A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini yağda çözünen ve fazlası vücudumuzda depolanabilen bir vitamin çeşididir. Peki A vitamini ne kadar önemlidir? Hangi temel fonksiyonlar için gereklidir?

  • Görme ve göz sağlığı
  • Beden gelişimi (özellikle ergenlik ve çocukluk döneminde)
  • Üreme sağlığı

Yeterli A vitamini alarak, A vitamini eksikliğinden kaçınmak saç dökülmesinden, gece körlüğü gibi görme bozukluklarından sizi koruyacaktır.

Yüksek Miktarda A Vitamini İçeren Hayvansal Besinler

1) Dana Karaciğeri

Dana karaciğeri sevmeyen var mıdır bilmiyorum ama bu harika yiyecek pek çok vitamin bakımından oldukça zengin. Özellikle de A vitamininin tam bir deposu. 100 gram dana karaciğeri günlük A vitamini ihtiyacımızın % 1000 ‘ini yani ihtiyacımızın 10 katını karşılar. Bu şu demek oluyor, 100 gram karaciğer yediğinizde 10 gün A vitamini almanıza gerek yok, çünkü bu vitaminin fazlası C vitamini gibi atılmaz, vücutta depolanır.

Ayrıca, 100 gram Kuzu karaciğeri 8 günlük A vitamini ihtiyacınızı karşılar. Bu da aklınızın bir kenarında bulunsun.

2) Morina Balığının Karaciğer Yağı A Vitamini Deposudur

Sadece bir çay kaşığı morina balığı karaciğer yağı günlük A vitamini ihtiyacımızın % 150 sini tek başına karşılayacak miktarı içerir. Ayrıca bu harika balık yağında bol miktarda Omega-3 Omega-6 ve diğer yağ asitleri bulunmaktadır.

3) Uskumru ve Palamut A Vitamini İçerir

Bir yarım palamut fletosu günlük A vitamini ihtiyacımızın % 45 ini tek başına karşılamak için yeterlidir.

Yukarıdaki A vitamini kaynakları dışında;

4) Somon Balığı A Vitamini Deposudur

Somon balığı kalp ve damar sağlığı için de harika bir protein kaynağıdır. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri içerir, kan dolaşımını kolaylaştırır kalp krizi ve felce karşı koruma sağlar. Ayrıca, hamilelik döneminde somon balığı tüketimi çocuğun zeka gelişimi için çok faydalıdır.

5) Ton Balığı A Vitamini İçerir

Ton balığı yağlı ve faydalı balıklardan biridir. Ayrıca 100 gram ton balığı neredeyse günlük A vitamini ihtiyacımızın tamamını tek başına karşılamak için yeterlidir. Bu harika balığı, salatalarınıza katarak hem içerdiği Omega-3 lerden yararlanırsınız hem de sağlıklı bir protein kaynağı ile beslenmiş olursunuz.

6) Keçi Peyniri A Vitamini Kaynağıdır

Keçi eti, keçi sütü ve peyniri sadece A vitamini içermez aynı zamanda muazzam bir C vitamini kaynağıdır. Kansere yakalanmış hastalara doktorların keçi peyniri ve keçi eti tüketmelerini tavsiye etmelerinin nedenlerinden biri yüksek miktarda A ve C vitamini içermesidir. Bu iki güçlü antioksidan, hücrelerde serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarın azaltılmasına yardımcı olarak kanserle mücadelede etkin rol oynarlar.

7) Tereyağı

Doğal ve az tuzlu tereyağı hem A vitamini içerir hem de içerdiği kaliteli yağ asitleri sayesinde genel sağlığınızın iyileşmesine katkıda bulunur.

8) Çedar Peyniri

Çedar peyniri özellikle A vitamini bakımından zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

9) Haşlanmış Yumurta

Yumurtada A vitamini, B grubu vitaminler, özel aminoasitler ve K vitamini bulunur. Her gün 1 adet katı pişmiş yumurta tüketmek genel sağlığınız için çok faydalıdır.

10) Alabalık

Alabalık da A vitamini bakımından zengin, yağlı balıklardan biridir.

11) Krem Peynir

Krem peynir de diğer peynir çeşitleri ve Çedar gibi A vitamini ihtiyacınınızın %10 20 kadarını karşılayabilir.

A Vitamini İçeren Bitkisel Besinler Sebze ve Meyveler

12) Tatlı Patates

13) Kara Lahana

14) Havuç

15) Tatlı Kırmızı Biber

16) Pazı

17) Ispanak

18) Mango

19) Kırkağaç Kavunu

20) Geyfurt

21) Karpuz

22) Kayısı

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Görme bozuklukları
  • Enfeksiyonlara kolay yakalanma
  • Saçların yavaş yavaş dökülmesi
  • Cinsel fonskiyon bozuklukları

A vitamini eksikliği belirtileri çok yavaş görülebilir. Çünkü bu vitamin vücutta depolanmaktadır ve hemen her besinde az veya çok vardır. Eğer eksikliğinden şüphe ediyorsanız en doğrusu bir kan sayımı yaptırmak ve doğal yollardan, karaciğer, balık ve koyu yeşil sebzelerden ya da havuç, domates gibi renkli sebzelerden tüketmektir.

Kaynak: https://authoritynutrition.com/foods-high-in-vitamin-a/

Check Also

Saç Uzatan Bitkiler ve Besinler

Birçok besin ve bitki saç sağlığı, saç dökülmesi, saçların canlanması, kepek sorunları için kullanılabilmektedir. Ayrıca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir