Basura (Hemoroide) Ne İyi Gelir? Evde Basur Tedavisi İçin 13 Basit Öneri

Basur, diğer adıyla hemoroid anüs çevresinde kalın bağırsağın anüs çevresinden dışarı doğru meme yapması ve sarkmasıyla oluşan doku parçalarıdır. Basur ilerlediğinde oturamazsınız ve sancıdan dışkılama yapma güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en sık görülen belirtisi genelde kanamalı dışkıdır. Diğer belirtiler de aşağıdaki gibidir..

  • Kanama
  • Şişkinlik hissi
  • Kaşıntı
  • Tahriş
  • Anüs çevresinde meme şeklinde deri sarkmaları

Bu yazımızda basura karşı evde gerçekleştirebileceğiniz tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz böylece doktora görünmeden kendiniz de hemoroidden kolayca nasıl kurtulabileceğinizi öğreneceksiniz.

1) Lifli Besinler Tüketmek Basura İyi Gelir

Lifli besinler kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bu da dışkının kolay hareket etmesini ve basurun oluşmasını önlemeye yardımcıdır. Elma, badem, ceviz, fındık, yulaf ekmeği, tam buğday ekmeği gibi lif oranı yüksek tam lifli meyveler ve tahıllar sizi basurdan koruyacaktır.

2) Bol Bol Su İçmek Hemoroidden Korunmayı Sağlar

Çoğu kez yeterli sıvı almamak bağırsak hareketlerini yavaşlatır ve kalın bağırsaktan çok su emilmesine neden olur. Bu durumda dışkılama zorlaşır ve kabızlık meydana gelebilir. Kabızlık zaten basurun önemli nedenlerinden biridir.

3) Düzenli Yürüyüş Basurdan Korunmaya Yardımcı Olur

Biliyorum bu bir yiyecek değil, sadece bir altın öğüt gibi düşünün. Her gün 20 30 dakikalık tempolu yürüyüş basurdan korunmanıza yardımcı olur. Düzenli yürümenin faydaları elbette sadece hemoroid durumu için geçerli değil, yürümenin pek çok faydası var.

4) Bol Bol Nefes Alın

Derin nefes almak ve bol oksijenle dolmak basurdan kaynaklı acılarınızı azaltacaktır.

5) Basura Karşı Yumuşak Minder Kullanın

Yumuşacık bir mindere oturmak hem poponuzu rahatlatır hem de basurdan kaynaklanan acılarınızı önemli ölçüde azaltır. Basur için satıraln özel minderleri araştırabilirsiniz. Bunlar sizin hayat kalitenizi artırır ve yeni hemoroid oluşumu riskinizi azaltır.

6) Buz Parçası ile Kompress Yapın

Basurun olduğu bölgeye günde 2-3 kez bir parça buzu kumaş parçasına sararak kompress yapın. Bu uygulama sizi çok rahatlatacak, orta ve uzun vadede ise basurun gerilemesine hatta tamamen kaybolmasına neden olabilecektir.

7) Ilık Su Banyosu

Küvet veya bir leğen kullanarak yine günde 2-3 kez dayanabileceğiniz kadar sıcak (ılık) su ile söz konusu bölgeye uygulama yapın. Ilık su banyosu acılarınızı azaltır, zamanla basurun gerilemesine yardımcı olabilir.

8) Elma Sirkesi Hemoroide Çok İyi Gelir

Basurun en doğal evde tedavilerinden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesini tuvalet kağıdına emdirip anüse uygulayın. Bunu günde 2-3 kez yapıp 4-5 dakika bekletmeniz gerekiyor. Bu sürede hemoroidli dokuların elma sirkesini absorbe etmesi gerekiyor. Uygulamaya devam ederseniz bir süre sonra basur acılarınızın azaldığını ve belirtilerin yok olmaya başladığını da farkedeceksiniz.

9) Rutin Basura İyi Gelir

Karpuz, portakal , greyfurt, limon gibi bitkilerde buşunan ve sağlığımız için çok faydalı olan rutin maddesi hemoroit için kullanılan etkili bir bitkisel bileşiktir. Sadece iki hafta rutin tüketimi bile basurunuzda %65 e varan bir gerilemeye neden olabileceğinden son derece önemlidir.

10) Hindistan Cevizi Yağı Basura karşı Çok Etkilidir

Basura iyi gelen etkili formüllerden biri de hindistan cevizi yağıdır. Bu yağı doğrudan anüse uygulayın.. Bir pamuk veya tuvalet kağıdı uygulama yapmanıza yardımcı olabilir. Yaklaşık 15 – 20 dakika beklettikten sonra kaldırabilirsiniz. Günde 2 defa ve en az 15 günlük uygulama sonucunda basurunuzda gözle görülür bir iyileşme meydana gelecektir.

11) Klasik Alaturka Tuvaletler Kullanın

Basurun oturma pozisyonuyla da ilgisi vardır. Alafranga tuvalet (klozet) kullanmayın. Bu tür tuvaletler bağırsaklar üzerinde baskıya ve hemoroid oluşumuna neden olmaktadır. En sağlıklısı her zaman alaturka tuvaleti tercih etmektir.

12) Kefir ve Yoğurt Gibi Probiyotikler Basuru Önlemeye Yardımcı Olur

Kefir ve yoğurt doğal faydalı bakteriler içerirler ve bağırsak bakteri florasının korunmasına katkıda bulunurlar. Eğer düzenli olarak bu besinleri kullanırsanız basur oluşturma riskiniz oldukça azdır.

13) Egzersiz Yapın ve Kilo Verin

Fazla kilolar basur oluşturma riskini artırır, ayrıca egzersiz yapmak sizi hemoroide karşı koruyabilir. Sporu ihmal etmeyin.

ÖZET: Basur, genellikle evde tedavisi mümkün olabilen bir rahatsızlıktır.Basit bir kaç uygulama ve uygun yiyeceklerin kullanımı gerçekten bu rahatsızlığı geriletebilmektedir. Fakat, yine de doktora görünmeniz tavsiye edilir. Tüm hastalıkların tedavisi için evde bitkisel tedaviyi sadece destekleyici olarak düşünmelisiniz.

Kaynaklar

  • http://www.webmd.com/digestive-disorders/hemorrrhoid-home-care#1
  • http://naturalsociety.com/home-remedies-for-hemorrhoids-6-natural-treatments/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

One comment

  1. Basur tedavisine yardımcı olarak taharet şofbeni kullanmanızı tavsiye ederim. inceleyebilirsiniz
    http://petem.web.tr/index.php/klozet-sofbeni/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir