Avokadonun Faydaları: Avokadonun 10 Müthiş Faydası!

Bu yazımızda avokado meyvesinin eşsiz faydalarını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Ayrıca bu makalede avokado neye iyi gelir? Sorusunun da cevabını alabileceksiniz.

Avokado eşsiz ve harika bir meyve türü. Yapısındaki sağlıklı yağ asitleri avokadoyu diğer meyvelerden ayıran önemli bir parametre.

1) Avokado Çok Besleyici Bir Meyvedir

Avokado, 20 farklı vitamin ve mineral içeren zengin bir besindir. 100 gram Avokadonun günlük ihtiyaçları karşılama oranları:

 • K vitamini %26
 • Folik Asit (Folat) %20
 • C vitamini %17
 • Potasyum %14
 • B5 Vitamini %14
 • B6 Vitamini %13
 • E Vitamini %10

Ayrıca avokadoda bir miktar magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor, A vitamini, B1 vitamini (Tiamin), B2 vitamini (Riboflavin) ve B3 Vitamini (Niasin) bulunur.

100 gram avokado sadece 160 kaloridir. Ayrıca 15 gram çok sağlıklı ve faydalı yağ, 2 gram da protein içerir. İçerdiği 9 gram karbonhidratın 7 gramı lif bakımından çok zengin kompleks karbonhidratlardır.

Avokado sodyum içermez ayrıca kolesterol de sıfırdır.

2) Avokado Potasyum Kaynağıdır

Potasyum çoğumuzun yeterince alamadığı minerallerden biridir. Halbuki potasyum çok önemli bir mineraldir. 100 gram avokado günlük potasyum ihtiyacımızın %14 ünü tek başına karşılar. Bu değer muzdan bile yüksektir (muz potasyum zengini bir meyvedir.)

Yüksek potasyum alımı herşeyden önce tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

3) Avokado Kalp Sağlığına İyi Gelen Tekli Doymamış Yağ Asitleriyle Doludur

Belki tekrar ediyoruz ama, avokado yağ oranı yüksek bir besindir. Aslında avokadonun toplam kalorisinin %80 i içerdiği yağlardan kaynaklanmaktadır.

Avokadonun içerdiği yağın büyük bir kısmı oleik asittir. Oleik asit tekli doymamış yağ asitlerinden biridir ve zeytinyağında da bol miktarda bulunur.

Oleik asitin kansere karşı koruma sağlayan, çok etkili bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Ayrıca kalp sağlığı için de son derece faydalıdır, damar sertleşmesi ve kolesterol gibi problemlerin önüne geçmede etkilidir.

4) Avokado Lif Bakımından Çok Zengin Bir Meyvedir

Avokado yüksek miktarda lif içerir. Lif, kilo vermeye yardımcı olan ve kan şekeri yükselmelerinin önüne geçen çok değerli bir besindir. Temel olarak lifler, ince bağırsaklardan şeker ve diğer besinlerin emilimini yavaşlatır, sindirim sürecinin ağır bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Aslında lifin kendisi vücudun sindiremediği selüloz, pektin gibi maddelerdir. Bunların bir kısmı suda çözünür ve kandaki yüksek kolesterolü emerek dışarı atılmasına yardımcı olur.

Diğer taraftan çözünebilir lif ise, bağırsaklarda bulunan bakterilerin beslenmesi için gereklidir.

100 gram avokado günlük almamız gereken lif miktarının neredeyse üçte birini tek başına karşılar. Bu lifin %25 i ise çözünebilir liftir.(Ki bu oran oldukça iyidir..)

5) Avokado Kandaki Kolesterolü ve Trigliserit Seviyesini Düşürür

Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda gelir. Basit bir kan testi ile kan değerlerinden yola çıkarak kalp hastası olup olmadığınız kolayca anlaşılabilmektedir.

Kandaki kolesterol, trigliserit miktarı, tansiyon ve diğer inflamatuvar belirteçler kalp hastalığı noktasında belirleyici faktörler arasındadır.

Yapılan araştırmalarda avokadonun,

 • Toplam kolesterol düzeyini önemli ölçüde azalttığı
 • Kan trigliseritlerini %20 oranında azalttığı
 • Kötü kolesterolü (LDL) %22 ye kadar düşürdüğü
 • İyi Kolesterolü (HDL) %11 e kadar artırdığı

Gözlenmiştir. Bu sonuçlar gerçekten çok etkileyici.. Sonuç olarak, Avokado tam bir kalp damar dostu ve kolesterol düşürücü meyve..

6) Avokado Genel Sağlığınızı İyileştirir

Avokado tüketenlerin, avokado tüketmeyenlere göre çok daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır.

Avokado meyvesini yiyenlerde şeker hastalığı, kalp hastalıkları, felç ve kanser görülme oranı çok daha düşüktür.

Ayrıca düzenli olarak avokado yiyenler diğerlerine göre daha az kiloludur. Bu da çeşitli hastalık risklerini en baştan elemektedir.

7) Avokadonun İçerdiği Yağlar Vitaminlerden Maksimum Faydalanmanıza Yardımcı Olur

Vitaminlerin bir kısmı suda, bir kısmı yağda çözünmektedir. Avokado yağda çözünen vitaminler için iyi bir yağ kaynağıdır.

A, D, E, K vitaminleri ile karotenler yağda çözünen vitaminlerdir. Ve bunların emilimi için sağlıklı yağlara ihtiyaç duyulur.

8) Avokado Göz Sağlığınıza İyi Gelir

Avokado, göz sağlığı için çok faydalı olan Lutein ve Zeaksantin adlı antioksidanları bol miktarda içerir. Bu iki madde katarakt ve makiler dejenerasyonun önlenmesinde oldukça etkilidir.

Ayrıca antioksidanlar genel olarak görme kaybının önlenmesinde çok etkilidir. Avokado iyi bir antioksidan kaynağı olmanın yanında aynı zamanda antioksidanların aktifleşmesinde de çok etkilidir.

9) Avokado Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Avokado kansere karşı koruyucu çok etkili bir takım antioksidan bileşikler içeren harika bir meyvedir.

Avokado özellikle lenfositler üzerinde kemoterapinin yan etkilerini azaltmaktadır. Bu anlamda kanser tedavisine de yardımcı olur.

Avokado özütünün ayrıca prostat kanseri hücrelerinin büyümesini inhibe ettiğine dair bir kaç çalışma mevcuttur.

10) Avokado Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Avokado kilo vermeye yardımcı olan ender meyvelerden biridir bu nedenle de hemen her sağlıklı diyet listesine bir miktar avokadonun dahil edilmesi hiç de şaşılacak bir durum değildir.

Yapılan bir araştırmada avokadonun açlık ve tokluk hissi üzerindeki etkileri araştırıldı. Bir gruba avokado verilirken diğer gruba verilmedi. Avokado yiyen insanlar, yemeyenlere göre %23 daha tok hissettiler ve ilerleyen 5 saat içinde açlık hissini de %28 daha az hissettiler. Bunun en önemli nedeni avokadonun yüksek lif içeriği ve glisemik indeksinin oldukça düşük olması.

SONUÇ: Avokado başta obezite, diyabet ve kalp hastalığı olmak üzere çeşitli sağlık problemlerinin önüne geçmede oldukça etkili bir meyve. Yüksek diyet lifi içeriği sayesinde hem kan şekerini dengeler, hem de kolesterolü düşürür.

Kaynak:

 • https://authoritynutrition.com/12-proven-benefits-of-avocado/

Check Also

Elmanın Faydaları: Elma Tüketmenin 8 Faydası!

Elma en sık tükettiğimiz meyvelerden biri. Hem sulu hem de lezzetli bir meyve. Bu yazımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir