Akrep Sokmasına Ne İyi Gelir?

Et yiyici bir hayvan olan akrepler serin, nemli ve loş ortamlarda yaşamayı severler. Gündüzleri kendilerini belli etmeyen, gizlenen akrepler beslenmek için geceleri dışarı çıkarlar.

Dünyada birçok çeşidi bulunan akreplerin ülkemizde de birçok türü görülmektedir. Akrep türlerinden birçoğu zehirli iken bazıları zehirli değildir. Ülkemizde zehirli akrep türlerinden bazıları bulunmaktadır.

Akrepler genellikle elbiselerin ve yatakların arasına gizlenir ve temas edildiği anda kendilerini koruma iç güdüsüyle sokarlar.

Bodrum, kömürlük gibi yerlerde de akreplere çok sık rastlanmaktadır. Bunların yanında kamp alalarında direkt olarak yere yatılmamalıdır. Akrebin çok olduğu yerlerde elbise içleri ve yataklar sık sık kontrol edilmelidir.

Akrep Sokmasının Belirtileri

Akrep sokması sonucu akrebin soktuğu yerde iğne ucuna benzer bir delik oluşur. Zehri az olan akrep soktuğunda kızarma, yanma, şişlik, ağrı gibi lokal belirtiler oluşur. Zehri fazla olan akrep soktuğunda ise ağrı çok fazladır.

Akrebin soktuğu yerde çok şiddetli bir acı oluştuktan sonra duyarlılık artar ve ardından uyuşma oluşur. İlerleyen zamanlarda kişide halsizlik, huzursuzluk, gözyaşı, tükürük, terleme, bulantı, kusma, reflekslerde değişiklikler görülebilmektedir.

Zehir kana yayıldıkça ise kişide nörotoksik belirtiler olan kramp, solunum yetmezliği, koma, ajitasyon, hipertansiyon, konvüzyonlar gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

Akrep sokması ile birlikte zehir sinir sistemini etkiler. Çok şiddetli bir ağrı yaşanır. Ateş yükselmesi, ürperme, şok, kaslarda kasılma ve boğulma dahi bu durumda görülebilmektedir.

Akrep sokması sonucu yaşanan ölümler genellikle 12 saat içinde olabilmektedir. Bazı zamanlarda bu süre 2 güne kadar çıkabilir.

Akrep Sokması Sırasında Yapılabilecek İlk Yardım Uygulamaları Şunlardır:

 • Akrep sokması kol veya ayak üzerinde ise akrebin zehrinin vücuda yayılmaması için turnike uygulaması yapılması gerekir. Akrep sokan yerin üstünden veya altından uygun bir ip veya kemer yardımı ile çok sıkı olmayacak şekilde bağlama işlemi yapılır. Bu şekilde yapılan uygulamada ara sıra turnike açılmalıdır. Bu uygulamaya 3-4 saat boyunca devam edilebilir.
 • Akrebin soktuğu bölgede acının dindirilmesi için buraya buz uygulaması yapılabilir. Bu şekilde hem acı geçirilir hem de yara yeri dezenfekte edilir.
 • Akrebin soktuğu yere amonyak sürülebilir.
 • Akrep sokan yer alkol veya bol su ile yıkanarak dezenfekte edilebilir.
 • Akrep sokması sonucu zehir göz ile temas etti ise işte o zaman su veya süt yardımı ili gözler iyi bir şekilde yıkanır.
 • Akrep sokan kişinin yürümemesi sağlanır. Hareket etmeden bu şekilde beklemelidir.
 • Pek çok kişi akrep sokan yerden kan akıtılması gerektiğini bilir. Bunun için bıçak veya jilet gibi bir kesici aletin ateş üzerinde ısıtılarak steril hale getirilmesi gerekir. Daha sonra yara yeri kesilir ve buradan kan dışarıya çıkartılır. Burada zehrin emerek çıkartılması sırasında dikkatli olunmalıdır. Ağız içerisinde yara bulunan kişiler zehri çıkartmak için emme uygulaması yapmamalıdır.
 • Akrep sokması durumunda kişinin vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanmalıdır.
 • Akrep sokması sonucu vücuda giren zehir nedeniyle enfeksiyon oluşumunu önlemek için tetanos iğnesi yapılır.
 • Kişinin kalp ve solunum durumu takip edilir.

Akrep Sokması İçin Bitkisel Çözümler

Akrep sokması tedavisinde uygulanabilecek bitkisel çözümler vardır. Ama bu uygulamalar yapılırken dikkatli olunması gerekir. Akrep sokması için bitkisel çözümler şunlardır:

 • Mahmude bitkisi akrep ve diğer zehirli hayvanların sokmasında kullanılan en iyi bitkilerden birisidir.
 • Oğul otu bitkisinin yaprakları iyice sıkılıp suyu çıkartılır. Çıkartılan bu su içilerek akrep sokması tedavisinde kullanılır.
 • Zehirli hayvan sokmalarında etkili bitkisel çözümlerden bir diğeri karpuzdur. Karpuz bir miktar su içerisinde kaynatılır. Hazırlanan bu su içilerek zehrin vücuttan atılması sağlanır.
 • İyi bir tedavi edici olan kekikte bu tür zehirlenmelerde kullanılabilir. Bir çay kaşığı kadar kekik bal ile karıştırılıp içilerek zehrin vücuttan atılması sağlanır.
 • Akrebin zehrini almak için uygulanabilecek basit yöntemlerden birisi de nane uygulamasıdır. Bir miktar nane çiğnenerek akrebin soktuğu yere basılır ve bu şekilde zehrin temizlenmesi sağlanır.
 • Ezilmiş bir miktar sarımsak zeytinyağı ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir. Hazırlanan bu sarımsak yara üzerine koyulur ise kısa sürede tedavi sağlanır.
 • Akrep sokması ve diğer zehirli hayvanların sokması durumunda tedaviyi hızlandırmak için fıstık yenilebilir.
 • Kimyon suyunun içilmesi de vücuttan zehrin atılması için faydalıdır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir