Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ve Şifalı Bitkiler

Bağışıklık siteminin zayıflaması ile hastalıklar da birer birer ortaya çıkmaya başlıyor. Özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin zayıflaması grip, nezle, bronşit, farenjit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda giren enfeksiyonların ve virüslerin hastalıklara yol açması önlenebilir. Bu anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gereken en önemli üç şey; bol bol su içmek, düzenli beslenmek ve düzenli uyumaktır. Düzenli beslenirken özellikle bağışıklık sistemini daha çok güçlendirecek, bağışıklık sistemine katkı sağlayacak olan besinlerin ve bitkilerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Peki bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve şifalı bitkiler nelerdir.

Balık: İçerisinde vücudun üretmediği ama vücut için oldukça faydalı olan Omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Omega 3 yağ asidi hastalıklara yol açan bileşenlerin vücuttan atılmasını sağlar. Omega 3 ten tam anlamı ile faydalanmak için ise haftada 2-3 kez balık tüketmeye özen gösterilmelidir. Balığın faydasından tam olarak yararlanmak için ise balık; ızgarada, fırında veya buğulama şeklinde pişirilerek tüketilmelidir.

Portakal: İçeriğinde bulunan C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu görevi görmektedir.

Kivi: C vitamini bakımından oldukça zengin olan bir diğer besin kividir. İçeriğinde bulunan C vitamini grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu görevi görürken hastalıkların kolayca atlatılmasını da sağlar.

Yumurta: En iyi protein kaynaklarından birisidir. İçeriğinde bulunan bu protein bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca içeriğinde vücudun ihtiyacı olan A ve B vitaminleri, çinko, demir ve folik asitte bulunmaktadır. Yumurtanın içeriğinde bulunan proteinden tam anlamı ile faydalanmak için haftada 3-4 sefer günde 1 tane yumurta tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sarımsak: İçerisinde bulunana alisin maddesi, anti bakteriyel ve anti viral etki göstermektedir. Sarımsak soğuk algınlığı ve nezleye karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca içeriğindeki bileşenler toksinleri atmaya yardımcı olurken kanser hücrelerine karşıda koruyucu özellik göstermektedir. Sarımsağı ezerek ve çiğ olarak tüketmek ondan tam anlamı ile fayda alınmasına yardımcı olur.

Karalahana: İçerisinde bulunan A, K ve C vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir antioksidan olan karalahana ayrıca içeriğinde bulunan kuarsetin ile kansere karşı ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Karalahana haftada birkaç kez yemek, dolma ve çorba olarak tüketilebilir.

Baklagiller: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için baklagillerin haftada 2-3 kez tüketilmesi önemlidir. Baklagiller içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça önemlidir. Mercimek ve nohutun içerisinde bitkisel protein, B grubu vitaminler, posa ve demir bulunmaktadır. Baklagil yemeklerini yanına özellikle C vitamini içeren besinler veya limon sıkılmış bir salata tüketildiğinde baklagillerin içerisindeki demirden tam anlamı ile faydalanılabilir.

Nar: Tam bir antioksidan deposudur. Bu anlamda günlük yarım nar tüketilerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Ayrıca zararlı toksinler vücuttan atılabilir. Nar sade olarak tüketilebildiği gibi salata içerisinde veya yoğurt içerisinde tüketilebilir.

Kefir: İçerisinde bulunan protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor ile zengin bir içecek olan kefirin günde bir bardak tüketilmesi bağışıklık sitemini güçlendirir. Önemli bir probiyotik kaynağı olan kefir sayesinde bağırsak florası düzenlenebilir. Hastalıklara karşı direnç göstermek için mutlaka tüketilmelidir.

Yeşil çay: Antioksidan bakımından zengin besinler içerisinde yer alan yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça faydalıdır. Vücuttaki serbest radikaller ile savaşan yeşil çay toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca yeşil çay metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi sağlarken, ani kan şekeri değişikliklerinin de önüne geçmektedir. Yeşil çayın antioksidan özelliğinden tam anlamı ile faydalanmak için kaynar su yerine yeşil çayı kaynar olmayan su ile hazırlamalısınız.

Zencefil: Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında, kolesterolün düşmesine ve pıhtılaşmayı geciktirmeye yardımcı olur. Zencefilin en çok bilinen özelliklerinden birisi de mide bulantısına iyi gelmesidir.

Zerdeçal: Sağlıklı bir vücut için mutlaka tüketilmesi gereken bitkilerden birisidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çeşitli besinler ve bitkiler ile birlikte tüketilebilir. Ayrıca zerdeçal; kalp-damar hastalıklarını önler, kolesterolü düşürür ve iltihabı önler.

Keten Tohumu: İçeriğinde bulunan magnezyum, fosfor, bakır, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ve B grubu vitaminler ile bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli bitkilerden birisidir. Posa ağırlıklı bir bitki olan keten tohumu bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve kabızlık sorunun önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Keten tohumunu yemekler içerisine 1-2 tatlı kaşığı kadar ekleyerek kullanabilirsiniz.

Ekinezya: Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli bitkilerden birisidir. Üst solunum yolları enfeksiyonuna önleyen ve iyileştiren ekinezya, soğuk algınlığına da iyi gelir. Tek başına çay yapılarak tüketilebileceği gibi başka bitkiler ile de karıştırılarak tüketilebilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir