Alt Islatma Nedenleri ve Tedavisi

Alt ıslatma veya yatak ıslatma, istemsiz olarak bireyin idrar kaçırması veya yapması durumudur. Bu genellikle uykuda olur ve kişi uyandığında utanç verici bir durumla karşılaşabilir.

Genelde 7 yaşından küçük çocuklar için endişe edilecek bir durum yoktur. Henüz idrar kontrolü gelişmemiş olabilir, bu konuda eğitim vermeye devam etmelisiniz.

Gece kuru kalmanın makul olarak beklendiği yaştan sonra uykuda iken yatak ıslatma istemsiz idrara çıkma işlemidir ve genelde bir rahatsızlık olarak düşünülebilir.

Çoğu çocuk, 5 yaşına kadar tamamen tuvalet eğitimi alıyor ancak tam mesane kontrolü için hedef tarih belirsiz olabilir. 5-7 yaşları arasında, yatak ıslatma bazı çocuklar için bir problem olmaya devam etmektedir. 7 yaşından sonra, yatak ıslatma durumu çok enderdir.

Genelde alt ıslatma için doktora gitmenize gerek yoktur fakat bazı ender durumlarda alt ıslatma bir başka problemin sonucu olabilir.

  • 7 yaşından sonra görülen alt ıslatma sorunu
  • İleri yaşlarda sürekli alt ıslatma (aylar sürüyorsa..)
  • Yatakta ıslatma, ağrılı idrara çıkma, alışılmadık susama, pembe veya kırmızı idrar, sert dışkılar veya horlama eşlik ederse

Alt ıslatmanın nedenleri tam olarak bilinmemektedir fakat olası nedenler şunlar olabilir:

Küçük bir mesane. Çocuğunuzun mesanesi gece boyunca üretilen idrarı tutacak kadar gelişmemiş olabilir.

Dolu bir mesaneyi tanımama becerisi yok. Mesaneyi kontrol eden sinirler yavaş olgunlaşıyor olabilir, dolu bir mesane çocuğunuzu uyandırmayabilir – özellikle de çocuğunuz derin bir uyuyan ise.

Hormon dengesizliği. Çocukluk döneminde, bazı çocuklar gece idrar üretimini yavaşlatmak için yeterli anti-diüretik hormon (ADH) üretemez.

Stres. Stresli olaylar – büyük kardeş olmak, yeni bir okula başlama veya evden uzaklaşmak alt ıslatmaya neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu. Bu enfeksiyon çocuğunuzun idrar kontrolünü zorlaştırabilir. Belirti ve semptomlar, yatak ıslatma, gündüz idrar kaçırma, sık idrara çıkma, kırmızı veya pembe idrar ve idrara çıkma sırasında ağrı içerebilir.

Uyku apnesi. Bazen yatak ıslatma obstrüktif uyku apnesinin bir belirtisidir; uyku sırasında çocuğun solunumunun kesildiği bir durumdur – çoğunlukla iltihaplı veya büyümüş bademcikler veya adenoidlerden kaynaklanır. Diğer bulgu ve belirtiler arasında horlama, sık görülen kulak ve sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı veya gündüz uykuya dalma bulunur.

Diyabet. Genellikle geceleri alt ıslatmayan bir çocuk için yatak ıslatma diyabetin ilk belirtisi olabilir. Diğer bulgu ve belirtiler, iyi bir iştahı olmasına rağmen, çok fazla idar dökmek, sürekli susuzluk, yorgunluk ve hızlı kilo kaybı olabilir.

Kronik kabızlık. idrar kontrolünü sağlayan aynı kaslar dışkı eliminasyonunu kontrol etmek için kullanılır. Kabızlık uzun süre kaldığında, bu kaslar işlevsiz hale gelebilir ve gece yatağın ıslanmasına katkıda bulunabilir.

İdrar yolu veya sinir sisteminde yapısal bir sorun. Nadiren, yatak ıslatma, çocuğun nörolojik sistemi veya üriner sistemindeki bir kusur ile ilgilidir.

Aşağıdakileri de içeren, yatağın ıslanmasına ilişkin artmış bir risk ile ilişkili çeşitli faktörler:

  • Erkek Olmak Yatak ıslatma herkesi etkileyebilir, ancak erkek çocuklarda kızlara göre daha yaygın bir durumdur.
  • Aile öyküsü Bir çocuğun ebeveynlerinden biri veya ikisi yatak ıslatma problemi yaşamışsa çocukta da bu durumun görülme olasılığı çok yüksektir.
  • Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) Yatak ıslatma, DEHB olan çocuklarda daha sık görülür.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir