Armutun Faydaları

Armut çok sevilen sulu bir meyve. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı olur. Armutun büyük bir kısmı diyet lifinden oluşmaktadır, diyet lifi tokluk hissi verir ve kan şekerinin aniden yükselmesini engeller.

Armutun içerdiği değerli vitamin ve mineraller.

 • C Vitamini: Bağışıklık fonksiyonu ve cilt sağlığı için önem taşıyan bir antioksidandır.
 • K vitamini: K vitamininin eksikliği kanama, osteoporoz ve kalp hastalığına bağlıdır.
 • Potasyum: Kan basıncı kontrolü ve kalp sağlığı için gerekli olan bir mineraldir.
 • Bakır: Bu mineral, damar sağlığı, sinir ve bağışıklık sistemi ile kemik sağlığı için gereklidir. Bir büyük armut, günlük bakır ihtiyacının beşte birini karşılar.

Armut, özellikle cildimiz üzerinde çok etkili olan antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir.

 • Klorojenik asit: Bu güçlü antioksidan kan basıncını (tansiyonu) dengeleyerek hipertansiyondan korur.
 • Epicatechin: Epicatechin birçok sağlık yararı olan güçlü bir antioksidandır.
 • Siyanidin: Armut kabuğunda bulunan büyük bir moleküldür. Armutun kabuğuna kırmızımsı bir renk verir. Bu bileşik, oksidatif basıncın kan damarlarına hasar vermesine engel olur.
 • Quercetin: Bu antioksidan armutun kabuğunda bulunur. Anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel etkilere sahiptir.

Armutun Sağlık Faydaları

Armut, Serbest Radikallere Karşı Savaşmamıza Yardım Eder

Armutta bulunan C vitamini, vitamin K ve bakır, hücrelerimize büyük zararlar veren serbest radikallere karşı savaşır.

Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Armut, kolesterolü düşüren ve dolayısıyla bizi kalp ve damar hastalıklarından koruyan çeşitli diyet lifleri içerir. Armut gibi lif bakımından zengin yiyeceklerin günlük olarak tüketilmesi felç ve kalp krizi riskinizi % 50’ye kadar azaltabilir.

Armut Kanseri Önlemede Etkili Bir Meyvedir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi armutta bulunan lif içeriği, kanserojen hücrelere bağlanır ve bu hücreleri devre dışı bırakarak kolon kanserini önler. Günde bir armut tüketimi, menopoz sonrası kadınlarda görülen meme kanseri riskini % 34 oranında azaltmaktadır.

Alerjik Reaksiyon Görülmez

Armutlar, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, yenildiğinde allerjik reaksiyon olasılığı çok daha azdır ve bu nedenle bebeklere güvenle yedirilebilecek meyveler arasındadır.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Armut, düşük gliserin indeksi ve yüksek lif içeriği ile (biraz tatlı olsa da), şeker seviyesinin kontrolüne ve diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Armut, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Armut, C vitamini ve bakır gibi güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlar serbest radikalleri bağlayarak hücrelere zarar vermelerini engeller. Aynı zamanda vücuda giren hastalık yapıcı ajanlara karşı da beyaz kan hücrelerinin etkinliğini artırır.

Armut, Kemik Erimesini Azaltır

Kemik sorunları günümüzde oldukça yaygın. Kemik erimesini önlemek için kalsiyumun emilimini artıran armut gibi meyveleri bol miktarda tüketmek önemlidir.

Enerji Seviyenizi Artırır

Armuttaki yüksek glikoz içeriği kendinizi zayıf hissettiğinizde size anında enerji verir. Armutta bulunan fruktoz ve glukoz vücut tarafından çok çabuk emilerek kana karışır ve enerjiye dönüştürülür.

Sindirimi Düzenler

Orta boy bir armut, önerilen günlük lif alımının yaklaşık % 20-25’ini tek başına karşılar. Yüksek lif içeriği sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaklardan besin emilimini yavaşlatır. Böylece kan şekeri dengelendiği gibi, bağırsak polipleri ve kötü huylu tümörlerin oluşmasının da önüne geçilmiş olur.

Armut ve Hamilelik

Gebelik döneminde anne karnında bulunan bebeği olası doğum kusurlarından korumak için folik asit alımı çok önemlidir. Armut, folik asitin doğal kaynaklarından biridir. Günde 2-3 armut tüketmek olası doğum kusurlarının önüne geçtiği gibi, erken doğum riskini de önemli ölçüde azaltır. Böylece bebeğiniz normal ve sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayarak dünyaya gelir.

Armut Safra Kesesi Sağlığı İçin Faydalıdır

Armutlar, düzenli olarak alınırsa, safra kesesi problemleri başta olmak üzere, kolit, artrit ve gut gibi rahatsızlıkların oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Tansiyon Kontrolü

Armutta bulunan anti-kanserojen glutatyon ve antioksidanlar kan basıncının kontrolünde yardımcı olurlar. Böylece hipertansiyona bağlı kalp hastalıkları ve felç riski de önemli ölçüde azalır.

İltihaplanma

Armut, artrit iltihaplanması ve diğer itihap çeşitlerini azaltmaya yardımcı olan anti-inflamasyon özelliklerine sahiptir.

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde özellikle sıcak yaz aylarında sıkça görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Böyle zamanlarda buzdolabında soğuttuğunuz bir – iki armutu tüketmeniz nefes darlığını engelleyecektir.

armutun sağlık faydalarıArmut Cilde İyi Gelir

Armut, cildimizi pürüzsüz ve yumuşak tutmada önemli bir rol oynayan diyet lifleriyle doludur. Diyet lifleri, şekerin kan dolaşımına girmesini yavaşlatır ve ani şeker artışlarından ötürü cilt kolajeninin (esnekliği sağlayan belirli bir protein türü) hasar görmesini önler.

Kırışıklıkları Azaltmak İçin Armut Tüketin

Yaşlanma belirtilerini azaltmak için bol miktarda armut yiyebilirsiniz. Bu harika meyve süper etkilere sahip güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından çok zengindir. Ayrıca bol miktarda Bakır ve K vitamini de içerir. Bütün bu elementler, serbest radikallerle mücadele ederek cildin yaşlanmasını geciktirir. Göz altında oluşan ince çizgilerin giderilmesine yardım eder.

Zeytinyağlı ve Armut ile Cilt Bakımı

Yağlı cilde sahipseniz armut sizin için gerçekten çok faydalı olabilir. Bir armutu parçalayıp bir çay bardağı taze süt ve bir yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu macunu yüz maskesi olarak haftada üç kez kullanın. Kısa sürede cildinizdeki torbalanmalar ve kılcal kırışıklıklar tamamen yok olacaktır.

Armut Tüketerek Sivilce ve Aknelerinizden Kurtulun

Armut çok hayati mineral ve vitaminler içerir. Bazı cilt tipleri sivilce oluşturmaya daha eğilimlidir. Bunun nedeni çoğu zaman yetersiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliğidir. Yapılan araştırmalarda armut gibi zengin besin içeriğine sahip meyveleri düzenli tüketenlerde sivilce ve akne oluşumunun çok daha az görüldüğü bulunmuştur.

Armut Cildi Nemli Tutar

Armut özünün nemlendirici kremlerin birçoğunun hammaddesi olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle kuruyarak pul pul dökülen ciltler için armut suyu çok etkilidir. Bir iki dilim armutu mutfak robotunda püre haline getirerek cildinizin kuru olan bölgelerine uygulayabilirsiniz. 

Armut Dudaklara İyi Gelir

Armutlar dudaklarımız için de mükemmel bir meyvedir. Armutun yapısında özel bir laktik asit çeşidir bulunur bu asit  özellikle hassas dudak dokusunu sağlıklı ve nemli tutar. 

Armut Saçları Besler ve Canlandırır

Armut, sorbitol veya ‘glusitol’ olarak adlandırılan ve saç köklerini besleyen, kafa derisini güçlendiren ve saçları sağlıklı hale getirmek için nemlendiren doğal bir alkol bulundurur. Ayrıca, armutun doğal nemlendirici özelliği saçların kurumasını engeller.

Saçlarınızın güzel görünmesi için, 1 taze ve olgun armut, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir miktar içme suyunu karıştırarak evinizde doğal bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz.  Bu karışım saçlarınızı canlandıracak ve harika bir görünüm kazandıracaktır.

Armut Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Antioksidanlar anti kanserojen (kanser önleyici) etkileriyle bilinen çok faydalı organik bileşiklerdir. Armut, diğer meyvelere kıyasla daha fazla antioksidan içermektedir. Bu nedenle kolon, rektum, göğüs, prostat ve akciğer dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinden korunmak için düzenli olarak bu meyveyi tüketmelisiniz.

Armut Potasyum Deposudur

Potasyum kanın akışkanlığını artıran, yani kanı incelten ve damarların tıkanmasını engelleyen, dolayısyla kalp krizi riskini azaltan bir mineraldir. Hipertansiyonu düşürür ve damarların esnekliğini kaybetmesini engeller. Böylece damar sertliğinin de önüne geçilmiş olur.

Makalemizde armutun faydalarını ele almaya çalıştık. Beğendiyseniz lütfen paylaşarak destek olun.

Kaynaklar

 • http://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-pears/
 • https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/pears.html
 • http://www.healthbeckon.com/pear-fruit-benefits/
 • https://authoritynutrition.com/foods/pears/

Check Also

Avokadonun Faydaları: Avokadonun 10 Müthiş Faydası!

Bu yazımızda avokado meyvesinin eşsiz faydalarını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Ayrıca bu makalede avokado neye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir