Basur Neden Olur?

Hemoroid (Basur) Nedir ve Neden Olur?

Kısaca hemoroid hakkında bilgi vererek, hemoroid neden olur veya neler hemoroid oluşmasına neden olur sorularının cevabını vermeye çalışalım.

Hemoroid, anüs çıkışında görülen kan damarlarının varise benzer şekilde şişip yığın haline gelmesiyle karakterize olan sağlık problemidir. Bu yığın veya kitle şeklindeki yapılar genellikle yumuşak kistler ve çıkıntılar şeklindedir.

Basura iyi gelen yiyecekler yazımız buradadır => TIKLAYIN

Hemoroid yaygın sağlık problemlerinden biridir. Genelde her dört yetişkinden üçünde zaman zaman belirtileri görülebilen bir rahatsızlıktır. Kaşıntı ve kanama ile birlikte kendini gösterir. Ayrıca rektumun etrafında ele gelen bazı çıkıntıların oluşmasıyla da belirginleşmektedir.

Bazı durumlarda da kan pıhtısı hemoroid şeklinde görünebilmektedir, çok acı verici olan bu durumda bir doktora görünmeniz çok yararlı olacaktır.

Günümüzde hemoridin geniş bir spektrumda tedavisi mümkündür. Evde tedavi, bitkisel tedavi ve bir nebze olsun rahatlamak için yapılabileceklere ilişkin farklı bir yazı yazmıştık.

Hemoroidin (Basurun) Belirtileri

 • Anal bölgede kaşıntı, tahriş veya yanma
 • Anüsün şişmesi ve dolgunluk hissi
 • Bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen kanama

Temelde yukarıdaki belirtiler görülmekle birlikte bu kesin olarak hemoroidinizin olduğu anlamına gelmeyebilir. En doğru teşhis ve tanı için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sık Görülen Hemoroid Çeşitlerine Kısaca Bakalım

İç Hemoroidler: Genelde rektumun içerisinse yer alır, dışa doğru çıkıntı yapmazlar. Genelde görünmezler ve farkedilmeleri de çok zordur. Oturduğunuzda üzerlerine baskı uygulanacağı için acıma ve kanama meydana getirebilirler.

Dış Hemoroidler: Bunlar dışa doğru çıkıntı yapan anüsün etrafındaki hemoroidlerdir. Tahriş olduğunda, dış hemoroid kanayabilir veya çatlayabilir. Oldukça acılı olan bir hemoroid çeşididir, oturmanızla ve kalkmanızla birlikte ağrılarınız, acılarınız katlanabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tromboz Hemoroidler: Anüsün dışında tamamen kan pıhtılarının bir doku parçası içinde birikmesiyle oluşabilen hemoroid çeşididir. Ağrılı ve acı verici olabilmektedir.

Hemoroidin Nedenleri Nelerdir, Hemoroid Neden Olur?

 • Tuvalette uzun süre oturmak
 • Gebelik
 • Bağırsak Hareketlerinde Azalma
 • Düşük lifli beslenme

Yukarıdakiler hemoroidin genel nedenleridir fakat bununla sınırlı olmayan nedenleri de olabilir.

40 yaşından sonra dışkıda kanama varsa bunun mutlaka hemoroid olduğunu söylemek zordur. Başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Hemoroidin Neden Olduğu Komplikasyonlar Nelerdir?

Çok ender olarak hemoroid bazı komplikasyonlara neden olabilmektedir.

 • Anemi: Nadiren de olsa hemoroid demir eksikliğine ve de kansızlığa neden olabilmektedir.
 • Damar Tıkanıklığı: Bazı durumlarda hemoroid önemli damarları tıkayarak kan akışı engelleyebilir ve çok şiddetli ağrılara neden olabilir.

Hemoroidin Önlenmesi İçin Neler Tavsiye Edersiniz?

Hemoroid kolayca önlenebilen bir hastalıktır bir kaç temel parametreye dikkat edilerek bu hastalıktan tamamen korunmak mümkündür.

 • Yüksek Lifli Gıdalar Tüketin: Meyve sebze ve tahıl tüketiminizi artırın böylece bağırsak hareketleriniz kolaylaşır, hemoroid riskiniz düşer.
 • Bol miktarda sıvı tüketin. Bu, dışkının yumuşak olmasına yardımcı olur ve sizi hemoroide karşı korur. Her gün 8 bardak kadar su tüketmenizin ciddi bir faydası olacaktır.
 • Lif desteği alın. Günde 15 – 25 gram lif alımı sizi hemoroidin zararlı etkilerine karşı koruyacak, ayrıca hemoroidin önlenmesi için de yardımcı olacaktır.

SONUÇ: Bu yazımızda hemoroidin (basurun) neden olduğunu elden geldiğince anlatmaya çalıştık. Basura ne iyi gelir başlıklı yazımızda, hemoroid için faydalı yiyeceklerin listesini bulabilirsiniz.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir