Badem Yağının Saçlara Faydaları

Bilimsel adı Prunus dulcis olan badem yağı, saç ve cilt için sağlık yönünden adeta bir kalkandır. Anavatanı Orta Doğu olan badem ağacının meyvesi bademden üretilen badem yağı, içeriğindeki zengin mineral ve vitaminler sayesinde, sağlık elçiliği yönünden oldukça iddialı bir doğal üründür.

Badem yağının içeriğinde, A, B ve E vitamini, doymamış yağ asitleri, protein, potasyum ve çinko mineral ve vitamin bakımından oldukça donanımlıdır. Acı ve tatlı olmak üzere iki türdedir. Badem yağının saçlara faydalarının yanında, ciltlerdeki sivilcelere engel olan, zayıflamada yardımcı olan, sindirim sistemi için paha biçilmez bir fayda sağlayan rolü vardır.

Badem Yağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

  • Saçları parlatır.
  • Saç uçlarını güçlendirir ve onarır.
  • Kepek önleyici etkisi vardır.
  • Saçların büyümesini ve canlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.
  • Saç dökülmesini engeller.

Yağlı ve yapışkan, doğallığından uzaklaşmış saçların, bir an önce kendisine gelmesi için bir çok yöntem denenir. Özellikle badem yağı, bu konuda etkisini ispatlamıştır. Sağlıklı bir saç yapısına kavuşturmakla beraber, saçları hafif ve aromatik bir hale getirmesi de badem yağının saçlara faydaları arasındadır.

Uzun ve Sağlıklı Saçlar

Badem yağının, düzenli olarak kullanılması, saçların parlaklığını ve dokusunu geliştirir. Zengin magnezyum kaynağı olması, badem yağının saç dökülmelerini giderici bir etkiye sahiptir. Yoğun bir gündelik yaşam, saçları tehdit eden tozlu ve kirli hava saçların ömrünü de boyunu da kısaltan kalıcı etkenlerdir. Bu tehditlerden kurtulmak o kadar kolay olmasa da, etkilerini yok edecek bir arayışta, en güzel ürünlerden biri olarak badem yağı karşımıza çıkmaktadır.

Saçları Güçlendirir ve Onarır

Tatlı badem yağı, içerdiği omega-3, omega-6 ve omega-9 yağ asitlerinin sayesinde bu görevde oldukça etkilidir. A,B, E vitaminlerinin varlığı, saçlar için kuvvetlendirici ve onarıcı bir fayda sağlamaktadır. Saçları nemli hale getirip, kolay kolay bu nemli yapıdan taviz verdirmeyen badem yağı, saç uçlarının güçlenmesini ve hasarlarının onarılmasını sağlar. Saçları yıkadıktan sonra, badem yağı masaj şeklinde uygulanır. Böylece nemli ve parlak bir forma kavuşur.

Kepek Önleyici

İki badem yağı türünden biri olan tatlı badem yağı, herkes için genel bir sorun olan kepek problemi için önleyici bir rol oynar. Kepeklerin oluşmasına neden olan, zayıf saç derisi, saçlarda kuruluk ve yağlanma ile ilgili bütün problemlerin önüne geçen büyük bir savaşçıdır. Birçok yağdan daha açık bir yapıya sahip olan badem yağı, saçlara uygulandığında, daha doğal bir forma kavuşturur. Saç derisini nemlendirerek, kepekten kurtulmuş saçlara kavuşturur. Düzenli olarak kullanıldığında, kepek problem kalıcı olarak ortadan kalkmış olur.

Saç Dökülmesini Engeller

Saç derisine uygulandığında, saçlardaki güçlü yapının geri gelmesini sağlar. Saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırdığı gibi, hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Saç köklerini vitamin ve magnezyum sayesinde güçlendirerek, saç kırılmalarının da önüne geçer.

Deri Hasarlarını Azaltır

Saç kökleri ile deri altında bir bağ sağlayan saç derisi. Bu yapı sayesinde dış etkilerin verdiği hasar ile kolaylıkla cilt sorunları ortaya çıkabilir. Tahriş, yara hatta iltihap gibi sorunlar için badem yağı imdada yetişir. Yüksek oranda yağ asitleri içermesi, saç derisini nemlendirir ve yumuşatır. Aynı zamanda, bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. Olası iltihap riskini de yatıştırması, badem yağının saçlara faydaları arasında önemli bir husustur.

Badem Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Badem Yağı ve Zeytinyağı: İki organik yağ karıştırılarak saçlara masaj şeklinde uygulanır. Burada badem yağının antioksidan özelliği devreye girer. Haftada iki ya üç kez uygulandığında, saç dökülmesini azaltıcı ve saçları güçlendiren bir yapıya kavuşturur.

Badem Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı: İki etkili doğal ürün bir araya geldiğinde, zengin ve donanımlı bir mineral akımı olur saçlara. Badem yağı, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak masaj şeklinde saç köklerine ve saçların tamamına uygulanır. Saçlara badem yağının daha hızlı etki etmesi için, Hindistan cevizi yağının rolü büyüktür. Kepeksiz saçlar için çok önemli bir yöntemdir. Kalıcı olarak kepekten kurtulmayı sağlar. Masaj şeklinde uygulanmış saçlar, 30 dakika sonra şampuanla yıkanarak durulanır.

Badem Yağı ve Limon Suyu: Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve anti-bakteriyel etkinin görülmesi için uygulanan karışımdır. Yüksek vitamin içeriğine sahip bu karışım, saçların tüm tehditlerden uzak bir şekilde uzamasını sağlar. Limon suyu ve badem yağı karıştırılarak, saç köklerinden başlamak üzere bütün saçlara uygulanır. Tarak yardımıyla bütün noktalara nüfuz etmesi sağlanır. 30 dakika kadar bu şekilde bekletilen saçlar, daha sonra yıkanır.

Badem Yağı ve Yumurta Sarısı: Saç dökülmesini engelleyen bir saç maskesidir. Protein ve vitamin destekli bir fayda sağlar. Yumurta sarısı ile karıştırılan bir çorba kaşığı badem yağı, masaj şeklinde saçlara uygulanır. Saçların 2 saat bu şekilde kalması sonrasında şampuan ile yıkanır. Yumurta katkılı her karışımda, saçları durularken soğuk su kullanılması önemlidir. Çünkü ıcak su, yumurtanın pişmeye eğilimli hale gelmesine neden olur.

Badem Yağı ve Hint Yağı: Saç derisinin onarılması için etkilidir. Bir tatlı kaşığı kullanılan iki doğal yağ, saça masaj şeklinde uygulanır. Saçın bu karışımla bekletilme aşamasında, saç kurutma makinesi ile biraz ısı uygulamak da saç derisi için faydalı olacaktır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir