Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Akciğer kanseri akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Akciğerler, göğsünüzde bulunan be oksijen alıp karbondioksit vermeyi sağlayan iki hayati organdır.

Akciğer kanseri, ülkemizde hem kadınlarda hem erkeklerde kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. İşin doğrusu diğer kanser türlerine göre çok daha fazla hayata mal olan bir kanser türüdür.

Sigara içen insanlar akciğer kanseri açısından en büyük risk grubunu oluştururlar. Akciğer kanseri riski, sigara içtiğiniz zamana ve sigara sayısına bağlı olarak artabilmektedir. Sigarayı bırakırsanız, sigara içtikten sonra bile yıllarca, akciğer kanseri geliştirme şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri tipik olarak en erken evrelerde belirti ve semptomlara neden olmaz. Bu kanser türünün belirtileri ve semptomları genellikle hastalığın ilerlemesi ile ortaya çıkar.

Akciğer kanseri belirtileri şunları içerir:

 • Sürekli öksürük
 • Öksürük ile birlikte kan
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltı
 • Ses kısıklığı
 • Sebepsiz kilo verme
 • Kemik ağrısı
 • Baş ağrısı

Bu beliritilerden en az biri sizde görülüyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Sigara tek başına en büyük akciğer kanseri nedenlerinden biridir bunu unutmayın. Sadece sigara içenlerde akciğer kanseri görülür diye bir kural da yoktur, bu hastalık hiç sigara içmeyenlerde de görülebilmektedir.

Doktorlar, sigara içiminin akciğerlere hizalanan hücrelere zarar vererek akciğer kanserine neden olduğunu düşünüyor. Kansere neden olan maddelerin (kanserojenler) dolu olduğu sigara dumanını teneffüs ettiğinizde, akciğer dokusunda değişiklikler hemen başlar.

İlk önce vücudunuz bu hasarı onarabilir. Ancak her tekrarlanan maruz kalma ile akciğerlerinizi hizalayan normal hücreler giderek hasar görür. Zamanla bu hasar, hücrelerin anormal şekilde hareket etmesine ve sonuçta kanserin meydana gelmesine neden olur.

Akciğer Kanseri Türleri

Doktorlar akciğer kanserini mikroskop altında akciğer kanseri hücrelerinin görünümüne dayalı olarak iki ana bölüme ayırır. 

Küçük hücreli akciğer kanseri. Küçük hücreli akciğer kanseri neredeyse sadece yoğun sigara içenlerde görülür ve küçük hücreli dış akciğer kanserinden daha az görülür.

Küçük hücreli dış akciğer kanseri. benzer şekilde davranan çeşitli akciğer kanseri tipleri için şemsiye bir terimdir. Küçük hücreli dış akciğer kanseri skuamoz hücre karsinoması, adenokarsinom ve geniş hücreli karsinomayı içerir.

Bir dizi faktör akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri örneğin sigarayı bırakmak suretiyle kontrol edilebilir. Ailenizin geçmişi gibi diğer faktörler de kontrol edilemez.

Akciğer Kanseri İçin Risk Faktörleri

 • Sigara içmek. Akciğer kanseri riskiniz günlük içtiğiniz sigara sayısı ve sigara içtiğiniz yıl sayısıyla birlikte artar. Herhangi bir yaşta terk edilmesi, akciğer kanseri geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.
 • Sigara dumanına maruz kalma. Sigara içmemenize rağmen, sigara dumanına maruz kalırsanız, akciğer kanseri riskiniz artar.
 • Radon gazı maruziyeti. Radon, sonuçta nefes aldığınız havanın bir parçası haline gelen toprak, kaya ve sudaki doğal uranyum parçalanmasıyla üretilir. Ev veya işyerinde çeşitli nedenlerle radon gazı birikmesi olabilir. Bu durumdan korunmak için çalıştığınız ortamı bol bol havalandırın.
 • Asbest ve diğer kanserojenlere maruz kalma. Asbest ve kansere neden olduğu bilinen başka maddeler – örneğin arsenik, krom ve nikel – de işyerinde maruz kalma, özellikle sigara içiyorsanız akciğer kanseri geliştirme riskinizi artırabilir.
 • Ailede akciğer kanseri öyküsü. Bir ebeveyn, kardeş veya akciğer kanseri olan bir çocuğa sahip insanlarda hastalık riski daha yüksektir.

Akciğer Kanserinin Neden Olduğu Komplikasyonlar Nelerdir?

Akciğer kanseri aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Nefes darlığı. Akciğer kanseri olan insanlar, kanser ana bronşları tıkayacak kadar büyüdüğünde nefes darlığı sorunu yaşayabilirler. Akciğer kanseri akciğerlerin etrafında sıvı birikmesine neden olabilir ve bu da solunduğunda etkilenen akciğerin tümüyle genişlemesini zorlaştırır.

Kan tükürme. Akciğer kanseri, solunum yolunda kanama yapabilir ve bu da kanlı öksürmeye neden olabilir (hemoptizi). Bazen kanama ağır olabilir. Kanamaları kontrol altına almak için çeşitli tedaviler mevcuttur.

Ağrı. Akciğerin veya vücudun bir başka bölgesine (örneğin bir kemik gibi) yayılmış olan gelişmiş akciğer kanseri yoğun ağrılara neden olabilir.

Ağrı problemi yaşarsanız doktorunuza bildirin. Ağrı başlangıçta hafif ve kesintili olabilir, ancak sabit hale gelebilir. İlaçlar, radyasyon tedavisi ve diğer tedaviler sizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Göğüste sıvı birikmesi (plevral efüzyon). Akciğer kanseri, göğüs boşluğundaki etkilenmiş akciğeri çevreleyen alanda (plevral boşluk) sıvının birikmesine neden olabilir.

Göğüste biriken sıvı, nefes darlığı çekilmesine neden olabilir. Bu sıvıyı göğsünüzden boşaltmak ve plevral efüzyonun tekrar oluşma riskini azaltmak için tedaviler mevcuttur.

Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz). Akciğer kanseri genellikle beyin ve kemikler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz yapar).

Yayılan kanser, hangi organın etkilendiğine bağlı olarak ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı veya diğer bulgu ve belirtilere neden olabilir. İşaret ve belirtileri azaltmak ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olmak için çeşitli tedaviler mevcuttur. 

Akciğer Kanserinin Bitkisel Tedavisi 

 • C vitamini içeren meyve ve sebzeleri yoğun olarak tüketin
 • Harici olarak da C vitamini desteği alabilirsiniz
 • C vitamininin akciğer kanserinin yayılma hızını azaltıp kanser dokularının azalmasına neden olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar mevcuttur
 • Yeşil çay günde 4-5 fincan içilebilir, yine yoğun bir antioksidan kaynağıdır
 • Bal, propolis, polen ve arı sütü tüketilmesi çok faydalıdır
 • Sebze – meyve ağırlıklı beslenme ve şekerden uzak durma akciğer kanserinin bitkisel tedavisi için destekleyicidir.

Kaynak: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lung-cancer/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir