B1 Vitaminin (Thiamin) Faydaları , B1 Vitamini Eksikliği ve B1 İçeren Besinler

Bu makale komple B1 vitamini (Thiamin) hakkında.. Yazımız boyunca B1 vitamininin faydalarını, eksikliği durumunda yaşanabilecek rahatsızlıkları ve hangi besinlerde (yiyecekler ve içeceklerde) B1 vitamini bulunduğunu sizlerle paylaşacağım.

Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini, gıdaları enerji için metabolize etmek ve uygun kalp ve sinir fonksiyonunu sürdürmek için vücut tarafından kullanılan bir koenzimdir.

Tiamin, besinleri “ATP” şeklinde kullanılabilir enerjiye çevirerek yediğiniz gıdalardan enerji elde edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Yeterli miktarda tiamin olmadan karbonhidrat ve proteinlerde bulunan aminoasit ve glikozlar açığa çıkarılamazlar ve ATP üretimi başta olmak üzere metabolizma olaylarına dahil edilemezler.

B1 vitamini, kardiyovasküler sistemin, endokrin sistemin ve sindirim sisteminin önemli işlevlerini düzenleyen diğer B grubu vitaminleri ile birlikte bir kombinasyon halinde bulunur. Suda çözünür, ve vücudun hemen her hücresinde kullanılabilir.

Tiamin yani B1 vitamini eksikliği,

 • Kronik yorgunluğa
 • Kalp hastalıklarına
 • Psikosize
 • Sinir hasarına

Neden olabilmektedir..

Başlıca B1 Vitamini Kaynakları

 • Maya
 • Tahıllar
 • Fasulye
 • Fındık, Ceviz, Badem
 • Kırmızı et

Ayrıca B1 vitamini, eczaneden alacağınız herhangi bir B kompleks vitamin ürününde de bulunmaktadır.

Vitamin B1 / Tiamin Eksikliği Belirtileri

 • Anoreksi veya hızlı kilo verme
 • İştahsızlık
 • Kolit
 • Diyare gibi devam eden sindirim problemleri
 • Sinir hasarı
 • Sinir iltihabı (nevrit)
 • yorgunluk
 • Kısa dönem hafızada azalma
 • karışıklık
 • sinirlilik
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Kayıtsızlık veya depresyon gibi zihinsel değişiklikler
 • Genişletilmiş bir kalp gibi kardiyovasküler etkiler

B1 vitamini eksikliği, gelişmiş ülkelerde çok ender görülen bir durumdur. Erkekler için günde 1.2 mg, kadınlar için ise günde 1.1 mg B1 vitamini alımı gereklidir.

B1 vitamini eksikliğinin beriberi, kalp büyümesi ve kas kaybı gibi hastalıklara neden olduğu da bilinmektedir.

B1 Vitamininin En İyi Kaynakları (Tiamin)

Tiyamin’in en zengin besin kaynakları arasında çeşitli fasulye, fıstık, tohum, yosun (veya spirulina tozu) ve maya, özellikle de peynir gibi doğal olarak tadılmış vejetaryenler tarafından yaygın olarak kullanılan bir besin maddesi olan “yaş maya” bulunur. Karaciğer de dahil olmak üzere bazı et türleri, yulaf ve arpa gibi bazı tahıllarda ise biraz daha az bulunabilir.

1.2 mg / günlük yetişkin ihtiyacına göre karşılama oranları

1. Yaş Maya
2 yıl: 9.6 mg (% 640)

2. Yosun
1 su bardağı deniz yosunu: 2.66 mg (% 216)

3. Ayçiçeği Tohumları
1 fincan: 2.0 mg (% 164)

4. Macadamia Somunları
1 fincan: 1.6 mg (% 132)

5. Siyah Fasulye
1/3 su bardağı kurutulur veya yaklaşık 1 fincan pişirilir: .58 mg (% 48)

6. Mercimek
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: 0.53 mg (% 44)

7. Soya
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .53 mg (% 44)

8. Donanma Fasulye
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .53 mg (% 44)

9. Beyaz Fasulye
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .53 mg (% 44)

10. Yeşil Yuvarlak Bezelye
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .48 mg (% 40)

11. Pinto fasulye
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .46 mg (% 39)

12. Mung Fasulye
1/3 su bardağı kuru veya yaklaşık 1 fincan pişmiş: .42 mg (% 36)

13. Sığır Karaciğer
Bir pişmiş parça: 0.32 mg (% 26)

14.Kuşkonmaz
1 fincan pişmiş: 0.30 mg (% 25)

15. Brüksel lahanası
1 fincan pişmiş: 0.16 (% 13)

1. Sağlıklı bir Metabolizma Sağlar.

 • ATP üretimini artırır
 • Karbonhidratların glikoza parçalanmasına yardımcı olur
 • Yağ ve proteinlerin yağ asidi ve aminoasitlere bölünmesini sağlar
 • Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır
 • Genetik hastalıklarla ilgili metabolik problemlerin tedavisinde de kullanılır

2. Sinir Hasarını Önler

Karbonhidratları yiyeceklerden dönüştürmek için tiamine ihtiyaç duyulmaktadır ve karbonhidratların başlıca rolü özellikle beyin ve sinir sistemi için vücuda enerji sağlamaktır. Tiamin, piruvat dehidrogenaz adı verilen ve yediğimiz şekerlerin oksitlenmesine yarayan bir enzim reaksiyonu sistemi için özellikle gereklidir. Besinlerden elde edilen ATP enerjisi olmadan düşünme, öğrenme ve hatırlama işlevlerini yerine getirmek mümkün olmayacaktır.

Thiamin, ayrıca sinirleri sararak hasar ve ölüme karşı koruyan miyelin kılıflarının düzgün gelişimine yardımcı olur.

3. Sağlıklı bir Kardiyovasküler Sistemi Destekler

Vücutta yeterli miktarda tiamin bulundurmak, asetilkolin adı verilen nörotransmitter üretmek için gereklidir . Bu, sinirler ve kaslar arasındaki iletileri aktarmak için kullanılır, kalbimiz bu önemli sinyaller ile çalışan ana kaslardan biridir.

Uygun kalp fonksiyonunu ve sağlıklı kalp atış ritmini korumak için, sinirler ve kaslar, birbirlerine sinyal vermeye devam etmek için ATP enerjisini kullanmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, tiamine’in sağlıklı ventriküler fonksiyonun korunmasına ve kalp yetmezliğinin tedavisine yardımcı olması nedeniyle kalp hastalıklarıyla mücadelede yararlı olabileceğini göstermiştir.

4. Alkolün Zararlı Etkilerinin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Thiamine, Wernicke-Korsakoff sendromu (WKS) olarak adlandırılan belirli beyin bozukluğunu geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur. WKS semptomları istemsiz kas hareketi, sinir hasarı, letarji ve yürüme sorunudur. Bu beyin bozukluğu, düşük tiamin seviyesiyle ilişkilidir ve alkolikler, özellikle de yetersiz beslenenlerde görülmektedir. Alkol, vücudun gıdalardaki tiamini emme yeteneğini olumsuz etkilemektedir.

Alkoliklerin % 30-80’inde tiamin eksikliği görülmektedir. Ayrıca, yüksek miktarda tiamin, alkolün zararlı etkilerini azaltmaktadır.

5. Beyin Bozukluklarını Önler

Tiamin beyin / vücut bağlantısı arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olur. Serebellar sendrom adı verilen bir beyin hasarına karşı savunmaya yardımcı olabilir. Sağlık uzmanları, bazen alkol yoksunluğu veya komaya girenler dahil tiamin eksikliğinde yaygın görülen hafıza bozukluklarını önlemek için hastalara yüksek dozda tiamin vermektedirler. Tiamin, aynı zamanda Alzheimer hastalığının riskini azaltmakla da bağlantılıdır .

6. Öğrenmeyi geliştirir.

Tiamin, odaklanma, enerji, kronik stresle mücadele ve hafıza kaybını önleme açısından kritik bir vitamindir. Çalışmalar, tiamin eksikliğini bilgi öğrenmede ve saklamada karşılaşılan sorunlarla ilişkilendirmektedir. Bir çalışmada B1 vitamininin hızlı düşünmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

7. Görme Sorunlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, tiamin’in katarakt ve glokom gibi görme sorunlarına karşı etkili olabileceğini göstermektedir. Bunun nedeni, B1 vitamininin sinir ve kas sinyallerini etkilenme yeteneğidir ve bu gözlerden beyne bilgi aktarımında önemli bir parametredir.

B1 Vitamini Takviyesi Almalı Mıyız?

Tüm besin maddeleri gibi , mümkün olduğunda ek besleyiciler yerine gerçek tüm besin kaynaklarından elde etmeye çalışmak en iyisidir. Tiamin eksikliği, çalışmalara göre yaygın gözükmemektedir; bu nedenle, ortalama bir kişi için ekstra tiamin ile destekleme çok fazla gerekmemektedir.

B1 vitamini normalde Vitamin B kompleks takviyeleri içine katılır. En kompleks takviyeleri, B1 vitamini , vitamin B2 (ribozlavin), vitamin B3 (niasin / niasinamid), vitamin B5 (pantotenik asit), vitamin B6 , vitamin B12 ve etkin gıdalar emilimiyle birlikte enerji üretmek için birlikte çalışan diğer vitaminleri içermektedir.

B1 vitamini aşırı dozda alındığında bir yan etkisi yoktur çünkü fazlası vücuttan atılır.

 • Bebeklerde: 0-6 ay, 7-12 ay, 0.3 mg
 • Çocuklarda: 1-3 yıl, 0.5 mg; 4-8 yaş çocuklar, 0,6 mg; 9-13 yaş çocuklar, 0,9 mg
 • Yetişkin Erkekler: 1.2 mg
 • Yetişkin Kadınlar: 1.1 mg
 • Hamile ve Meme Besleme Kadınları: 1.4-1.5 mg
 • Şiddetli tiamin eksikliği için tipik doz günde 300 mg’a kadar olabilir, ancak bu sadece doktorlar tarafından reçetelenir ve bazı ender vakalarda kullanılır
 • Katarakt olma riskini azaltmak için günlük yaklaşık 10 mg tiamin alımı önerilebilir

Vitamin B1 / Tiamin Etkileşimleri ve Yan Etkileri

Karaciğer problemi yaşayan, alkol tüketen veya diğer özel sağlık koşullarına sahip bazı insanlar tarafından tiamin’in düzgün şekilde absorbe edilemediğine inanılıyor. Ayrıca, tiamin emilimini bozduğu bilinen bazı gıdalar da vardır.

Kahve ve çaydaki tanenler olarak adlandırılan bazı maddeler, tiamin ile reaksiyona girerek vücudun düzgün şekilde B1 vitamini emilimi gerçekleştirmesini engeller bu durum da, potansiyel olarak sindirim problemlerine ve tiamin eksikliğine yol açar.


Kaynak: https://draxe.com/thiamine-deficiency/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir