Ananasın Faydaları

Ananas yüzyıllardır, farklı ve benzersiz bir aromaya sahip lezzetli bir meyve olduğu için tüketiliyor. Bu harika tropikal meyve ayrıca sayısız sağlık faydasına sahip.

İşte Ananasın Faydalarından Bazıları

 • Solunum yollarına iyi gelir
 • Öksürüğü keser
 • Sindirim sistemini güçlendirir
 • Görmeyi kolaylaştırır
 • İltihaplanmayı azaltır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kemiklerin yapısını güçlendirir
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Kanseri önlemeye yardımcı olur

Ananas çiğ olarak yendiği gibi, pişirilebilir, daha sonra yenmek üzere saklanabilir de. Tropikal bölgelerde yaşayan insanlar ananası her türlü yemeğin içine katmayı severler. Tarihine baktığımızda, Hawaii, ananasın en çok yetiştirildiği yerdir. Günümüzde ise Kosta Rika ve Filipinler ananas üretiminde başı çekiyor.

Ananasın Bol Miktarda İçerdiği Değerli Mineraller ve Vitaminler Şunlardır;

 • Manganez
 • Magnezyum
 • C vitamini
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Bakır
 • B6 Vitamini
 • Folik Asit

Ananasın yapısında ayrıca bol miktarda lif ve doğal meyve şekeri de bulunmaktadır.

Ananas Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tek bir ananas meyvesi insanın günlük C vitamini ihtiyacının %130undan fazlasını karşılamaktadır. Peki bunun bağışıklık sistemi ile alakası ne.. Cevabı basit.. C vitamini bir bağışıklık vitaminidir, hastalıkların en kısa sürede geçmesi için hemen devreye girer ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikalleri yok eder. Serbest radikaller başta kanser olmak üzere pek çok sağlık problemine neden olmaktadır.

Ananas, Hücre ve Dokulara İyi Gelir

Ananasta bulunan C vitamini, hücrelerin ve dokuların hasar görmesini engeller. Hasar görmüş dokuların hızla tamir edilmesini sağlar. Ayrıca yaralar ve enfeksiyonlar da hızla iyileşir.

Ananas Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kansere karşı savaşta C vitamininin antioksidan etkilerinin yanında, A vitamini, beta karoten, bromelain ve yüksek miktarda manganez içeren ananas, kansere karşı savaşta en güçlü besinler arasındadır.

Ananas Sindirim Sistemini Düzenler

Ananas pek çok meyve gibi çok zengin bir lif kaynağıdır. Ancak ananası diğerlerinden farklı kılan, hem çözünür hem de çözünmez lifleri birlikte içermesidir. Bir miktar ananas tüketimi kabızlık, ishal gibi sağlık problemleri başta olmak üzere pek çok sindirim sistemi bozukluğuna iyi gelmektedir.

Ayrıca bol miktarda lif tüketimi, kan yağlarını emerek kanı temizler ve damarlar içerisinde kötü kolesterolün birikerek damarları tıkamasını engeller. Hipertansiyon ve felcin de önüne geçer. Lif içeriği çok zengin olan ananası bol miktarda tüketmek dolaşım sistemi sağlığı için de son derece faydalıdır.

Ananas, Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Ananas bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığını kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur. Balgam söktürücüdür, öksürüğe iyi gelir ve grip semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

Ananas, Kemik Sağlığı İçin Çok Faydalıdır

Kemiklerin yapısı sadece kalsiyumdan oluşmaz. Kemik dokunun sertliği ve sağlamlığı için önemli ölçüde manganez mineraline de ihtiyaç vardır. Ananas, yüksek miktarda manganez içerir. Hatta tek başına bir ananas günlük manganez ihtiyacınızın %70 inden fazlasını karşılar.

Ananas Ağız Sağlığı için Çok Faydalıdır

Dişlerimizin arası zamanla açılabilir, bunun en önemli nedeni diş eti kaybı ve zamanla dokularımızın yıpranmasıdır. Ananas çok iyi bir sıkılaştırıcıdır, dokuları güçlendirir, hücre hasarını minimuma indirir ayrıca saçların dökülmesini de yavaşlatır.

Ananas Görme Gücünü Artırır

Görme, insan için en önemli duyudur ve göz sağlığı vücudumuzdaki diğer tüm organların sağlığından daha önemlidir. Bu nedenle bu hassas organları, ananas gibi göz sağlığımıza iyi gelen besinleri bolca tüketerek korumalıyız. Yaşlanmayla birlikte gözdeki bazı dokular özelliğini kaybeder ve görme kaybı baş gösterir. Ananas gibi beta karoten bakımından zengin meyveler yaşlanma ile oluşan görme kaybını en aza indirir.

Ananas Hipertansiyona İyi Gelir

Ananas çok zengin bir mineral kaynağıdır. Bu mineraller arasında en değerlisi ise potasyumdur. Çünkü potasyum kalp dostu bir mineraldir, yüksek tansiyonu düşürür ve damarlar üzerinde oluşan basıncı azaltır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak kanın kolayca akmasını sağlar.

Potasyum, kalp krizi, felç ve diğer dolaşım sistemi hastalıklarının önüne geçerek insan ömrünü uzatır. Ananas gibi potasyum bakımından zengin besinlerle beslenmek ortalama yaşam süresini artıracaktır.

Ananas Kaliteli Karbonhidratların Deposudur

Ananasdaki karbonhidratlar çoğunlukla fruktoz, sukroz ve glikoz gibi basit şekerlerdir. Ananas ayrıca bir miktar lif içerir ki lifin kalp damar sağlığı için ne kadar değerli olduğundan bahsetmiştik.

Tek bir porsiyon (165 gram) ananas, 21.7 gram karbonhidrat ve 2.3 gram lif içermektedir, bu da 19.4 gram sindirilmesi gereken kompleks anlamına gelmektedir, yani basit şeker oranı son derece düşük bir meyvedir.

Peki bu ne anlama geliyor?

Düşük glisemik indeks anlamına geliyor.. Ananasın glisemik indeksi 45-66 arasında değişmektedir. Bu durum ananasın, sağlıklı insanların kan şekeri üzerinde hemen hemen hiç bir etkisi olmayan bir meyve olduğunu gösteriyor.

Bir porsiyon ananasın içerdiği 2 gram lif çoğunlukla pektin, selüloz ve hemiselüloz biçimindedir ve suda çözünmez. Suda çözünmeyen lifler tip 2 diyabet olasılığını düşürmektedir.

Ananas Bağırsaklar için Faydalıdır

Vücudumuzda yüzlerce çeşit faydalı bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunur. Faydalı bakteriler, K vitamini gibi çok önemli organik bileşiklerin sentezini doğrudan gerçekleştirerek insanlara hizmet eder.

Ananas, yararlı bakteri çeşitliliğini koruyan nadir meyvelerden biridir. Ananas bağırsak florasını korur, böylece yemek sonrasında gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar azalır.

Özellikle kırmızı et tüketenlerin etin yanında bir miktar ananas tüketmesinde büyük fayda vardır, ananas kırmızı etin hızla sindirilmesini sağlar ve hazmını kolaylaştırır.

Ananas Sivilcelere İyi Gelir

Bu egzotik lezzet cildimiz için bir iksir gibidir, özellikle inatçı sivilcelerden kurtulmak için. Nasıl mı? Ananasdaki C vitamininin (dolayısıyla askorbik asitin) varlığı, bu meyvenin dahili ve harici olarak sivilce ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılmasını sağlar. Ayrıca, bu meyvenin yapısında bulunan ve anti-inflamatuar bir enzim olan bromelain, C vitamininin iyileştirme gücünü artırır.

Ananas Cildi Gençleştirir

Cildininin daha esnek ve pürüzsüz olmasını isteyen tüm güzel bayanlar, bu egzotik meyveyi alışveriş listesine eklemeli. Ananas, vücudunuzdaki kollajen lif sentezini artırır. Kollajen lif sentezi ne kadar artarsa, cildiniz o oranda sıkılaşacak ve esnek hale gelecektir ki bu da ciltteki kırışıklıklardan kurtulmak demektir.

Ayaklarınızdaki Çatlaklardan  Ananas ile Kurtulun

Bu rahatsızlık, insanları ticari kremlere bağımlı hale getiren en yaygın sorunlardan biri. Ancak ananasın kollojen sentezini artıran özelliği ve yoğun C vitamini ile topuklarınızdaki çatlaklardan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Günlük olarak ananas püresini topuklarınıza uygulayıp 1-2 saat beklemeniz yeterlidir. Bir süre sonra topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Ananas, Saç Dökülmesini Önler

Duş alırken, yüzlerce saç telininin dökülüşünü izlemek, gerçekten çok kötü bir his. Ancak basit bir beslenme değişikliği bu problemi kökünden çözmeye yeter. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinize ananası da ilave edin. Ananasın yapısında C vitamini başta olmak üzere sayısız vitamin ve mineral bulunmaktadır.

C vitamini saç dökülmesine neden olan radikallerle savaşır çünkü gerçekten çok güçlü bir antioksidandır. Daha önceki yazılarımızda da C vitamininin kanseri önleme, hatta kanserli hastayı tamamen iyileştirebilme gücünden bahsetmiştik.

Saçlarınızı korumak ve dökülmeyi durdurmak için her yemekten sonra bir dilim ananas yiyebilir veya taze sıkılmış ananas suyu içebilirsiniz.

Ananasın faydaları nelerdir? Sorusuna cevap aramaya çalıştık eğer makalemizi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

 

Kaynaklar

www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-pineapples

www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/pineapples.html

Check Also

Avokadonun Faydaları: Avokadonun 10 Müthiş Faydası!

Bu yazımızda avokado meyvesinin eşsiz faydalarını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Ayrıca bu makalede avokado neye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir