Aminoasit Nedir? Aminoasitlerin Faydaları Nelerdir?

Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır. Vücutta tüm metabolik işlemlerde yer alan amino asitler proteinlerin üretilmesini sağlarlar. Proteinin vücut için ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Amino asitler proteinleri oluşturdukları için vücut için en temel ve en çok gerekli olan bileşendir.

Amino asitler vücut tarafından üretilebildiği gibi dışardan gıdalar yolu ile de alınabilen amino asitler bulunmaktadır. Amino asitler Esansiyel ve Esansiyel olmayan amino asitler olarak iki gruba ayrılırlar. Bu ayrımda vücutta üretilebilen ve üretilemeyen asitlerin ayrımı dikkate alınmaktadır.

Vücut için gerekli olan ve dışardan alınması gereken amin oasitler protein içeren besinler yolu ile alınabilir. Bunun dışında özellikle sporcular amino asitleri toz, tablet veya sıvı şeklinde asit takviyesi olarak alabilirler.

Amino asitleri protein içeren tüm hayvansal ve bitkisel gıdalardan alabilirsiniz.

Amino asit içeren hayvansal gıdalar; süt, yoğurt, peynir, kırmızı, et, balık, tavuk ve yumurtadır. Vücudun ihtiyacı olan amino asitler bu tür hayvansal gıdaların tüketimi ile karşılanabilir. Hayvansal gıdalardan alınan amino asitler tamamlanmış proteinlerdir.

Amino asit içeren bitkisel gıdalar ise; kuru fasulye, soya fasulyesi, mercimek, nohut gibi bakliyatlar; tahıllar, kabuklu kuruyemişler ve tohumlardır. Sebze ve meyvelerden alınan amino asitler ise tamamlanmamış proteinlerdir. Bu yönü ile de amino asit açısından oldukça zayıftırlar.

Amino Asitlerin Faydaları

Amino asitleri hücrelerin yenilenmesini sağlarlar: Yaşamın devam edebilmesi için vücutta hücre yenilenmesinin olması gerekir. Amino asitler ise bu işi yaparak yaşamın devam etmesini sağlarlar.

Organların çalışmasını sağlar: Hücre yenilenmesini sağlayan amino asitler bu sayede organların çalışmasını sağlarlar.

Kas yapımının temelini oluştururlar: Amino asitler kasların temel bileşenleridir. Bu nedenle vücut için çok gereklidir. Amino asitler vücuda besinler yolu ile alınabilir. Ama kas gelişimi için daha çok amino asit alınmak istendiğinde amino asit takviyelerine başvurulabilir. Vücut geliştirmeyle ilgilenenler kas yapmak için besin takviyesi olarak amino asit alabilirler. Bu sayede kas yapılarını koruyarak güçlendirilmelerini sağlarlar.

Obeziteyi önler: Amino asitlerin yağ parçalayıcı özelliği bulunmaktadırBu sayede vücutta bulunan fazla yağın parçalanmasını sağlayarak kilo alımının önüne geçer ve obeziteyi önler.

Cilt için faydalıdır: Amino asitler hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. Kuruyan cildin tekrar elastikiyet kazanmasına yardımcı olur. Kırışıklık oluşumunu geciktirir. Bunların yanında saç dökülmesini de önler.

Amino Astelerin Diğer Faydaları İse Şunlardır:

 • Amino asitler vücuttaki asit seviyesini düzenler.
 • Amino asitler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Amino asitler tırnak ve saçların oluşarak sağlıklı kalmalarına yardımcı olurlar.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji amino asitler sayesinde üretilir.
 • Beyin fonksiyonlarını düzenlerler.
 • Tip 2 diyabet ve insülin direnci hastalıklarının tedavisinde yapıcı ve onarıcı olarak kullanılır.
 • Hiperaktivite, dikkat eksikliği ve demans dışında Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıklarının tedavisinde amino asitler etkin rol oynar. Yapılan amino asit takviyeleri ile hastalığın tedavisi değil hastalığın kontrol altında tutulması sağlanır.
 • Migren ve baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Amino asitler uykusuzluk sorunun çözümünde de etkilidir.
 • Yanık, yara ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinde amino asitler etkin rol oynar.
 • Dokuların onarılması ve yenilenmesine yardımcı olur.
 • Kanser hastalığının tedavisinde gıda eksikliğinin giderilmesi için kullanılır.
 • Yatalak hastalarda yaşanan kas kayıplarında da amino asitler takviye olarak kullanılmaktadır.
 • Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığında yine amino asit takviyesi kullanıldığı gibi amino asit bakımından zengin besinler içeren beslenme listesi kullanılmaktadır.
 • Amino asitler ruh sağlığı için faydalıdır.
 • Alkol ve madde bağımlılığı tedavisinde amino asitler kullanılmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı ile vücutta oluşan tahribatın onarılmasında amino asitler etkin rol oynar.
 • Okul çağındaki çocukların zihinsel gelişimi için amino asitlere ihtiyaç vardır.
 • Çocuklarda sınavlardan kaynaklanan stres kontrolünün çözümünde de amino asit takviyesi kullanılabilmektedir.

Amino Asit Takviyeleri Nasıl Kullanılır, Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Amino asit takviyeleri genellikle spor yapanlar ve kas geliştirmeyle ilgilenen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Doğal ürünler olan amino asitlerin çok fazla yan etkisi olmasa da mide bulantısı, çarpıntı veya cinsel istekte artış gibi yan etkileri görülebilmektedir. Amino asitler bir uzmana danışarak kullanılması gereken ürünlerdir. Belirlenen dozdan fazla kullanılması ve uzun süre kullanılması sağlık açısından zararlı olabilir.

Uzun süre ve fazla kullanılan amino asit takviyeleri kas yağlanması ve karaciğer yağlanması gibi sorunlara yol açabilir.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir