Astım Krizi Nedir? Astım Krizinin Nedenleri ve Tedavisi

Astım atağı olarak da adlandırılan bir astım krizi sırasında solunum yolları şişer ve iltihaplanır. Solunum yollarındaki kaslar kasılır ve solunum yolları ekstra mukus üretir ve bu durum solunum (bronşiyal) tüplerinizin daralmasına neden olur.

Astım krizi sırasında öksürmek, hırıltı ve nefes almakta zorluk çekebilirsiniz.

Astım atağını durdurmanın anahtarı, bir astım krizini erken fark edip tanımaktır. Doktorunuzla birlikte üzerinde çalışarak bir tedavi planı yapın ve astım krizine karşı hazırlıklı olun. Tedavi planınız, astımınız kötüleşmeye başlarken ne yapmanız gerektiğini ve ilerleyen bir astım atağıyla nasıl başa çıkacağınızı mutlaka içermelidir.

Astım Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Astım atak belirtileri ve belirtileri şunları içerir:

 • Şiddetli nefes darlığı, göğüs sıkışması veya ağrı, öksürük veya hırıltılı solunum
 • Zirve akım sayacı kullanıyorsanız düşük pik ekspirasyon akışı (PEF) okumaları
 • Hızlı etkili (kurtarma) bir inhaler kullanımına tepki göstermeyen belirtiler

Astım atağı belirtileri ve belirtileri kişiden kişiye değişir. Astımın kötüleşmesine ilişkin belirtilerinizi ve semptomlarınızı belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Astım belirtileriniz doktorunuzun talimatına uyarak ilaçlarınızı aldıktan sonra daha da kötüleşirse, acil servise başvurmanız gerekebilir.

Astım zaman içinde değişebilir, bu nedenle günlük semptomları kontrol altında tutmak için tedavi planınız için periyodik ayarlamalar yapmanız gerekir. Astımınız iyi kontrol edilmiyorsa, gelecekteki astım atakları riskinizi arttırır. Akciğer iltihabı bırakmak, astımın her an patlayabileceği anlamına gelir.

Tüm planlanan doktor randevularına gidin. Normal astım flaşları, zayıf tepe akış okumaları veya diğer bulgularınız varsa, astımınız iyi kontrol edilmemişse, doktorunuzu görmek için randevu alın.

Astım Krizinde Acil Durum Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakileri içeren ciddi bir astım atağı belirtileri veya semptomları varsa hemen tıbbi yardım isteyin:

 • Ciddi nefes darlığı veya hırıltılı solunum sistemi, özellikle gece veya sabahın erken saatlerinde
 • Nefes darlığı nedeniyle kısa cümlelerden fazlasını konuşamama
 • Nefes almak için göğüs kaslarınızı zorlamak zorunda kalmanız
 • Zirve akım sayacı kullandığınızda düşük pik akış okumaları
 • Hızlı etkili (kurtarma) bir inhaler kullandıktan sonra iyileşme yoksa

Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı hassas bir bağışıklık sistemi, belirli tetikleyicilere maruz kaldığınızda hava yollarınızı (bronş tüpleri) iltihaplanır ve şişirir. Astım tetikleyicileri kişiden kişiye değişir. Genel astım atak tetikleyicileri şunlardır:

 • Polen, evcil hayvanlar, küf ve toz akarları
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Tütün dumanı
 • Soğuk, kuru havayı teneffüs etmek
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH)
 • Stres

Birçok kişi için, soğuk gibi solunum yolu enfeksiyonlarında astım semptomları daha da kötüleşir. Bazı insanlar, çalışma ortamlarında bir sebeple astım ataklarının tetiklenmesi durumuyla karşılaşabilmektedir. Bazen de, astım atakları hiç bir somut neden olmadan meydana gelir.

Astım Krizi İçin Olası Risk faktörleri

Astım hastası olan herkes astım atağı geçirme riski altındadır. Aşağıdaki durumlarda ciddi bir astım atağı riski altında olabilirsiniz:

 • Geçmişte ciddi bir astım atağı yaşadıysanız,
 • Daha önce hastaneye yatırılmış veya astım için acil servise gitmeniz gerekmişse
 • Daha önce bir astım atağı için entübasyon istediyseniz
 • Ayda ikiden fazla çabuk etkili (kurtarma) inhalatör kullanıyorsanız
 • Sinüzit veya nazal polipler veya kardiyovasküler veya kronik akciğer hastalığı gibi diğer kronik sağlık problemleriniz varsa

Komplikasyonlar

 • Astım atakları, yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyen uyku, okul, iş ve egzersiz gibi günlük faaliyetleri durdurabilir ve çevrenizdeki kişilerin yaşamlarını bozabilir.
 • Ciddi astım atakları, stresli ve maliyetli olabilecek muhtemel acil servise yolculuk yapmanız gerektiği anlamına gelir.
 • Çok ciddi bir astım atağı, solunumun tamamen durması ve ölümle sonuçlanabilir.(Neyse ki doktorunuz bu konuda almanız gereken tedbirler konusunda size yardımcı olacaktır.)

Yetişkinler ve 5 yaş üstü çocuklar için, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek üzere akciğer (pulmoner) fonksiyon testleri kullanılır. Zayıf akciğer fonksiyonu, astımın iyi kontrol edilmediğinin bir işaretidir.

Nefes darlığınızdan dolayı konuşma güçlüğü gibi ciddi belirtilere sahip bir astım atağı için, hızlı etkili ilaçları kullanmanın aynı başlangıç ​​aşamasından başlayın; ancak ilacın çalışmasını beklemek yerine bir doktor ofisine gidin veya Acil bakım. İlk tedaviden sonra nefes almaya devam ederseniz ve nefes darlığı hissederseniz aynı gün tıbbi bakım da garanti altına alınır.

Doktorunuz, saldırıdan sonra bir veya iki gün için her 3-4 saatte bir hızlı etkili ilaç kullanmaya devam etmenizi önerebilir. Kısa bir süre oral kortikosteroid ilaç kullanmanız gerekebilir.

Astım Krizinin Tedavisi

Eğer devam etmekte olan bir astım krizi için acil servise giderseniz, astımınızı hemen kontrol altına almak için ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • Albuterol gibi kısa etkili beta agonistleri (ProAir HFA, Proventil HFA, Ventolin HFA, diğerleri). Bunlar hızlı hareket eden (kurtarma) solunum cihazınızdaki ilaçlarla aynıdır. İlacı, ciğerlerinize derinlemesine inhale edilebilen bir sis haline getiren bir nebülizör kullanılması gerekebilir.
 • Oral kortikosteroidler. Hap formunda alındığında, bu ilaçlar akciğer iltihaplarını azaltmaya ve astım semptomlarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Kortikosteroidler, tipik olarak kusma veya solunum yetmezliği altında olan hastalara intravenöz olarak verilebilir.
 • Ipratropium (Atrovent). Ipratropium, bazen albuterol tam olarak etkili değilse, şiddetli astım atağını tedavi etmek için bazen bronkodilatatör olarak kullanılır.
 • Entübasyon, mekanik ventilasyon ve oksijen. Astım ataklarınız hayatı tehdit ediyorsa, doktorunuz boğazın altındaki solunum borusunu üst solunum yoluna koyabilir. Cildinize oksijen pompalanan bir makine kullanmak, doktorunuz astımızı kontrol altına alacak ilaçlar verirken nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Astım belirtileriniz iyileştikten sonra, doktorunuz başka bir astım atağınız olmadığından emin olmak için birkaç saat veya daha uzun bir süre acil serviste kalmanızı isteyebilir. Doktorunuz astımın yeterince kontrol altında olduğunu hissedince eve dönebilirsiniz ayrıca başka bir astım atağınız varsa ne yapmanız gerektiğine ilişkin sizi yönlendirecektir.

Acil tedaviden sonra astım semptomları düzelmezse, hastaneye yatmanız gerekebilir ve saatte bir veya birkaç saatte bir ilaç almanızı isteyebilirler. Şiddetli astım belirtileri yaşıyorsanız, bir maske yardımıyla oksijen solumanız gerekebilir. Bazı vakalarda ağır, kalıcı bir astım atağı yoğun bakım ünitesinde kalmayı gerektirebilmektedir.


http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma-attack/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir