B12 Vitaminin Faydaları

B12 vitamini, balık, kabuklu deniz hayvanları, et, yumurta ve süt ürünleri gibi çeşitli gıdalarda yaygın olarak bulunan suda çözünen bir vitamindir.

B12 vitamini, sıklıkla bir B kompleks vitamin formülasyonunda diğer B vitaminleri ile kombinasyon halinde kullanılır. Vitamin B12, DNA sentezinde önemli rol oynar.

B12, genellikle protein kaynaklarıyla birlikte alınır. Mide asidi sindirim sırasında B12 proteinini serbest bırakır. Serbest bırakıldıktan sonra, B12 kan akışına geçmeden önce intrinsik faktör (IF) adı verilen bir madde ile birleştirilir.

İnsan vücudu karaciğerde birkaç yıllık B12 vitamini depolar, bu nedenle B12 vitamini eksikliği çok ender görülen bir durumdur.

B12 vitamini düzeyindeki azalmalar, yaşlılarda, HIV bulaşmış kişilerde vejeteryenlerde çok daha sık görülür. B12 vitamini bağırsak yolundan emilememesi, pernisiyöz anemi adı verilen bir anemi çeşidine neden olabilmektedir.

Yetişkinler İçin Günlük B12 Dozu

Önerilen diyet miktarları (RDA), 14 yaş ve üstü yaşlar için 2.4 mikrogram, hamile kadınlar için günlük 2.6 mikrogram ve emziren kadınlar için günlük 2,8 mikrogramdır. 50 yaşın üzerindeki kişiler B12 ile takviye edilmiş gıdalar yiyerek veya B12 vitamini takviyesi ile günlük ihtiyacı karşılayabilir.

Çocuklar (18 yaşın altındakiler İçin)

  • 0-6 aylık bebeklerde 0.4 mikrogram (AI);
  • 7-12 aylık bebeklerde, 0.5 mikrogram (AI);
  • 1-3 yaş arası çocuklar için, 0.9 mikrogram;
  • 4-8 yaş arası çocuklar için 1.2 mikrogram;
  • Ve 9-13 yaş arası çocuklar için 1.8 mikrogram.

B12 Vitaminin Faydaları Nelerdir?

1) Karbonhidratları glikoza dönüştürür, böylece enerji üretimine ve vücudun yorgunluğuna ve letarjinin azalmasına yardım eder.

2) Sinir sisteminin sağlıklı şekilde düzenlenmesine, depresyonun, stresin ve beyin küçülmesinin azaltılmasına katkıda bulunur.

3) B12 vitamini Sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. B12 vitamini aynı zamanda sağlıksız kolesterol düzeylerini azaltarak , felçten ve  kalp hastalığından korur ve yüksek tansiyonun zararlı etkilerine karşı yardımcı olur.

4) Sağlıklı cilt, saçlar ve tırnaklar için B12 şarttır. Hücrenin çoğalmasına ve cildin sürekli olarak yenilenmesine yardımcı olur.

5) Vitamin B 12, meme, kolon, akciğer ve prostat kanseri gibi kanserlere karşı korunmaya yardımcı olur.


Kaynaklar

  • http://www.newsmax.com/FastFeatures/health-benefits-of-vitamin/2015/04/07/id/387945/
  • http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-b12/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir