Anasonun Faydaları Nelerdir? Anason Nelere İyi Gelir?

Anason geçmişten günümüze kadar en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Anasonun en çok bilinen kullanım alanı rakı üretiminin ham maddesi olması olsa da sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır.

Anasonun geçmişine baktığımızda Mısır’a dayanan bir serüveni olduğunu görüyoruz. Zaman içerisinde işlenerek değişik alanlarda kullanılan anason şu an günümüzde birçok hastalığın tedavisinde de etkin bir bitki olarak kullanılmaktadır.

Anason daha çok alkollü içecek tüketiminde kullanılsa da ilaç sanayinde, sabun yapımında, parfüm yapımında ve yemekler içerisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Anasonun en çok bilinen faydalarından birisi ise emzirme döneminde annelerin sütlerini arttırmak için anasonu kullanmalarıdır.

Anasonun geçmişten günümüze kullanılan bir bitki olduğundan bahsettik peki anasonun faydalarınelerdir, nasıl kullanılır bunlar hakkında sizlere bilgi verelim.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anne sütünü arttırır: Emzirme dönemindeki annelere en çok önerilen bitki çaylarından birisi anason çayıdır. Anason çayı düzenli olarak tüketildiğinde süt miktarını arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca rahatlatıcı özelliği bulunduğu için bebeğin süt ile rahatlamasına yardımcı olarak daha rahat bir uyku süreci yaşamasını sağlar.

Hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelir: Anason bitkisinden yapılan çay hazımsızlık ve şişkinliğe iyi gelerek kişinin rahatlamasını sağlar. Yine emzirme döneminde tüketildiğinde bebeğe süt ile geçen anason bebekteki gaz ve şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırarak bebeğin rahatlamasını sağlar.

Kan dolaşımını düzenler: Kan dolaşımını düzenleyen anason kalbin kuvvetlenmesine de yardımcı olur.

Ağız içi yaralarına iyi gelir: Anason bitkisi ile hazırlanan çay günde birkaç sefer içildiğinde ağız içinde oluşan yaraların geçmesine yardımcı olur. Ayrıca ağız kokusunun giderilmesinde de anason çayı ile yapılan gargara oldukça etkilidir.

Baş dönmesine iyi gelir: Anason ile hazırlanan çay baş dönmesi şikâyeti yaşayanların rahatlamasına yardımcı olur.

Cilt için faydalıdır: Anason cildin rahatlamasına yardımcı olurken lekelerin ortadan kaldırılarak parlak bir görüntüye kavuşmasını da sağlar.

İştah açıcı özelliği bulunmaktadır: İştahı olmayan, kilo almakta sorun yaşayanlar anason ile hazırladıkları çayı tüketerek bu sorunu ortadan kaldırabilir ve iştahlarını açabilirler.

İshalin geçmesini sağlar: Anason ciddi bağırsak rahatsızlıklarından birisi olan ishalin geçmesinde de oldukça etkilidir.

Solunum sistemi üzerinde etkilidir: Solunum sistemi rahatsızlıklarını yatıştırmada öksürüğü geçirmede oldukça etkilidir. Balgam söktürücü özelliği nedeniyle birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelir: Uyku problemi yaşayanlar tüketecekleri anason çayı ile bu sorunu ortadan kaldırabilir ve rahat bir uyku süreci yaşayabilirler. Ayrıca bebeklerdeki uyku sorunlarını gidermek içinde anason çayı kullanılabildiği gibi annenin tüketimi ile birlikte anne sütünden geçen anason çayı bebeklerin rahatlamasını sağlar.

Beyine faydalıdır: Anason çayının rahatlatıcı özelliği beynin yorgunluğunu atarak rahatlamasına yardımcı olur.

Sinüzit ve migrene iyi gelir: Anasonun ağrı kesici özelliği migren ve sinüzit ağrılarının geçirilmesinde oldukça etkilidir.

Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır: Anasonun içindeki bileşenler astım, bronşit ve nefes darlığı rahatsızlığı olanların rahatlamasına yardımcı olur.

Adet dönemini düzenler: Kadınlarda çok sık görülen bir problem olan adet düzensizliği anason çayının düzenli tüketimi ile ortadan kaldırılabilir. Özellikle stres nedeniyle ortaya çıkan adet düzensizliklerini düzeltmede etkilidir.

Şeker hastalığı riskini azaltır: Pankreas için oldukça faydalı olan anason şeker hastalığının oluşma riskini azaltır.

Eklem ağrılarını geçirici etkisi vardır: Anason ile hazırlanan anason yağı spazm giderici özelliği sayesinde atrit, romatizma ve eklem ağrısı sorunlarını ortadan kaldırır.

Gözler için faydalıdır: Özellikle gözlerde yaşanan katarakt sorununu gidermede etkilidir.

Cinsel isteksizliğe iyi gelir: Afrodizyak etkisi olan anason cinsel isteksizlik sorunlarının çözümünde kullanılabilir.

Sürekli hıçkırığın geçmesinde etkilidir: Uzun süreli ve rahatsız edici hıçkırık sorunları yaşayanlar tüketecekleri anason çayı ile hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason taze yapraklar halinde alınıp çayı hazırlanabileceği gibi tohumlarını aktarlardan alarak bu şekilde de kullanabilirsiniz. Daha çok aktardan alınan tohumlar ile yapılan çaylar tüketilmektedir. Anason çayını yapmak için; bir bardak kaynamış su içerisine 1 çay kaşığı kaçığı anason tohumu eklenir ve 5-6 dakika demlenmesi beklenir. Daha sonra çay süzülerek içilir.

Anasonun Zararları Nelerdir?

Anason sağlık için faydalı olsa da aşırı tüketimi vücut için zararlıdır. Anason çayının yeterli miktarda tüketilmemesi kişide uyuşukluğa yol açabilir. Bunun yanında regl döneminde kullanılması kanamayı arttırdığı için tavsiye edilmez. Hamilelik döneminde de anason tüketimi önerilmez.

Check Also

Gülsuyunun Faydaları Nelerdir? Gülsuyu Neye İyi Gelir?

Hoş görüntüsü ve kokusu ile dikkat çeken gül en çok kullanılan süs bitkilerinden birisidir. Gülün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir