Açai Üzümünün Faydaları: Kilo verme ve Cilt İçin Mucizevi Bir Meyve!

Anti-inflamatuar, yüksek antioksidan içeren gıdalar sizi sağlıklı tutar ve hastalandığınızda hızla iyileşmenize yardımcı olur. Açai üzümü de yüksek antioksidan içeren şifa deposu bir meyvedir ve yaşlanmayı geciktirmesinin yanında pek çok hastalığa karşı sizi korur.

Bazı bilimsel çalışmalar, açainin kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersininden veya goji çileğinden kat kat daha zengin bir vitamin ve mineral deposu olduğunu göstermektedir.

Acai Üzümünün Besin Değerleri

Bu küçük, derisi mor renkte olan meyve, Orta ve Güney Amerika, özellikle de Amazon yağmur ormanlarının bir bölümünde yetişen Brezilya’ya özgü bir meyvedir. Acai üzümü Caboclo kabilesi de dahil olmak üzere geleneksel Brezilya ve Amazon halkları tarafından yüzyıllardır tüketilmektedir.

 • Antioksidanlar (antosiyaninler, polifenoller, A, C ve E vitaminleri)
 • Tekli doymamış yağlar ve omega yağ asitleri (omega-3, omega-6 ve omega-9 ve linoleik asit, palmitik asit ve oleik asit gibi yağ asitleri dahil) sağlıklı yağlar ,
 • Diyet lifi
 • Bazı esansiyel amino asitler
 • Elektrolitler (magnezyum, potasyum, fosfor ve manganez)
 • Bitki sterolleri (B-sitosterol, kampesterol ve sigmasterol)
 • Diğer eser mineralleri (demir, kalsiyum, bakır ve çinko)
 • B vitaminleri (B1, B2 ve B3)

100 gram açai üzümü, 70-80 kalori

 • 5-6 gram yağ  içerir(çoğunlukla tekli doymamış)
 • 2-3 gram şeker bulundurur
 • 3-4 gram elyaf içerir
 • 1-2 gram protein 
 • manganez (%130)
 • A Vitamini (%15)
 • Bakır (%8)

Açai Üzümünün Sağlığımız İçin Faydaları

1. Açai Üzümü Yüksek Oranda Antioksidan İçerir: Acai üzümü yemekten elde edeceğiniz faydaların çoğunun yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklandığı bir gerçektir. ORAC, Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi anlamına gelir; Gıdaların antioksidan özelliklerini ölçen bir ölçektir. ORAC değerleri, içerdikleri antioksidan sayısına göre gıdaları kilo bazında sınıflandırmak için kullanılır ve acai üzümü, listenin tepesinde yer alan bir meyvedir.

Mor açai üzümü, içerdiği pigmentli besin maddelerinin yüksek konsantrasyonlarına, özellikle de pek çok kırmızımsı-mor meyve türünde bulunan antosiyaninlere bağlı olarak farklı renk alabilir. ACai’deki antioksidan konsantrasyonunun kırmızı üzümlerden 10 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Antosiyaninler de dahil olmak üzere antioksidanlar, acai meyvelerin anti-inflamatuar, anti-yaşlanma etkisine büyük katkıda bulunur. Bunun nedeni, antioksidanların “serbest radikal temizleyicileri” olarak görev yapmasıdır, bu da zamanla vücudun bozulmasına neden olan serbest radikal hasarının (oksidatif stres olarak da adlandırılır) yavaşlamasına yardımcı olur. Acai süperoksit ve perokz temizleme işleminde özellikle etkili gibi gözükmektedir.

Serbest radikaller yaşlanmaya bağlı yıpranmadan sorumludur ve zayıf beslenme, kimyasal kontaminantlar, çevre kirliliği ve yüksek miktarda UV ışığına maruz kalma gibi durumlar sonucu oluşurlar. Sadece serbest kök hasarları cildimize zarar vererek daha yaşlı görünmesini sağlar, aynı zamanda eklem, iskelet ve kas ağrılarına da katkıda bulunur.

Acai, vücudun serbest radikallerin etkilerine karşı daha dayanıklı kalmasına yardımcı olur. Kardiyovasküler sistem, endokrin sistem, sindirim sistemi, sinir ve bağışıklık sistemi için çok faydalı olan açai üzümü, yaşlanma belirtilerini geciktirmesiyle bilinmektedir.

Cilt Sağlığı İçin Çok Faydalıdır: Açai üzümü, yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yüksek düzeyde oksidatif stres oluşturan insanların cildi bu oksidatif stresten etkilenmektedir. Koyu lekeler, kırışıklıklar, ince çizgiler, sarkma ve renk değişikliği ciltte serbest radikal hasarına bağlı olarak meydana gelir.  Bol antioksidan tüketimi, hasarlı cilt hücrelerini daha hızlı onarır ve bu nedenle daha genç bir görünüm elde edilir.

Bilişsel İşleyişe Yardımcı Olur: Antioksidanlar bakımından zengin bir beslenme planı hafızanızı güçlendirir ve zekanızı iyileştirir. İnflamasyon ve oksidatif stres hafıza kaybu, bunama ve yaşla ilişkili zihinsel bozuklukların altında yatan ana nedendir. Çalışmalar açai üzümü ile uzun süre beslenen kişilerde beyin ve hafızanın ileri yaşların sonuna kadar sağlıklı bir şekilde korunabileceğini göstermektedir.

İştahınızı Kontrol Etmenize ve Kilo Vermenize Yardımcı Olur: Bazı uzmanlar, acai berry’in kan şekeri düzeylerini kontrol eden çeşitli hormonları, açlık, dolgunluk ve doymamışlık duygularını etkilediğine ve iştah bastırma özelliğine sahip olduğuna inanıyorlar.  Bazı araştırmalar açai üzümünün kilo ve iştah kontrolünü sağlamada çok etkili olduğunu göstermektedir.

Sindirim Sistemi İçin Çok Faydalıdır: Acai üzümü bol miktarda lif içerir, Açai üzümü karaciğer ve böbreklerin üretmiş olduğu atık ve toksinleri vücudun işleyip atmasına yardımcı olan doğal bir sindirim temizleyicisi olarak düşünülebilir.

Kalp Hastalıkları ve Diyabete Karşı da Etkilidir: Antioksidan olarak bilinmesine rağmen acai üzümü ayrıca anti-inflamatuar bir besindir çünkü bir kısmı mono-doymamış yağ asitleri içerir, bununla birlikte diyet lifi ve fitosteroller kardiyovasküler sağlığa yardımcı olur. Çalışmalar, düzenli olarak içilen açai üzümü suyunun, kan lipid seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu ve kalbi koruyabildiğini göstermektedir. 

Acai üzümü tüketimi, tip 2 diyabet de dahil olmak üzere koroner kalp hastalığının ve hormonlara bağlı sorunların kök nedenlerinden biri olan iltihaplanmanın azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Kaliforniya’daki Mediscus Research Center tarafından yapılan araştırmada, acai’nin metabolik sendrom üzerine olan etkileri araştırıldı. Metabolik sendrom ifadesi, kardiyovasküler hastalık ve / veya tip 2 diyabet için çeşitli risk faktörleri tarafından tanımlanan bir durumu tanımlamak için kullanılmaktadır. Çalışma, bir ay boyunca günde iki kez 100 gram açai üzümü tüketen aşırı kilolu küçük bir grupta reaktif oksijen türlerinde ve metabolik yol değişikliklerindeki durumu incelemeye dayanıyordu.

Çalışma öncesi ve sonrasındaki açlık durumu plazma glikoz, insülin, kolestrol, trigliserid, ekshale (nefes) nitrik oksit metabolitleri (eNO) ve plazma düzeylerini ölçüldükten sonra, bireyler açlık glikozu ve insülin seviyelerinde ortalama düzelme, toplam kolesetol ve sınır çizgilerinde ciddi bir azalma sağladı. Ayıca LDL kolesterol düzeylerinde de belirgin bir azalma gözlendi.

Araştırmacılar, açai üzümünün aşırı kilolu yetişkinlerde, kalp hastalığı ve şeker hastalığı görülme olasılığının kademeli olarak düştüğünü kanıtlamışlardır.

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir