan bulantı veya kusma
 • Görme bulanıklığı, çift görüş veya periferik görüş kaybı gibi görme sorunları
 • Bir kol ya da bir bacakta yavaş yavaş sansasyon veya hareket kaybı
 • Denge sağlamada zorluk
 • Konuşma güçlüğü
 • Gündelik konularda hafızada karışıklık
 • Kişilik veya davranış değişiklikleri
 • Nöbetler, özellikle de nöbet öyküsü olmayan birinde
 • İşitme sorunları

Yukarıdaki belirtilerden en az ikisine sahipseniz derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Beyin Tümörünün Nedenleri / Beyin Tümörü Neden Olur?

Beyinde başlanan beyin tümörleri

Primer beyin tümörleri beynin kendisinden veya beynin kapanma membranlarında (menenjeler), kafa sinirleri, hipofiz bezi veya pineal bez gibi dokulardan oluşur.

Primer beyin tümörleri, normal hücre DNA’larında hata (mutasyon) oluştuğunda başlar. Bu mutasyonlar, hücrelerin artan oranlarda büyümesine ve bölünmesine ve sağlıklı hücrelerin ölmesi gerekirken yaşama devam etmesine izin verir. Sonuç, bir tümör oluşturan anormal hücre kütlesidir.

Primer beyin tümörleri, kanserin başka yerlerde başlayıp beynin içine yayılmasıyla ortaya çıkan sekonder beyin tümörlerinden çok daha az yaygındır.

Primer beyin tümörlerinin birçok farklı türü vardır. Her biri ilgili hücrenin türüne göre ismini alır. Örnekler şunlardır:

 • Gliomalar. Bu tümörler beyinde veya omurilikte başlar ve astrositomalar, ependimoma, glioblastomalar, oligoastrositomalar ve oligodendrogliomları içerir.
 • Meningiomlar. Bir menenjiyom beyninizi ve omuriliği çevreleyen membranlardan (menenjeler) ortaya çıkan bir tümördür. Meningiomların çoğu kansere neden olmaz.
 • Akustik nöromalar (schwannomas). Bunlar sinirler üzerinde gelişen beyin tümörleridir, denge ve işitme kaybına neden olur, iç kulağınızdan beyninize kadar ilerleyebilir.
 • Hipofiz adenomları . Bunlar çoğunlukla beynin tabanındaki hipofiz bezinde gelişen beyin tümörlerdir. Bu tümörler vücuda etkileri olan hipofiz hormonlarını etkiler.
 • Medulloblastomalar . Bunlar, çocuklarda en sık görülen kanserli beyin tümörleri. Medulloblastom beynin bel alt kısmında başlar ve omurilik sıvısı yoluyla yayılma eğilimindedir. Bu tümörler yetişkinlerde daha az yaygındır, ancak oluşurlar.
 • PNET’ler. İlkel nöroektodermal tümörler (PNETs) beyinde embriyonik (fetal) hücrelerle başlayan nadir, kanserli tümörlerdir. Beyindeki herhangi bir yerde oluşabilirler.
 • Germ hücreli tümörler. Germ hücreli tümörler, testislerin veya yumurtalıkların oluşacağı çocukluk çağında gelişebilir. Ancak bazen germ hücreli tümörler beyin gibi vücudun diğer bölgelerine taşınır.
 • Kraniofarenjioma. Bu nadir, kanserli olmayan tümörler, birçok vücut fonksiyonlarını kontrol eden hormonları salgılayan beynin hipofiz bezinin yakınında başlar. Kriyofarenjiyom yavaş yavaş büyüdükçe beyindeki pituitary bezi ve diğer yapıları da etkileyebilir.

Başka Bir Kanserli Noktadan Metastaz Yapan (Sekonder) Beyin Tümörleri

İkincil (metastatik) beyin tümörleri, vücudunuzun herhangi bir yerinde başlar ve daha sonra beyninize yayılır (metastaz yapar) bunlara kansere bağlı tümör de denmektedir.

İkincil beyin tümörleri genellikle kanser öyküsü olan insanlarda görülür. Ancak nadir durumlarda, metastatik bir beyin tümörü, vücudunuzun herhangi bir yerinde başlayan ilk kanser belirtisi olabilir.

İkincil beyin tümörleri, primer beyin tümörlerine göre çok daha yaygındır.

Herhangi bir kanser beyne yayılabilir, ancak en yaygın türleri şunları içerir:

 • Meme kanseri
 • Kolon kanseri
 • Böbrek kanseri
 • Akciğer kanseri
 • Melanom

Risk Faktörleri

Primer beyin tümörleri olan çoğu insanda, tümörün nedeni açık değildir. Ancak doktorlar beyin tümörü riskini artırabilecek bazı faktörleri tespit ettiler. Risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaşınız. Yaşlandıkça beyin tümörü riskiniz artar. Beyin tümörleri, yaşlı erişkinlerde en yaygındır. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta beyin tümörü oluşabilir. Ve bazı beyin tümörleri türleri neredeyse tamamen çocuklarda görülür.
 • Radyasyona maruz kalma. İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmış insanların, beyin tümörü riski yüksektir. İyonlaştırıcı radyasyona örnek olarak, atom bombalarının neden olduğu kanseri tedavi etmek için kullanılan radyasyon tedavisi ve radyasyona maruz kalma sayılabilir.Elektrik hatlarından gelen elektromanyetik alanlar ve cep telefonlarından ve mikrodalga fırınlardan gelen radyofrekans radyasyon gibi daha yaygın radyasyon formlarının beyin tümörleri ile bağlantılı olduğu henüz kanıtlanmamıştır.
 • Aile öyküsünde beyin tümörü varsa. Beyin tümörlerinin küçük bir kısmı, aile öyküsü olan beyin tümörleri veya ailenin genetik sendrom öyküsü olan insanlarda beyin tümörü riskini artırır.

Beyin Tümörünün (Beyin Kanserinin) Bitkisel Tedavisi 

Doktorunuzun uyguladığı kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahale gibi seçenekler dışında evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur. Herşeyden önce bilmeniz gereken şudur, en ölümcül hastalıkların bile tedavisi mümkündür. Doktorların çaresiz kaldığı nice durumda bitkisel tedavi ve alternatif tıbbın gücü devreye girerek kanserin yenildiği görülmüştür.

Polen / Arısütü / Propolis 

Beslenmenin beyin tümörünü küçültmede ve iyileştirmede etkisi müthiştir. Polen çok sayıda aminoasit, vitamin ve mineral içeren bir şifa deposudur. Arısütü ise müthiş zengin bir besindir.. Bağışıklık sistemini coşturma etkisi vardır. Propolis doğal bir antiseptiktir, bağışıklık sistemine çelik bir zırh sağlar. Bu üçlü hangi kanser türü olursa olsun çok faydalıdır mutlaka beslenme planınıza bunları dahil ediniz.

Keçi Eti , Sütü ve Peyniri

Keçi sadece doğal beslenen hayvandır, her zaman en doğal bitkileri tüketir. Bu yüzden keçi ürünlerinde C vitamini oranı çok yüksektir. Kanserin tedavisinde C vitamininin rolü büyüktür. Her gün en azından 3-4 bardak keçi sütü içmenizin büyük faydası olacaktır.

Bunlar dışında, bol bol taze meyve ve sebze tüketin. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler tam bir kanser düşmanıdır. Limon suyu için, yeşil çayı ihmal etmeyin.

Unutmayın, alternatif tedavi yöntemleri tıbbi tedaviyi destekler ve hastalıktan kurtulmanıza destek olur. Her ikisini de birlikte uygulamanızda fayda var.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir