Altın Çileğin Faydaları

Altın çilek, bir dönem zayıflatıcı özelliğiyle gündeme gelerek yoğun ilgi görmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 yıllarında Tarabya’da bir esnaftan altın çilek almasıyla satışlar artmış, altın çilek kısa sürede büyük üne kavuşmuştu. Altın çileğin kilo vermeye yardımcı özelliği doğrudur ancak bunun yanında, sağlık için azımsanmayacak faydaları vardır. Anavatanı Güney Amerika olan altın çilek, ülkemizde birçok bölgede de yetiştirilmektedir. Mucize meyve olarak adlandırılan altın çilek, kurutulması zor ve ekonomik değeri yüksek bir meyvedir.

   Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

   1) Altın Çilek Diyabet hastalığına iyi gelmektedir: Altın çilek, en çok lif içeren meyvelerden birisidir. İçeriğindeki lif sayesinde, şeker hastaları gönül rahatlığıyla tüketebilmektedir.

   2) Enfeksiyon gidericidir: C, B1, B2, B3 vitaminleri ile keroten, kalsiyum, potasyum ve antioksidan açısından oldukça zengin olan altın çilek, enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde, önemli derecede katkıları vardır.

  3) Altın Çilek Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur: Antioksidanlar, vücudu hastalıklara karşı etkili şekilde korumaktadır. Altın çilekte bolca antioksidan bulunması, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

   4) Metabolizmayı hızlandırır: Metabolizmanın düzenli çalışmasına katkıda bulunması, altın çileğin sağlık için faydalarından birisidir. Bunun sebebi, yüksek oranda lif içermesidir. Lifin metabolizmanın çalışmasına yardımcı olduğu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlediği, tıbben kanıtlanmıştır.

   5) Kanı temizleyici özelliği vardır: İnsan vücudu için en gerekli vitamin ve minerallerden bolca içermesinden dolayı altın çilek, kanı temizlemeye yardımcı olmakta, dolaşım sistemini rahatlatmaktadır.

    6) Ağrı kesici etkisi vardır: Altın çilek, baş ağrısı ile kas ve eklem ağrılarının şiddetinin azaltılmasında etkilidir. Ağrı kesici tıbbi ilaçlarla hemen hemen aynı etkiye sahip olan altın çilek, doğal bir ilaçtır üstelik hiçbir zararı yoktur.

   7) Göz sağlığı için faydalıdır: Göz sağlığı için en gerekli vitamin B2 vitaminidir. Altın çilekte ise B2, insan sağlığı için olumlu etkilere sahip olacak derecede yeterlidir. Altın çilek, B2 vitamini sayesinde göz yorgunluğunu azaltır, görme fonksiyonlarını düzeltir.

   8) Solunum hastalıklarına iyi gelir: Altın çilek, astım başta olmak üzere çeşitli solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

  9) Tümör gelişimlerini önler: İnsan sağlığına birçok yönden katkıları bulunan altın çilek, tümör gelişimini önlemekte, kansere neden olan serbest radikallerle savaşmaktadır.

 10) Tansiyonu dengeler: Birçok hastalığın sebebi olan yüksek tansiyon, düzenli olarak belirli miktarlarda altın çilek tüketilerek dengede tutulabilir.

11) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bağışıklık sistemi zayıf olanın hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Vücut direncini arttırmak için birçok ilaç bulunsa da, altın çilek hem doğal hem etkili hem de zararsızdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğal bir alternatif olan altın çilek, hastalıklara neden olan bakterilerle savaşır, zinde bir vücuda sahip olmaya yardımcı olur.

  12) Boğaz hastalıklarına karşı şifa niteliğindedir: Özellikle kış aylarında boğaz hastalıkları artmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenerek hastalığa yakalanma riski azaltılabilir. Altın çilek, boğaz hastalıklarından korunmak için, dengeli beslenme düzeninde bulunması gereken besinlerden birisidir.

     13) Kilo vermeye yardımcıdır: Aslında kilo verdirici özelliği, altın çileğin bu denli üne kavuşmasını sağlayan özelliğidir. Kilo verdirmesinin en önemli sebebi ise, lif açısından zengin olmasıdır. Lif, hem besleyici hem de kalorisi az bir mineraldir. Sindirimi kolaylaştırır, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Doğal olarak, kilo dengesinin korunmasını sağlar.

     14) Cilt için tonik görevi görür: Hemen her kadın, günlük cilt bakımı için birbirinden farklı içeriklerde tonikler ve kozmetik ürünler kullanmaktadır. Altın çilek, cilt bakımı için doğal bir bakım ürünü olarak da kullanılabilir.

 15) Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur: Altın çilek, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur, cilt kanserine yakalanma riskini azaltır.

     Altın Çilek Nasıl Tüketilir?

   Altın çilek, kuru veya taze şekilde tüketilebilir. Tatlı, pasta ve salatalarda yaygın olarak kullanılır. Reçel olarak tüketimi de bir diğer tüketim şeklidir.

Altın çilek, aktarlardan ve büyük marketlerden temin edilebileceği gibi, günümüzde alışveriş için en çok tercih edilen yöntem olan internet üzerinden de alınabilir. Tüm besinlerin olduğu gibi, her ne kadar doğal ve zararsız olsa da, altın çileğin fazla tüketimi de bazı yan etkilere sebep olabilir. Özellikle şeker ve tansiyon hastalarının, günde 2-3 taneden fazla tüketilmesi tıbben önerilmemektedir.

Altın çilek, faydalı özelliklerinden dolayı birçok ilacın etkin maddesi olarak kullanılmaktadır.

Check Also

Anasonun Faydaları Nelerdir? Anason Nelere İyi Gelir?

Anason geçmişten günümüze kadar en çok kullanılan bitkilerden birisidir. Anasonun en çok bilinen kullanım alanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir