B6 Vitamininin Faydaları

Piridoksin olarak da bilinen vitamin B6 , vitamin B kompleks ailesinde bulunan vitaminlerden biridir. B6 vitamini dahil olmak üzere tüm B vitaminleri, çeşitli fiziksel ve psikolojik işlevlerde önemli bir rol oynamaktadır. En çok, sağlıklı bir metabolizma , sinir sistemi fonksiyonu , karaciğer fonksiyonu , cilt sağlığı, göz sağlığını korumanın yanı sıra enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

B6 vitamini neye yarar?

B6 vitamininin, piridoksal, piridoksal 5-fosfat ve piridoksamin gibi çeşitli türevleri vardır. Bunların hepsi çok sayıda biyolojik fonksiyonda bulunan önemli bileşiklerdir. B6 vitamini, hareket, hafıza, enerji tüketimi ve kan dolaşımı gibi önemli fonksiyonlarda rol oynadığı için her gün vücut tarafından kullanılır. Bu nedenle, B6 vitamini eksikliği birçok farklı semptomda ortaya çıkabilir, bazıları sadece geçici, ancak diğerleri daha ciddi olabilir.

B6 vitamini, vücudumuzda sinir sistemi sağlığını koruma,kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan hemoglobini üretme, ve yediğimiz besinlerden enerji alınması, kan şekeri seviyelerinin dengelemesi  gibi harika görevler üstlenmektedir.

B6 Vitaminin Eksikliğinin Önlenmesi

B6 vitamini eksikliği, çoğu insanın yeterli kaloriyi alıp kötü beslenmediği gelişmiş ülkelerde nadir görülen bir durumdur. Aslında, bazı uzmanlar bazı insanların çok yüksek oranda B6 vitamini tükettiklerini düşünüyor.

50 yaşın altındaki ortalama bir erişkin için önerilen vitamin B6 miktarı 1,3 miligramdır. Normal olarak, bu miktarın, yeterli kaloriyi tükettiğinizi varsayarsak günlük beslenme düzeni ile alınması nispeten kolaydır.

Bununla birlikte, 50 yaşın üstündeki yetişkinlerin günde 1,7 miligrama kadar ulaşmalarını tavsiye eden uzmanlar yaş ilerledikçe B6 vitamini eksikliğinin arttığına dikkat çekmektedir.

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B6 Vitamini eksikliği aşağıdakileri de içeren bazı semptomlara neden olabilmektedir.

 • Hassasiyet, sinirlilik, anksiyete ve depresyon gibi değişiklikler
 • Kafa karışıklığı
 • Kas ağrıları
 • Düşük enerji veya yorgunluk
 • PMS semptomlarının kötüleşmesi
 • Aneminin kötüleşmesi semptomları

B6 vitamini sinir sistemi fonksiyonu için çok önemlidir, çünkü vitamin B6 eksikliği nöbet, migren, kronik ağrı ve depresyon gibi duygudurum bozuklukları gibi nöropsikiyatrik bozukluklarla sıkı bir ilişki içerisindedir.

Tavsiye Edilen Günlük Vitamin B6 Miktarı

B6 vitamini yaygın olarak tüketilen birçok besinde bulunur. Buna, fıstık ve tohumları, bazı et ve kümes hayvanlarını , avokado , bazı baklagilleri ve fasulye çeşitlerini de dahil edebilirsiniz.

B6 vitamini ayrıca B kompleks vitaminleri ve birçok multivitamin içerir. Bunlar, stres, düşük enerji seviyeleri, ruh hali değişiklikleri, çok sayıda fiziksel aktivite, kalp hastalığı, PMS semptomları, kronik ağrı veya migren baş ağrısı – düzenli olarak yaşıyorsanız veya 50 yaşın üzerindeyseniz almanız özellikle yararlıdır.

B6 vitamini için önerilen günlük tüketim, yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak aşağıdaki gibidir :

 • Yenidoğan-6 ay: 0,3 miligram
 • 1-8 yaş arası çocuklar: 0,5- 0,6 miligram
 • Çocuklar 4-16 yaş: 0,6-1,0 miligram
 • Boys 14-18 yaş: 1.2-1.3 miligram
 • Erkekler ve kadınlar 19-50 yıl: 1,3 miligram
 • 51 yaş ve üstü erkekler: 1,7 miligram
 • 51 yaş ve üzeri kadınlar: 1.5 miligram
 • Hamile kadınlar: 1.9 miligram
 • Emziren kadınlar: 2.0 miligram

Tüm B vitaminleri suda çözünür, yani vücuttan atılır ve fazla tüketirseniz idrarınızda çözülür ve uzaklaştırlılır. Bu nedenle, aşırı doz B6 vitamini alımı veya toksik seviyelere ulaşma dolayısıyla genellikle fazla bir kaygı yoktur; Ancak, nadir durumlarda B6 vitamini çok fazla istenmeyen reaksiyonlara neden olabilir.

B6  Vitamini Hapı Almak Doğru Mu?

B6 vitamini suda çözünür olduğu için, vücudun artık vitamin B6’yı gelecekteki ihtiyaçları için saklayamayacağı ve günlük gereksinimlerinizi karşılamaya devam etmek için düzenli olarak B vitamini içeren yiyecekler yemeniz veya takviyeleri almanız gerekebilir.

B6 vitamini içeren herhangi bir takviye alacaksanız , gerçek yiyecek kaynaklarından yapılmış ve dolgu maddeleri veya toksinler içermeyen yüksek kaliteli bir ürün satın aldığınızdan emin olun. Yüksek kaliteli B vitamin kompleks takviyeleri, farklı ortak besin maddeleri bir araya getirerek vücudunuz vitaminleri ve mineralleri tanır ve böylece size en faydalı sonuçlar veren doğal bir şekilde onları kullanabilir.

En İyi B6 Vitamini Besin Kaynakları

B6 vitamini aşağıdaki 13 gıdada doğal olarak yüksek seviyelerde bulunabilir (50 yaşın altındaki yetişkinler için 1.3 miligrama dayanan yüzdeler):

 • Hindi Göğüs  – 85 gr: 0,7 miligram (% 53 DV)
 • Sığır eti  – 3 gram sığır eti bonfile: 0,5 miligram (% 38 DV)
 • Antep fıstığı fıstıkları  – 1/4 fincan: 0.5 miligram (% 38 DV)
 • Ton balığı – 50 gr: 0.4 miligram (% 30 DV)
 • Pinto fasulye  – 1 fincan pişirilmiş: 0.4 miligram (% 30 DV)
 • Avokado – 1 adet: 0.4 miligram (% 30 DV)
 • Tavuk Göğsü – bir göğüs ½: 0.3 miligram (% 23 DV)
 • Çörekotu Yağı – 2 çorba kaşığı: 0.26 miligram (% 20 DV)
 • Ayçiçeği tohumları  – 1/4 kap: 0.25 miligram (% 19 DV)
 • Susam Tohumları  – 1/4 fincan: .25 miligram (% 19 DV)
 • Nohut / Garbanzo Fasulye  – 1 fincan pişirilmiş: 0.2 miligram (% 15 DV)
 • Amaranth Grain  – 1 fincan pişirilmiş: 0.2 miligram (% 15 DV)

B6 Vitamininin Faydaları

Dolaşım Sistemi Sağlığı İçin Gereklidir

B6 vitamini, kandaki homosistein adı verilen bir bileşiğin seviyelerini düzenlemek için gereklidir. Homosistein, protein kaynakları, özellikle de et yemeklerinden elde edilen bir amino asit türüdür. Kandaki yüksek seviyedeki homosistein , iltihaplanma ve kalp hastalığının gelişimi ve kan dolaşımı hastalığının bir kalp krizine neden olması ile ilişkilidir.

B6 vitamini olmadan homosistein vücutta birikir ve kan damarı duvarlarına zarar verir. Bu, kalp krizi veya felce neden olabilecek çok tehlikeli olan plak birikiminin ana sebebi olabilir..

Çalışmalar, hastaların folat ile birlikte B6 vitamini aldığında, toplam homosistein konsantrasyonları önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Vitamin B6, yüksek homosistein düzeylerini tedavi etmeye yardımcı olur ve böylece vücut kan damarlarına yapılan hasarı iyileştirebilir.

B6 vitamini aynı zamanda kalp hastalığını önlemede iki önemli faktör olan kan basıncını ve kolesterol düzeylerini yönetmede de rol oynar.

 

B6 Vitamini Beyin Fonksiyonları İçin Faydalıdır

 

B6 vitamini alzheimer, parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı korur. Merkezi sinir sistemi sağlığını destekler ve bunama, hafıza kaybı gibi sağlık problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

B6 Vitamini Depresyona İyi Gelir

Bazı reçeteli antidepresan ilaçlar, beyinde serotonin seviyelerini yükselterek B6 vitamininin işlevini üstlenir. Araştırmalar, B6 vitamininin beyindeki serotonin ve GABA nörotransmitterlerinin merkezi üretiminde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bunlar ruhsal durumu kontrol altına alan ve depresyon , ağrı, yorgunluk ve kaygıyı önlemek için gerekli olan önemli hormonlardır , bu nedenle B6 vitamini artan duygudurum ve duygudurum bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir.

Kansızlığın (Anemi) Tedavisinde B6 Vitamini Etkilidir

B6 vitamini, kanda hemoglobin oluşturmak için hücrelere oksijen getirmek ve demir mineralini mobilize etmek için vücut boyunca kırmızı kan hücreleri tarafından taşınır. Anemi , birisi yorgunluk, ağrı ve sızı gibi semptomlarla sonuçlanan yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemediğinde ortaya çıkar. Çalışmalar, bol miktarda B6 vitamini tüketilmesinin, anemi belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda kansızlığın oluşmasını önlediğini göstermiştir.

B6 Vitamini Göz Sağlığını Korur

Kötü bir beslenme veya vitamin eksikliği birçok göz hastalığının altında yatan nedendir. Araştırmalara göre  folat da dahil olmak üzere diğer vitaminlerle birlikte B6 vitamini almak göz rahatsızlıklarının ve görme kaybının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

B6 vitamininin yaşla ilişkili maküla dejenerasyonu da dahil olmak üzere bazı göz hastalıklarının başlamasını yavaşlattığına inanılıyor .

B6 Vitamininin Romatoid Artrit Belirtilerini Azalttığı Bilinmektedir

B6 vitamini eksikliği, şiddetli ağrılar da dahil olmak üzere artmış romatoid artrit belirtileri ile ilişkilendirilmiştir. Bazı çalışmalar, RA’lı kişilerin kronik iltihap nedeniyle devam eden kas ağrıları ve eklem ağrısı yaşaması nedeniyle sağlıklı insanlardan daha fazla B6 vitaminine ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir.

Yüksek Tansiyonun Tedavisine Yardımcı Olur.

Bazı çalışmalar, B6 vitamini takviyelerinin hipertansiyonun zararlı etkilerini önleyerek kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir. B6 vitamini kan akışını artırır, arterlerde birikmeyi azaltır ve kalp hastalığının ortak faktörlerini önlemeye yardımcı olur.

B6 Vitamini Adet Öncesi Sendrom Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

Bol miktarda B6 tüketimi veya B kompleks vitaminleri alınması PMS semptomlarını önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Çalışmalar, B6 vitamininin meme ağrısı, mide bulantısı, kramp, yorgunluk, baş ağrısı ve hatta bir adet kadının adet döngüsünden önce meydana gelen akne ile mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir.

B6 Vitamini Hamilelikte Mide Bulantısını Azaltmaya Yardımcı Olur

Çalışmalar, B6 vitamini almanın, mide bulantısı şiddetini ve gebelik sırasında ortaya çıkan “sabah bulantısını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Bir çalışma, hastaların B6 vitamini tedavisinden 24 saat önce bulantı şiddetini takip ettikten sonra  B6 vitamini alan grupta, mide bulantısında belirgin bir düşüş olduğunu göstermektedir.


Kaynak

 • https://draxe.com/vitamin-b6-benefits/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir