Argan Yağının Saçlara Faydaları

Argan yağı; Fas’ta yetişen argan ağacından elde edilen bir yağdır. Ülkemizde son yıllarda, birçok uzmanın argan yağı hakkında bilgi vermesi ve oldukça faydalı olduğunu söylemesi ile argan yağı tanınır hale gelmiş olup özellikle saç bakımı için yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Uzun yıllardır saç bakımı için Fas’ta birçok kişi tarafından kullanılan argan yağı günümüzde birçok kozmetik firmasının saç bakım ürünlerinin içerisine eklediği muhteşem ürünlerden biridir.

Kozmetik ürünleri dışında doğal olarak da kullanılabilen argan yağı saçlar üzerinde mucizevi bir etki göstermektedir. Bu yönü ile de artık saç bakımında vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.

Argan Yağının Saçlar Faydaları Nelerdir?

 • Argan yağı saçların güçlenmesine yardımcı olur.
 • Saçları besler.
 • Saçlara parlaklık ve canlılık verir.
 • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçlarını uzatmakta zorlananlar kullanacakları argan yağı ile saçların kısa sürede uzamasını sağlayabilirler.
 • Saç tellerinin sertleşmesini önleyerek daha yumuşak olmasına yardımcı olur.
 • Saçların uçlarında oluşan kırkları azaltır ve görünümlerini düzeltir.
 • Saç derisine masaj yapılarak uygulanan argan yağı ile saç derisinin sağlığı korunur.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Saçlara doğal bir esneklik kazandıran argan yağı saçlarda koparak dökülmelerin olmasını engeller.
 • Uzun saçlı kişilerin oldukça sık yaşadığı koparak dökülme sorunu argan yağının saça kazandırdığı esneklikle ortadan kalkar.
 • Argan yağı E vitamini bakımından oldukça zengindir. E vitamini ise saçların ihtiyacı olan vitaminlerden birisidir. E vitaminin antioksidan özelliği olduğu içinde argan yağı saçların güneşten ve boyadan etkilenerek zarar görmesini öneler, ayrıca yıpranan saçların kısa sürede toparlanmasına sağlıklı saçlar haline dönüşmesine yardımcı olur.
 • Argan yağı Omega 3 ve Omega 9 bakımından da oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde de saç köklerini ve gözenekleri derinlemesine besleyerek saçın yapısını güçlendirir ve dış etkenlere karşı saçları korur.
 • Saç kökünün gözeneklerine nüfus eden argan yağı saçın elastikiyetini arttırır. Bu sayede de dökülmesini önler.
 • Saçların doğal bir şekilde nemlenmesine yardımcı olur.
 • Saçların karışmasını önleyerek tarama sırasında kolayca açılmasını sağlar.
 • Saçlarında kabarma olanlar saçlarına şekil verdikten sonra veya saçlarını kuruladıktan sonra argan yağı uyguladıklarında kabarmalar ortadan kalkar.
 • Saç derisinde yağ birikimini önler.
 • Boyalı saçlarda boyanın saça zarar vermesini önler.
 • Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarının saça zarar vermesini, saçı yıpratmasını önler. Güneşin etkilerine karşı koruyucu ürün olarak kullanılabilir.
 • Argan yağı ince ve kalın teli, düz, kıvırcık, dalgalı fark etmeksizin bütün saç tiplerinin kullanabileceği bir üründür.
 • Saçlarda elektriklenmeyi önler.
 • Saçlara şekil vermek için kullanılan maşa, düzleştirici gibi ısı veren aletleri kullanmadan önce argan yağı içeren saç koruyucular kullanıldığında ısının saçlara zarar vermesi en az seviyeye indirilmiş olunur. Bu şekilde saçlarda oluşabilecek kabarma ve elektriklenme de önlenir.
 • Saçlara doğal bir parlaklık vermek için argan yağını saç spreyi yerine kullanabilirsiniz. Bu sayede saçları parlatırken yumuşamasını sağlar ve kurumasını önleyerek nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Argan Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Argan yağı birçok kozmetik ürünün içerisinde yer almaktadır. Saç için oldukça faydalı olan bu yağ saç bakım ürünler, saç nemlendirici ürünler, saç koruyucu ürünler gibi birçok farklı ürün içerisinde bulunmaktadır.

Argan yağı içeren bir ürün tercih ederken saç tipinizi ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu iyi bilmelisiniz. Kırılan ve yıpranmış saçlar için ürün seçiminde ürünün içeriğinde argan yağı dışında neler olduğunu da iyi incelemeniz gerekir.

Argan yağının saç spreyleri yerine saçlara şekil verirken veya şekil verdikten sonra kullanılması saçlara parlaklık verirken saçların korunmasına da yardımcı olur.

Bu anlamda saç koruyucusu olarak argan yağını kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında doğal argan yağını saçlara uygulamak için banyo öncesinde veya banyo sonrasında olmak üzere iki farklı uygulama olarak kullanabilirsiniz.

Doğal argan yağını birkaç damla elinize damlattıktan sonra saç derinize masaj yaparak saç derisine ve saçlara yedirin.

Saçların uç kısımlarına yağın işlemesi için kalın dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayın ve yağın saçlara işlemesini sağlayın.

Bu şekilde saçlarınıza argan yağını yedirdikten sonra ütü yardımı ile ısıttığınız ılık havluyu saçlarınıza sarın bu şekilde yaklaşık olarak 25-30 dakika bekletin. Bu şekilde yağ saçınıza iyice işleyecek ve faydasını daha çok göreceksiniz.

Bir süre böyle bekledikten sonra duşa girebilir ve saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlayarak yıkayabilirsiniz.

Bu uygulama ile saçınıza güzel bir maske yapmış olursunuz. Argan yağı uygulamasından daha çok fayda sağlamak için vaktiniz var ise bir gün boyunca argan yağını saçınızda bu şekilde bekletebilirsiniz.

Argan yağını duş sonrasında kullanmak için ise duştan sonra saçlarınızın fazla suyunu havlu ile alın. Geniş dişli bir tarağın üzerine birkaç damla argan yağı damlatın ve bu şekilde saçlarınızı tarayın. Bu sayede saçlarınızı hem daha kolay tarayabilirsiniz hem de saçlarınızın kuruduktan sonra parlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde saçlarınıza ısı vermeden önce argan yağı uygularsanız saçlarınızın ısı ile yıpranmasını önleyebilirsiniz.

İnce telli saç yapısına sahip olanlar argan yağını saç diplerine ve saçlara uygularsa eğer saçların beslenmesi ve güçlenmesini sağlayabilirler.

Argan yağının faydalı olması nedeniyle birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ama argan yağı üretimi oldukça zor olduğu için bu ürün biraz pahalıdır.

Özellikle doğal argan yağını bulmak zordur ve doğal olduğu için oldukça pahalı olabilir. Tabi doğal argan yağını her zaman bulamayabilirsiniz.

Bunun yanında argan yağı içeren saç ürünlerini tercih edebilirsiniz. Doğal argan yağı almak için ise tanıdığınız aktarlardan ve eczanelerden bu ürünü almaya dikkat edin.

Check Also

Chia Tohumu Yağının Faydaları

Belki bugüne kadar adını hiç duymadığınız, ancak duyduğunuz andan itibaren bir daha unutmayacağınız bir yağdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir