Adaçayının Faydaları

Adaçayı müthiş sağlık faydaları olan harika bir bitkidir. Bu yazımızda adaçayı kullanmanın sağlımız için harika faydalarından bahsedeceğiz.

  • Adaçayı beyin fonksiyonlarını artırır
  • Vücudun her yerinde enflamasyonu kırar
  • Kronik hastalıkları önler
  • Bağışıklık sisteminin gücünü artırır
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Cilde iyi gelir
  • Büyüme ve gelişmeyi hızlandırır
  • Kemikleri güçlendirir
  • Kognitif bozuklukların başlamasını yavaşlatır
  • Tip 2 Diyabetin önlenmesine yardımcı olur

Adaçayı Hafızayı Güçlendirir: Yapılan araştırmalar, sadece bir miktar adaçayı tüketiminin bile hafıza loblarını inanılmaz olumlu etkilediğini, beyin aktivitesini artırıp güçlendirdiğini göstermektedir.

Enflamasyon Sorunlarını İyileştirir: Adaçayı içerdiği harika flavonoidler ve antioksidanlar sayesinde iltihaplanmayı giderir, tüm hastalıkların temelinde yatan nedenlerden biri olan enflamasyonla savaşır. Enflamasyon, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kanser, damar sorunları gibi çok yaygın sağlık problemlerinin altında yatan temel nedenlerden biridir.

Adaçayı Antioksidan Etkilerine Sahiptir: Sağlık problemlerinin çoğu, metabolizmanın tehlikeli artıkları sonucunda meydana gelir. Bu tür atıklara serbest radikaller diyoruz. Eğer bunlar düzgün bir şekilde etkisiz hale getirilmezse, sağlıklı hücrelere zarar vererek kansersen kalp ve damar hastalıklarına kadar çok geniş yelpazede hastalıklara yol açabilirler. Adaçayında bulunan rosmarinik asit, luteolin ve apigenin gibi antioksidanlar serbest radikalleri nötralize etmek ve kalp, böbrek, damarlar, beyin gibi hayati organları oksidatif stresin zararlı etkilerinden kurtarırlar.

Adaçayı Bilişsel Bozukluklardan Korumaya Yardımcı Olur: Adaçayı hafızayı güçlendirecek çok sayıda bitkisel bileşene sahiptir. Bununla birlikte, Alzheimer ve bunama da dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek hastalıkların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Adaçayı bağışıklık sistemini güçlendiren çok sayıda vitamin, mineral ve bitkisel özü içermektedir.

Kemikleri Güçlendirir: Yüksek miktarda K vitamini içeren adaçayı, kemik yoğunluğunu artırır. Yaşlandıkça kemiklerin bütünlüğünün bozulmasını engeller. Beslenmenize bir miktar adaçayı eklemek bu yüzden çok akıllıca olabilir.

Adaçayı Yaprakları Cilde İyi Gelir: Sedef, egzama dahil olmak üzere bazı cilt koşullarına karşı çok etkili olan adaçayı cildi iyileştirir. Sivilcelerin yok olmasına yardımcı olur.

Şeker Hastalığı Yönetimine Yardımcı Olur: Adaçayının karaciğerden şeker salınımını kontrol altına aldığı ve Tip 2 Diyabet ilaçlarına benzer etkiler gösterdiğine dair çok sayıda doğrulanmış akademik çalışma bulunmaktadır. Bu etkileri adaçayında bulunan değerli bazı kimyasallar ile elde edilmektedir. Bildiğiniz gibi şeker hastalarında şeker düzeylerinin kontrol altında tutulması son derece önemlidir.

Sindirim: adaçayda bulunan rosmarinik asit mide spazmlarını önleyen ve ishal ve gastrit gibi rahatsızlıkların oluşumunu önemli ölçüde azaltabilen, midede ve vücudun bir çok yerinde anti-inflamatuar bir ajan görevi görür. 

Adaçayının Zararları ve Yan Etkileri Var Mıdır?

Adaçayının bilinen herhangi bir yan etkisi veya zararı söz konusu değildir. Fakat nane familyasından olan adaçayı bazı hassas insanlar için alerjik etki gösterebilir. Buna karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.


Kaynak: https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/sage.html

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir