Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş dönmesi hemen hemen herkesin yaşadığı bir durumdur. Baş dönmesinin yaşanmasının altında çeşitli hastalıkların etkisi olabileceği gibi açlık, yorgunluk veya aniden ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir.

Baş dönmesi bir hastalık değildir. Ama bir hastalığın belirtisi veya bir hastalık sonucu oluşabilir. Baş dönmesi sırasında kişi çevresinin veya kendinin döndüğünü hissedebilir. Bu sırada görme kaybı, mide bulantısı, göğüs ağrısı, zil sesleri duyma ve nabızda düzensizlikte yaşanabilir.

Baş dönmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Tansiyonun düşmesi
 • Kan şekerinin düşmesi
 • Açlık
 • Boyun fıtığı
 • Psikolojik nedenler
 • Stres
 • Güneş çarpması
 • Vücudun susuz kalması (dehidrasyon)
 • Göz hastalıkları
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Kulak enfeksiyonu ve diğer kulak rahatsızlıkları
 • Araç tutması
 • Travma
 • Gebelik
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Alerjik nedenler

Baş dönmesi çok sık yaşanıyorsa eğer yapılması gereken en önemli şey bir uzmana başvurmaktır. Çünkü baş dönmesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Ama ara ara yaşanan baş dönmeleri var ise evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile baş dönmesi ortadan kaldırılabilir.

Baş Dönmesi İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler Şunlardır

Derin Nefes Almak: Beyine giden oksijenin azalması baş dönmesine neden olabilmektedir. Oksijenin beyine daha iyi gitmesi için derin nefes alınabilir.

Bu sayede sinir sistemi rahatlar ve baş dönmesi ortadan kalkar. Rahat bir pozisyonda oturulduktan veya sırt üstü yatıldıktan sonra burundan derin bir nefes alınıp 2-3 saniye nefes tutulur. Daha sonra nefes ağızdan verilir. 10 kez bu nefes egzersizi yapıldıktan sonra normal şekilde nefes almaya devam edilebilir.

Zencefil: Mide bulantısı için sıklıkla kullanılan zencefil baş dönmesi için de çok faydalıdır. Zencefil kan akışını düzenler. Bu şekilde de beyine oksijenin hızlı bir şekilde gitmesini sağlar. Buda baş dönmesinin kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Her gün tüketilecek bir bardak zencefil çayı ile baş dönmesi sorunu ortadan kaldırılabilir. Baş dönmesini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için kök zencefile toz şeker serpilip tüketilebilir.

Bal: Bal içerisinde bulunan doğal şeker kan şekerinin düşmesi sonucu oluşan baş dönmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Baş dönmesi sırasında bir bardak su içerisine 1 tatlı kaşığı bal ile bir miktar elma sirkesi katıldıktan sonra içilir.

Limon: Baş dönmesi için kullanılabilecek en etkili ve en basit yöntemlerden birisi limondur. Yarım limon bir bardak su içerisine sıkıldıktan sonra içerisine 2 çay kaşığı toz şeker ilave ettikten sonra karıştırılarak içilir.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeği birçok vitamin ve mineral bakımından zengin bir kuruyemiştir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerde baş dönmesini engeller. Bunun yanında kabak çekirdeği bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur.

Nane: En çok kullanılan bitkilerden birisi olan ve her derde deva olarak bilinen nane baş dönmesi için de çok faydalıdır. Nane içerisinde bulunan vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli olarak tüketimi baş dönmesi sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Cezayir Menekşesi: İçerisinde bulunan pektin sayesinde Cezayir menekşesi baş dönemsine iyi gelmekte ve baş dönmesi nedeniyle oluşan görme kayıplarını ortadan kaldırmaktadır.

Sedefotu: Hoş ve ferahlatıcı bir kokusu olan sedefotu kokusu ile baş dönmesi sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Bektaşi üzümü: Diğer adları alma, kurt üzümü ve fren üzümü olan Bektaşi üzümü zengin besin değeri ile baş dönmesine iyi gelmektedir. İçerisinde A ve C vitamininin yüksek oranda yer almasının yanında kan dolaşımını kolaylaştıran etkisi bulunmaktadır.

Bu sayede de bağışıklık sistemini güçlendirir. Sıklıkla yaşanan baş dönmesi sorunlarını ortadan kaldırmak için 2-3 tane Bektaşi üzümü ezilir. İçerisine 1 tatlı kaşığı çekilmiş kişniş tohumu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışım bir gece bekletildikten sonra sıkılarak suyu çıkartılır. Çıkan bu su baş dönmesini geçirmek için tüketilir. Bu şekilde yapacağınız karışımı birkaç gün tekrarlarsanız baş dönmesi sorunu ortadan kalkabilir.

Düzenli yemek yenmelidir: Baş dönmesinin en çok yaşandığı durumlardan birisi yemek yenmediği için kan şekerinin düşmesi ve bununda baş dönmesine yol açmasıdır. Günlük hayat koşuşturması içerisinde en çok karşılaşılan baş dönmesi nedenlerinden birisi yemek yenmemesinden kaynaklanan kan şekeri düşmesidir.

Bu nedenle düzenli beslenme önemlidir. Yemek yemediğinizde yaşanan kan şekeri düşmeleri sonucu baş dönmelerini geçirmek için kısa sürede kan şekerinizi yükseltecek besinler tüketmelisiniz. Çerez, muz, esmer çikolata gibi atıştırmalıklar kan şekerini kısa sürede yükseltecektir. Açlık nedeni ile baş dönmesini sıklıkla yaşıyorsanız eğer düzenli olarak beslenmeye ve yanınızda kan şekerinizi yükseltecek atıştırmalıklar bulundurmaya özen gösterebilirsiniz.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir