Balık Yağının Faydaları: Balık Yağı Hapının 15 Mucizevi Faydası!

Balık yağı, kalp hastalıklarından obezite ve kansere, inflamasyondan yüksek tansiyona kadar çok geniş yelpazede pek çok kronik sağlık problemi için müthiş faydalıdır çünkü yapısında:

  • Omega 3 yağ asitleri
  • Alfa linoleik asit
  • Beta linoleik asit
  • D vitamini
  • E vitamini
  • A vitamini
  • B grubu vitaminler

Bulunmaktadır.

1) Balık Yağı Kalp Hastalıklarına İyi Gelir

Balık yağı çok zengin bir Omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Omega-3 ler kalp hastalıklarını, kalp krizini ve ritim bozukluğunu tedavi etme özelliğine sahiptir. Ayrıca omega-3 kolesterolü düşürür, kan yağlarını temizler ve tansiyonu dengeler. Balık yağının koroner damar tıkanıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Bazı araştırmalar balık yağının kalp krizinden ani ölümleri engelleyebileceğini göstermektedir.

Sonuç olarak omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengin olan balık yağı, kalp sağlığı için müthiş faydalıdır.

2) Balık Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bilimsel araştırmalar, balık yağının fazla kilo problemi olan kişilerin kilo vermesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli olarak balık yağı tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiği kanıtlanmıştır.

3) Balık Yağı Boyunuzu Uzatır

Boy uzaması her yaştan insanın ilgisini çeken bir konudur. Özellikle gençler için kemik plakları kapanmış bile olsa balık yağı ve düzenli egzersiz boyun uzamasına yardımcı olmaktadır. Balık yağının boy uzatıcı etkisi çocuklarda ve ergenlik döneminde ise maksimum düzeydedir. İçerdiği B grubu vitaminler, özel yağ asitleri ve Omega-3 sayesinde büyüme hormonunu artırır ve kemik gelişimini hızlandırır.

4) Balık Yağı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Balık yağında bulunan B grubu vitaminler ve özel organik bileşikler vücudun beyaz kan hücresi (akyuvar) üretimini destekler. Balık yağı, hastalıklarla mücadele vücudu güçlendirir, direnç kazandırır.

5) Gözlere Kuvvet Verir

Yaşlanmaya bağlı olarak gözlerimiz görme gücünü kaybedebilir. Balık yağı gözleri güçlendirir, retinayı ve korneayı besler. Göze giden kan damarlarını açar ve gözün ömrümü uzatır. Balık yağı kullananların makula dejenerasyonu ve katarakt gibi göz problemlerini yaşama ihtimalleri oldukça düşüktür.

6) Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteyi Tedavi Eder

Balık yağı, çocuklarda çok sık görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna iyi gelir.

7) Balık Yağı Kısırlığı Tedavi Edebilir

Balık yağında bulunan özel enzimler ve omega-3 ile birlikte yüklü B grubu vitaminler doğurganlığı, sprem üretimini ve kalitesini artırır. Kısırlığı engeller ve cinsel hayatı güçlendirir.

8) Balık Yağı Kemik Erimesini Önler

Balık yağında çözünmüş bol miktarda D vitamini bulunur. D vitamini, kalsiyum ve magnezyumun kandan kemiklere geçişini hızlandıran çok güçlü bir moleküldür. Kemiklerde kalsiyum yoğunluğu arttığında osteoropoz ve raşitizm gibi hastalıkların oluşum riski azalır.

9) Balık Yağı Saç Dökülmesine Karşı Etkilidir

Balık yağında bulunan E ve A vitaminleri saç foliküllerinin ömrünü uzatır, dökülmeyi engeller. Omega 3 ve E vitamini birlikte çalışarak saçların erken yaşta beyazlamasını önler. Ayrıca balık yağının saçların hızla uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

10) Balık Yağı Hamileler İçin Harika Bir Besin Takviyesidir

Anne adayları için en korkutucu durum bebeklerinin bir gelişim bozukluğu ile dünyaya gelmesidir. Neyse ki bu durum kolayca önlenebilir.Balık yağı, bebeğin göz, kulak, ve yüzünün kusursuz olması, kemiklerinin tam gelişmesi ve zeki olması için harika bir besin desteğidir. İsterseniz kapsül olarak balık yağı hapı tüketin isterseniz balık yağını direkt kullanın. ( Ayrıca, uskumru, palamut ve torik gibi yağlı balıkları da yiyebilirsiniz.. Benzer etkiyi göreceğinizden kuşkunuz olmasın.)

11) Alzheimer Hastalığına Karşı Koruma Sağlar

Balık yağı, Alzheimer hastalığına karşı güçlü koruma sağlayan bir beslenme desteğidir. İçerdiği güçlü yağ asitleri, antioksidanlar ve vitaminler merkezi sinir sistemini Alzheimer ve Parkinosn gibi nörodejeneratif bozukluklardan korur.

12) Depresyona İyi Gelir

Depresyon, kaygı, stres, endişe gibi priskolojik problemler yaşıyorsanız balık yağı tam size göre. Beyinde depresyon ve kaygıya neden olan hormonların salgılanmasını yavaşlatır, mutluluk, sevinç ve rahatlama hormonlarının salgılanmasını artırır.

13) Cilde İyi Gelir

Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve yapısında bol miktarda omega-3 bulunur. Cildimize gençlik ve tazelik kazandıran omega-3, eğer besinler aracılığıyla yeteri kadar alınmazsa cildimiz gençliğini ve tazeliğini kaybedebilir. Balık yağı en iyi omega-3 kaynaklarından biridir.

14) Tansiyon ve Felç Riskini Azaltır

Yüksek tansiyon beraberinde kalp krizi ve felci de getirebilen ciddi bir sağlık problemidir. Genellikle damar hastalıkları yüksek tansiyona neden olur. Balık yağı, kan damarlarını iyileştirir, esneklik kazandırır ve kan basıncı üzerindeki kontrolü artırır. Böylece hipertansiyon ve inme riski önemli ölçüde azalmış olur.

15) Karaciğer Yağlanmasına Karşı Etkilidir

Karaciğer vücudumuzdaki yağın işlendiği ana merkezdir. Aşırı kilo karaciğer yağlanmasını da beraberinde getirir ve karaciğer aşırı yağ nedeniyle eski fonksiyonelliğini kaybedebilir. Balık yağı, karaciğer yağlanmasını azaltır, lobların eski fonksiyonunu kazanmasına yardımcı olur.

SONUÇ: Balık yağı kanserden, kalp krizine kadar pek çok hastalığın tedavisini kolaylaştıran etkili bir beslenme desteğidir. Günlük 1-2 balık yağı alınması kalbi korur, cildi güzelleştirir ve obezite / şeker gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

Balık Yağının Zararları / Yan Etkileri

Balık yağının (doğal olduğu sürece) bilinen bir zararı yoktur. Ancak, aşırı doz alerjiye ve ciltte kızarıklığa neden olabilir. En iyi kullanım için doktorunuza / eczacınıza danışınız.

Kaynaklar

  • https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/health-benefits-of-fish-oil.html
  • https://authoritynutrition.com/13-benefits-of-fish-oil/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir